Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Komercyjne rozmowy ws. armaty dla ZSSW

Rosomak z wieżą ZSSW-30. Fot. HSW.
Rosomak z wieżą ZSSW-30. Fot. HSW.

Huta Stalowa Wola prowadzi rozmowy z firmą Northrop Grumman w zakresie komercyjnego pozyskania technologii wykorzystywanych do produkcji armaty Bushmaster Mk44S, stanowiącej podstawowe uzbrojenie wieży ZSSW-30, przeznaczonej dla KTO Rosomak i BWP Borsuk – dowiedział się Defence24.pl. Jednocześnie realizowana jest wcześniejsza umowa, dotycząca dostaw armat i wsparcia ich integracji na prototypach wież.

W odpowiedzi na pytania Defence24.pl Monika Koniecko, Zastępca Dyrektora Biura Handlowego ds. Marketingu i PR Huty Stalowa Wola poinformowała, że spółka prowadzi „rozmowy z firmą Northrop Grumman w zakresie komercyjnego pozyskania technologii wykorzystywanych do wytwarzania armaty Bushmaster Mk44S. Przedmiotem zainteresowania HSW jest również uruchomienie centrum serwisowego dla armat tego typu w HSW”.

Prowadzone rozmowy związane są z przygotowaniami do podjęcia produkcji seryjnej wież ZSSW-30. Armata Mk 44S Bushmaster II (tzw. „stretch”) stanowi podstawowe uzbrojenie wieży ZSSW-30, obok wyrzutni ppk Spike-LR oraz karabinu maszynowego 7,62 mm. Jest ona zdolna do wykorzystania amunicji programowalnej, a ponadto można ją szybko przekonwertować na kaliber 40 mm. Starsza wersja armaty Bushmaster II stanowi obecnie uzbrojenie polskich KTO Rosomak z wieżami Hitfist-30P.

HSW już od kilku lat współpracuje z producentem armaty Mk 44S, w ramach projektu ZSSW. W 2014 roku zawarto umowę pomiędzy HSW i firmą ATK (obecnie Northrop Grumman) „na dostawy armat 30 mm do systemów wieżowych ZSSW-30 oraz na udzielenie wsparcia technicznego w zakresie integracji armaty w prototypach ZSSW”. Umowa ta jest obecnie realizowana w związku z prowadzoną pracą rozwojową na system ZSSW i zawiera również opcję na dostawę armat do produkcji seryjnej.

Huta Stalowa Wola ma więc możliwość zakupu tych armat, a po sfinalizowaniu negocjacji będzie mogła je również produkować. Ustanowienie zdolności związanych z serwisowaniem i produkcją armaty Bushmaster jest też przedmiotem umowy offsetowej z Raytheon (obejmującej również zobowiązania Northrop Grumman) w ramach pierwszej fazy programu Wisła. Nadal nie udało się podpisać umów wykonania zobowiązań offsetowych z Raytheon. Sfinalizowanie prowadzonych negocjacji biznesowych, prowadzonych pomiędzy HSW a Northrop Grumman pozwoli jednak ustanowić w polskiej spółce kompetencje związane z technologią produkcji armat Bushmaster II jeszcze przed sygnowaniem porozumień wykonawczych związanych z offsetem za pierwszą fazę Wisły.

Armata Mk 44/S. Fot. Mateusz Zielonka/Defence24.pl.
Armata Mk 44/S. Fot. Mateusz Zielonka/Defence24.pl.

Kwestia produkcji armaty Bushmaster II i jej związku z offsetem Wisły była niedawno przedmiotem interpelacji grupy posłów Koalicji Obywatelskiej, w tym Joanny Kluzik-Rostkowskiej, Pawła Poncyljusza, Tomasza Siemoniaka, Bartłomieja Sienkiewicza i Marty Wcisło. Posłowie przywoływali m.in. kwestię ujęcia w zobowiązaniach offsetowych Wisły zdolności związanych z wytwarzaniem tej armaty. W odpowiedzi wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz stwierdził jednak, że umowa z 2014 roku nie obejmowała opcji na produkcję Bushmasterów, stąd ujęcie tego zagadnienia wśród zobowiązań offsetowych. Wiele wskazuje jednak na to, że – w związku z opóźnieniem offsetu Wisły  kompetencje te będą mogły zostać szybciej pozyskane drogą komercyjnej umowy, o co obecnie zabiega HSW.

Reklama

Komentarze

    Reklama