Reklama

Geopolityka

Korea Południowa ujawnia statystykę wojskowych wypadków lotniczych

Południowokoreańskie lotnictwo utraciło w wypadkach w ciągu ostatnich trzynastu lat 35 samolotów bojowych– fot. USAF
Południowokoreańskie lotnictwo utraciło w wypadkach w ciągu ostatnich trzynastu lat 35 samolotów bojowych– fot. USAF

Korea Południowa ujawniła statystyki dotyczące wypadków lotniczych, jakie miały miejsce od 2000 roku w jej lotnictwie wojskowym. 

Informacje tego typu są najczęściej niepublikowane, jednak południowokoreańscy wojskowi chcą za wszelka cenę udowodnić, że wymiana samolotów jest konieczna i przetarg na zakup 60 nowych myśliwców powinien być kontynuowany.

Dlatego Koreańczycy bez zahamowań potwierdzili 21 października br. w swoim parlamencie, że od 2000 roku utracili w różnego rodzaju katastrofach lotniczych aż 35 bojowych samolotów. W wypadkach tych zginęło w sumie 38 lotników i jeden technik obsługi naziemnej.

Tracono przede wszystkim najstarsze maszyny typu F-4 Phantom II i F-5 Tiger II. Wypadki były najczęściej spowodowane błędami pilotów, ale wina leżała też często po stronie obsługi technicznej. To właśnie zła obsługa techniczna była przyczyną ostatniego wypadku (lotnik się katapultował), który miał miejsce 26 września br. i po którym wstrzymano loty na wszystkich samolotach F-5E do 18 października.

Poza w miarę nowoczesnymi samolotami F-15 (60 szt.) i F-16 (169 szt.) lotnictwo Południowej Korei wykorzystuje obecnie ponad 250 starszych samolotów, w tym: 194 samoloty F-5E/F i 83 samoloty F-4E i RF-4C. Wszystkie one już w niedługim czasie będą musiały być wycofane.

Reklama

Komentarze

    Reklama