Kolejne międzynarodowe ćwiczenie w Drawsku Pomorskim

7 sierpnia 2020, 12:48
05082020_stszerpatrykszymaniec_pl_usa_2_of_6
Fot. st. szer. Patryk Szymaniec
Reklama

Międzynarodowy komponent składający się z polskich oraz amerykańskich żołnierzy rozpoczął na poligonie drawskim ćwiczenie Emergency Deployment Readiness Exercise, które jest kontynuacją ćwiczenia DEFENDER-Europe 20.

Na przełomie maja i czerwca br. żołnierze z 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina współpracowali z armią amerykańską na Drawsku, teraz przyszła pora na żołnierzy 17 Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza.

Blisko 600 żołnierzy rozpoczęło wspólnie wykonywać zadania taktyczne i ogniowe na obiektach Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko. Głównym celem 2-tygodniowego ćwiczenia jest współdziałanie sojusznicze, które polscy i amerykańscy żołnierze będą doskonalić zarówno podczas działań taktycznych, jak i strzelań.

W trakcie działań będą wykorzystywać m.in. czołgi Abrams i wozy bojowe Bradley, transportery opancerzone Rosomak i moździerze Rak. Dzisiejsze polsko – amerykańskie zajęcia wizytował Dowódca Wielkopolskiej Brygady czasowo pełniący obowiązki pułkownik Wojciech Ziółkowski.

Liczę, że współpraca będzie owocna, jestem przekonany że zmotoryzowani potwierdzą swój profesjonalizm i kunszt bojowy. 17 Brygada nie obawia się takich wyzwań, a środowisko międzynarodowe jest dla moich podwładnych czymś naturalnym

p.o. dowódcy 17 WBZ płk Wojciech Ziółkowski

Bez wątpienia dla Polaków i Amerykanów jest to kolejna okazja do zdobycia nowych doświadczeń, ale również porównania wzajemnych procedur i sprawdzenia poziomu wyszkolenia podczas działania w międzynarodowym środowisku. „Póki co koordynujemy i określamy cele szkoleniowe i sposób, w jaki chcemy je wspólnie osiągnąć. To bardzo ważne, że jesteśmy tutaj razem. Przed nami kilkanaście dni wspólnych ćwiczeń, które z pewnością przyniosą dużo satysfakcji i kolejne cenne doświadczenia” – ocenił dowódca plutonu zmotoryzowanego 7 batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich 17WBZ.

Emergency Deployment Readiness Exercise było pierwotnie planowane jako ćwiczenie połączone z głównym ćwiczeniem DEFENDER-Europe 20, którego złożeniem jest budowanie gotowości strategicznej do wsparcia narodowej strategii obrony USA oraz do osiągnięcia głównych celów NATO (w tym odstraszanie potencjalnego agresora).

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 13
Reklama
Stary
niedziela, 9 sierpnia 2020, 12:04

Jakie znowu międzynarodowe. To okupant ma darmowy poligon by sobie postrzelać i by ruskich pow....ć. Z Europy nikt tu nie przyjeżdża. Ban ferowc y ktorzy przejęli władzę, robią wszystko by ciemnemu chłopstwu pielęgnować wrogów.

Szwej
sobota, 8 sierpnia 2020, 23:22

Spoko, tylko szkoda mi logistyki która ma poligon trwający 4 tygodnie w tym dwa bez sanitariatu względem kąpieli hehehe ogniowe baterie wpadają na gotowe jak książęta a logistyka jak plebs... :) PDK

Rasputin
sobota, 8 sierpnia 2020, 12:36

Yaro ty to pożyteczny idiota czy sowiecki troll.

Zmechu 12
sobota, 8 sierpnia 2020, 10:28

Kolej na 17tke cyfrowa brygada,ale drona tam brak jest sola i nur dla dan i raków Mieli JEDEN liwiec CYFRA 1 Pozdrawiam chłopaków

jw
sobota, 8 sierpnia 2020, 09:30

yaro Rosjanie wymarli w gulagach i innych sanatoriach a pozniej byly sowiety i sa nadal.A a na tych to i tyle co napisales wystarczy.

yaro
piątek, 7 sierpnia 2020, 21:40

z tysiąc żołnierzy tam było ? ojjjj nie 600 .... Rosjanie z takich ilości to najzwyklej sobie kpią ....

Tomasz33
sobota, 8 sierpnia 2020, 09:15

A skąd to wiesz? Żeby przećwiczyć pewne rzeczy nie trzeba nie wiadomo jakiej ilośći żołnierzy. To też zależy jakie jednostki ćwiczą. Najważniejsze żeby w razie prawdziwej potrzeby tych żołnierzy było co najlmniej kilkadziesiąt tysięcy jak nie więcej

men
piątek, 7 sierpnia 2020, 21:11

12/17/21/6/25/10/15/1 Brygada, i to wsio jeśli chodzi o zdolności ćwiczebne na poziomie....... kompanii,reszta na poziomie plutonu, bo bataliony już "kombinowane" ot real w SZ RP, jeśli "ściemniam" to proszę o korektę zwłaszcza" indian" , o bojowych możliwościach przez litość nie wspomnę.

Dan
sobota, 8 sierpnia 2020, 14:06

Jak chcesz zwiększyć szanse na odpadnie, następnym razem napisz po polsku, bo ciężko zrozumieć ten bełkot.

Pdf
sobota, 8 sierpnia 2020, 12:41

U nas we wojsku to wszystko się robi "na kwicie". Góra na każdym szczeblu próbuje wykazać się pomysłowością i przydatnością, wymyśla masę pierdół, bzdetów. Ot taka oficerska mniemanologia stosowana. Im wyżej, tym gorzej więc nie mozna spodziewać się fajerwerków i wodotrysków. Mamy szary beton rozkraczony między schyłkiem LWP a NATO. A w głowach nadal Zetka, regulaminy, kropki, przecinki i zakuwanie na pamięć masy bzdetów. Umiejętności "bojowe" leżą i kwiczą, meldunki o nastrojach są cenzurowane. Cód, miód i orzeszki ziemne.

Szwej
sobota, 8 sierpnia 2020, 23:25

... ważne że hajs się zgadza. Spocznij !!

Baranek
sobota, 8 sierpnia 2020, 09:48

Zapytaj Błaszczaka ten wie na pewno

Tomasz33
sobota, 8 sierpnia 2020, 09:18

Ale jaka oszczędność kosztów. Po co wyrzucać pieniądze w czasie pokoju? Nie liczba indian ma odstraszać Rosję, a np wspólne ćwiczenia i eskorta amerykańskich bombowców strategicznych i polskich F-16.

Tweets Defence24