Siły zbrojne

Kownacki: odebraliśmy osiem samolotów M-346 Master

Fot. chor. Przemyslaw Ciucki/DGRSZ
Fot. chor. Przemyslaw Ciucki/DGRSZ

"Właśnie odebraliśmy osiem sztuk samolotów szkolenia zaawansowanego AJT - Master M-346. One są już na wyposażeniu" - powiedział wiceszef MON w TV Trwam. Wcześniej odbiór maszyn, z których dwa pierwsze egzemplarze trafiły do Dęblina w listopadzie 2016 roku, był wstrzymany ponieważ odrzutowce nie mogły symulować uzbrojenia zgodnie z założeniami umowy. 

Bartosz Kownacki potwierdził w TV Trwam odbiór przez Polskę ośmiu samolotów M-346 Master. Tymczasem dziennik Rzeczpospolita informuje, że kary umowne z tytułu nieterminowych dostaw sięgają już zdaniem wiceszefa MON ok. 100 mln złotych, co oznacza, że jeden z samolotów Polska powinna otrzymać za darmo. 

Polski rząd podpisał w lutym 2014 roku kontrakt na dostawę ośmiu samolotów szkolnych M-346 Master dla Sił Powietrznych wraz z opcją na dostarczenie czterech kolejnych maszyn. Całkowita wartość kontraktu podpisanego z włoską firmą Alenia Aermacchi (obecnie część koncernu Leonardo) wyniosła 1,167 mld zł i obejmuje oprócz samych samolotów  pakiet logistyczny, dostawy części zamiennych oraz materiały eksploatacyjne, wsparcie techniczne, system informatyczny wsparcia i pełną dokumentację techniczną. Pierwsze dwa Mastery przyleciały do Dęblina w listopadzie 2016 roku, kolejne były dostarczane parami w 2017 roku. 

Samoloty Bielik bo tak Mastery będą się nazywać w Siłach Powietrznych RP nie mogły jednak zostać włączone do składu sił powietrznych ponieważ nie mogły symulować uzbrojenia zgodnie z założeniami umowy. Chodziło o rakiety powietrze-powietrze AIM-9X i AIM-120C, powietrze-ziemia/woda AGM-84, AGM-88, AGM-65G2, bomby kierowane: GBU-12E/B, GBU-38, GBU-31 oraz zasobniki szybujące AGM-154.  Jak poinformował w marcu 2017 roku portal Defence24 MON w związku z tym problemem rozpoczęto naliczanie kar umownych w wysokości 0,1% wartości danej dostawy za każdy dzień opóźnienia, a odbiór samolotów wstrzymano. 

W sierpniu br. włoscy kontrahenci podali do wiadomości, że certyfikacja systemu symulacji uzbrojenia polskiego Mastera zostanie wykonana wraz z zakończeniem dostaw wszystkich samolotów w ostatnich dniach listopada.

Czytaj też: MON: Polskie Mastery nie mogą symulować uzbrojenia. "Analizowane są różne rozwiązania"

Komentarze