Kolejne Czarne Szerszenie dla US Army

15 maja 2020, 07:01
Black Hronet 3 flir
Fot. Flir Systems

Koncern FLIR Systems zawarł, wartą 20,6 mln dolarów umowę, dotyczącą dostawy dla US Army zestawów bezzałogowców rozpoznawczych klasy nano Black Hornet 3. Dzieje się to w ramach programu Soldier-Borne Sensor. Dostawy sprzętu rozpoczną się pod koniec 2020 roku, po zrealizowaniu poprzedniej umowy ze stycznia 2019 roku.

W 2019 roku US Army zamówiła pierwszą dużą partię bezzałogowych systemów klasy nano, mających wspierać świadomość sytuacyjną na poziomie plutonu piechoty i niższym. Jest to element programu SBS (ang. Soldier-Borne Sensor) czyli środka rozpoznawczego przenoszonego przez indywidualnego żołnierza.

Chodziło o wprowadzenie do służby szkolenie oraz dostawy dostawę około 2,5 tys systemów Black Hornet 3, o wartości 39,7 mln dolarów. Kolejny kontrakt o wartości 20,6 mln dolarów, zgodnie z nieoficjalnymi informacjami, ma zwiększyć liczbę zestawów w US Army do 9 tys.

Zestaw Black Hornet 3 składa się z mieszczącego się w kieszeni pakietu z dwoma miniaturowymi śmigłowcami w futerale który jest też ładowarką oraz panelu sterującego. Masa całość nie przekracza 1 kg.

Sam bezzałogowiec Black Hornet 3 zbudowany jest jak klasyczny śmigłowiec z kadłubem długości 10 cm i wirnikiem o średnicy 12 cm. Masa maszyny to niespełna 17 gramów, a dzięki napędowi elektronicznemu porusza się ona niemal bezgłośnie. Maszyna może być używana również wewnątrz budynków i w razie utraty sygnału powróci „po swoich śladach” w miejsce gdzie połączy się z operatorem.

Zasięg sterowania, zależnie od warunków terenowych, wynosi około 2 km a długotrwałość lotu to co najmniej 25 minut przy prędkości do 36 km/h. Loty może odbywać w dwóch trybach. Pierwszy pozwala na bezpośrednie, zdalne sterowanie manualne, drugi natomiast umożliwia zaprogramowanie trasy przelotu z użyciem systemu pozycjonowania GPS/INS.

Maszyna posiada system pozycjonowania oraz sensory kamerę HDTV i termowizyjną z zoomem i przekazuje obraz w czasie rzeczywistym. Na świecie eksploatowanych jest obecnie ponad 12 tys. systemów Black Hornet. W Polsce znajdują się one na wyposażeniu Jednostki Wojskowej Komandosów. 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Reklama
Ai
piątek, 15 maja 2020, 10:39

Przecież to są drony z filmu Transformers.

Tweets Defence24