Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Konina w hamburgerach- nowy biznes wspólników Viktora Bouta

Viktor Bout- fot. Wikipedia
Viktor Bout- fot. Wikipedia

Cała Europa od tygodnia żyje sprawą koniny jaka pojawiła się nie tylko na wyspach brytyjskich, ale także we Francji i w Niemczech. Tymczasem dziennikarze brytyjskiego Guardiana ustalili, że kluczową rolę w tym procederze odegrała tajemnicza spółka, którą jeszcze kilka lat temu wykorzystywał Viktor Bout do handlu bronią.


Chodzi o Draap Trading, podmiot zarejestrowany w Limassol na Cyprze, który odegrał kluczową rolę we wprowadzaniu do obrotu koniny pochodzącej z Rumunii.


DraapTrading miała kupować koninę w dwóch rumuńskich rzeźniach a następnie sprzedawać mięso do francuskich podmiotów: Spanghero oraz Comigel. Ta ostatnia firma przetwarzała koninę w mrożone posiłki przede wszystkim dla firmy spożywczej Findus. Zawartość koniny w mrożonych produktach wynosiła blisko 100 procent.


Draap Trading jest także właścicielem firmy zarejestrowanej w raju podatkowym na Wyspach Dziewiczych. Już w ubiegłym roku pojawiły się podejrzenia, że spółka sprzedaje południowoamerykańską koninę jako niemiecką i holenderską wołowinę.


Śledztwo nie będzie jednak łatwe ponieważ formalnym właścicielem DraapTrading jest anonimowa spółka pełniąca usługi zarządcze o nazwie Guardstand, zarejestrowana w 1996 również w Limassol.


Co ciekawe wiele wskazuje na to, że Guardstand jest także właścicielem innej firmy - Ilex Ventures, która w przeszłości także wielokrotnie pojawiała się w transakcjach firmowanych przez Viktora Bouta.


Dokumenty zgromadzone przez nowojorską prokuraturę potwierdzają, że tylko w 2007 Victor Bout i związane z nim firmy organizowały za pośrednictwem Ilex Ventures dostawy broni do Afryki (państwa objęte embargiem) o wartości 750 tys $. Prokuratura potwierdziła, że spółka była kontrolowana przez Bouta i wielokrotnie wykorzystywana do przemytu broni.


Pytanie kto jest mocodawcą Guardstand? Jedynym udziałowcem Guardstand jest Trident Trust, firma cypryjska, który specjalizuje się w zakładaniu i prowadzeniu podmiotów w rajach podatkowych, głównie dla rosyjskich i ukraińskich klientów.


Wygląda więc na to, że byli wspólnicy Victora Bouta lub też jego mocodawcy wykorzystują dziś stworzoną przez niego sieć do zupełnie innej działalności przestępczej. Wiele wskazuje także na wschodni kierunek autorów procederu zamiany koniny w wołowinę, co nie ułatwi postępowania.


W Polsce sprawę prowadzi Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Jak dotąd nie potwierdzono udziału polskich firm w procederze wprowadzania koniny do obrotu, jednak europejskie śledztwo ma charakter rozwojowy – zwracają uwagę rozmówcy Defence24.pl


Maciej Sankowski

Reklama
Reklama

Komentarze