Siły zbrojne
Kroton w warszawskiej brygadzie
1. Warszawska Brygada Pancerna z Wesołej jest od niedawna wyposażona w Transporter Minowania Narzutowego Kroton. Sprzęt ten przeniesiono z jednostki szkolnej – dowiedział się Defence24.pl.
System Kroton został wykorzystany przez jednostkę z Wesołej m.in. podczas ćwiczenia Lampart-20, w ramach którego certyfikowano drugi batalion czołgów. W odpowiedzi na pytania Defence24.pl mjr Magdalena Busz z Wydziału Działań Komunikacyjnych Dowództwa Generalnego RSZ poinformowała: „saperzy z 1. Warszawskiej Brygady Pancernej w trakcie ćwiczenia pk. Lampart-20 realizowali działanie Oddziału Zaporowego jako inżynieryjnego elementu ugrupowania bojowego z wykorzystaniem Transportera Minowania Narzutowego (TMN)”.
W trakcie ćwiczenia pk. #Lampart20 saperzy z plutonu minowania #JEDYNApancerna @Zelazna_Dywizja wykonywali zadania działając na TMN Kroton.#Szkolenie #1WBPanc #ŻelaznaDywizja
— 1. Warszawska Brygada Pancerna (@1WBPanc) December 3, 2020
- - -@DGeneralneRSZ @Polska_Zbrojna pic.twitter.com/VTW380gH75
Zaznaczyła też, że Kroton jest na wyposażeniu warszawskiej brygady od 2019 roku – „Uzupełniając zdolności brygady w zakresie minowania narzutowego sprzęt został przyjęty z jednostki szkolnictwa wojskowego” – podkreśliła.
Pierwszą jednostką liniową, która już od dłuższego czasu eksploatuje system Kroton jest 10. BKPanc. ze Świętoszowa. Wchodząca w skład 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej brygada nadal ma go na wyposażeniu, „zwiększając możliwości jednostki w zakresie kontrmobilności”. Jednocześnie Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych utrzymuje możliwość prowadzenia specjalistycznych szkoleń i kursów dla żołnierzy obsady pododdziałów inżynieryjnych mających na wyposażeniu tego rodzaju transportery.
Mjr Busz podkreśla też, że obecnie prowadzone są prace nad wprowadzeniem nowych systemów minowania narzutowego, które zwiększą zdolności jednostek pancernych i zmechanizowanych. Choć w komunikacie nie wymieniono tego wprost, chodzi przypuszczalnie w pierwszej kolejności o system Baobab-K. Obecnie kierowane przez HSW konsorcjum realizuje etap Projektowanie i Rozwój pracy rozwojowej w tym zakresie, realizacja umowy z grudnia 2018 roku ma zakończyć się w przyszłym roku. Po sfinalizowaniu prac możliwe będzie podjęcie produkcji seryjnej.
Czytaj też: Baobab - ewolucja [ANALIZA]
Kroton to system minowania narzutowego wyposażony w cztery miotacze z zestawami min MN-123 na podwoziu transportera z rodziny MT-LB, opracowany w Hucie Stalowa Wola. System ten został wprowadzony na uzbrojenie Wojska Polskiego w 2004 roku, jednak dostarczono jedynie niewielką liczbę tego rodzaju transporterów, po czym dostaw zaprzestano.
Kroton pozwala na szybkie i efektywne stawianie zapór minowych, utrudniających ruch nieprzyjacielskich formacji zmechanizowanych. Doświadczenia z programu Kroton umożliwiły HSW podjęcie prac nad systemem Baobab-K, który powinien trafić do służby w większej liczbie.
Wideo: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104