Reklama

Siły zbrojne

Ukraińska armia odbiera zmodyfikowane BMP

BMP-1 Ukraina
Ukraiński bojowy wóz piechoty BMP-1 po remoncie i modyfikacji w Lwowskich Zakładach Pancernych.
Autor. Ukroboronprom

Jak poinformował ukraiński koncern zbrojeniowy Ukroboronprom, zakończono prace nad remontami i modyfikacjami kolejnych bojowych wozów piechoty BMP-1 i BMP-2. Pojazdy te zostaną przekazane do pododdziałów zmechanizowanych ukraińskich wojsk lądowych.

Wspomniane prace nad partią bojowych wozów piechoty BMP-1 przeprowadziły Lwowskie Zakłady Pancerne wchodzące w skład Ukroboronprom. Do Lwowa trafiło łącznie 7 egzemplarzami tych wozów pochodzących z magazynów ukraińskiej armii a ich remont rozpoczęto na początku listopada br. Oprócz wykonania niezbędnych napraw i serwisu poszczególnych podzespołów tych wozów przeprowadzono także liczne modyfikacje. Wśród nich wymienić można nowe przyrządy celowniczo-obserwacyjne, nowoczesne noktowizory i cyfrowe radiostacje, systemy nawigacji satelitarnej oraz nowe urządzenia oświetleniowe.

BMP-2 Ukraina
Ukraiński bojowy wóz piechoty BMP-2 po przejściu remontu i modyfikacji w Żytomierskich Zakładach Pancernych.
Autor. Ukroboronprom

Z kolei Żytomierskie Zakłady Pancerne (które również wchodzą w skład koncernu Ukroboronprom) przeprowadziły prace nad partią bojowych wozów piechoty BMP-2, a także wozów pogotowia technicznego BREM-2. Do Żytomierza trafiła bliżej nieokreślona partia tych wozów należących do ukraińskich wojsk lądowych. Podobnie jak wcześniej wspomniane BMP-1 miały one przejść oprócz napraw także modyfikacje jednak nie sprecyzowano jego dokładnego zakresu. Na podstawie realizowanych wcześniej w tym roku prac tego typu w tych zakładach można domniemać, że otrzymały one nowe urządzenia celowniczo-obserwacyjne oraz noktowizory, a take nowe gąsienice.

Czytaj też

W ostatnich latach spółki ukraińskiego przemysłu zbrojeniowego zajmujące się sprzętem pancernym sukcesywnie przywracają do służby liniowej zmagazynowane dotąd w rezerwie magazynowej lub uszkodzone w walce wozy bojowe różnego typu. Przy okazji prowadzonych napraw i serwisu realizowane są także mniej lub bardziej zaawansowane modernizacje i modyfikacje. Działania te mają związek ze znacznym stratami poniesionymi przez ukraińską armię w czasie walk w Donbasie w latach 2014-2015 z prorosyjskimi separatystami wspieranymi przez rosyjską armię. W efekcie tego utracona została znaczna część eksploatowanych dotąd pojazdów z których tylko część po naprawach nadaje się do powrotu do służby, co wiąże się z koniecznością przywrócenia sprawności zmagazynowanych egzemplarzy.

Czytaj też

Przed wybuchem wojny na wschodniej Ukrainie wiosną 2014 roku ukraińskie wojska lądowe posiadały na swoim uzbrojeniu ponad 900 egzemplarzy BMP-1 i ponad 1400 egzemplarzy BMP-2. Uszkodzone w czasie walk wozy są naprawiane i remontowane, a straty bezpowrotne uzupełniane rezerwowymi wozami, które są przywracane do służby. Głównym odpowiedzialnym za przywracania do służby obu wspomnianych wozów są Żytomierskie Zakłady Pancerne. W ostatnich miesiącach spółka ta dostarczyła łącznie po kilkadziesiąt egzemplarzy wyremontowanych i zmodyfikowanych BMP-1 i BMP-2, a działania te mają być sukcesywnie kontynuowane w najbliższym czasie.

Reklama
Reklama