Geopolityka

Korea Północna przeprowadzi kolejną próbę rakietową?

Fot. TSGT James Mossman/USAF
Fot. TSGT James Mossman/USAF

Jak podaje południowokoreańska agencja informacyjna Yonhap, Korea Północna rozmieściła na wschodnim wybrzeżu jedną lub dwie wyrzutnie balistyczne pocisków rakietowych średniego zasięgu. Władze najprawdopodobniej przygotowują się do przeprowadzenia kolejnej próby rakietowej. 

Informacje o działaniach Korei Północnej pochodzą od anonimowego źródła w rządzie w Seulu. Ewentualne wystrzelenie balistycznych pocisków rakietowych miałoby odbyć się w piątek i uczcić rocznicę urodzin pierwszego przywódcy Korei Północnej - Kim Ir Sena. Byłoby też demonstracją siły obecnych władz komunistycznego reżimu.

Według Yonhap na swoim wschodnim wybrzeżu Korea Północna rozmieściła wyrzutnie rakiet średniego zasięgu - Musudan. Zdaniem ekspertów południowokoreańskiego ministerstwa obrony mogą one pokonać dystans ponad 3 tys. km.

Informacji południowokoreańskiej agencji nie potwierdziły oficjalnie władze w Seulu. Jednak rzecznik ministerstwa obrony Mun Sang-gjun przyznał, że od pewnego czasu kraj jest w stanie podwyższonego alertu bezpieczeństwa w związku z wcześniejszymi groźbami Pjongjangu. Przywódca komunistycznego reżimu zapowiadał w marcu br., że niedługo przeprowadzone zostaną testy z wykorzystaniem bojowych głowic jądrowych.

Czytaj też: Pjongjang grozi atakiem na Koreę Południową.

Pjongjang kontynuuje próby z rakietami balistycznymi, mimo przyjętej 2 marca przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji, która zdecydowanie zaostrzyła sankcje wobec Korei Północnej. Rezolucja ta była odpowiedzią na przeprowadzony przez ten kraj 6 stycznia kolejny test z bronią nuklearną. Ponadto w lutym Korea Północna wystrzeliła rakietę balistyczną dalekiego zasięgu, która umieściła na orbicie okołoziemskiej satelitę.

PAP - mini

Komentarze (1)

  1. lkjh

    a u nas ? próby rakiet osiagajacych kilka kilometrów sic....czemu pozbyto się SCUD-ów ? brawo my

    1. tadek

      I co byś z tymi scudami zrobił? Wziąłbyś na warsztat i rozwijał? U nas nie ma woli, żeby cokolwiek rozwijać, wolą kupować gotowe (i przepłacać). Bez kadry naukowej znającej się na rzeczy i zaplecza technicznego, mogącego realizować ich pomysły, nauka metodą inżynierii wstecznej zwykle daje słabe efekty, i dlatego zarówno Amerykanie, jak i Rosjanie, "wypożyczyli" od Niemców nie tylko rakiety V-2, ale też niemieckich naukowców i inżynierów, którzy je projektowali i rozwijali. Z tego samego powodu Kim, mimo że głodzi cały kraj, strzela w niebo starym złomem, który jest równie zabójczy dla strzelających, co dla atakowanych.