Kazachstan dostanie od Rosji systemy przeciwlotnicze S-300

1 lutego 2014, 10:38
s-300
Wyrzutnia i radar systemu S-300PS - fot. mil.ru
Reklama

Rosja nieodpłatnie przekaże Kazachstanowi pięć dywizjonów przeciwlotniczych systemów dalekiego zasięgu S-300PS. Będą one pochodzić z rosyjskich jednostek przeciwlotniczych i zostaną dostarczone do końca 2014 roku. 

Informacja na temat wzmocnienia obrony przeciwlotniczej Kazachstanu przekazał osobiście minister obrony Rosji, Siegiej Szojgu podczas wizyty w stolicy tego kraju, Astanie. Systemy S-300 maja też stanowić element jednolitego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej z Rosją, którego stworzenie ratyfikowano w 2013 roku. Regionalne centrum dowodzenia tego systemu znajduje się w Kazachstanie. 

Powstaje w ten sposób jednorodna struktura kontroli i obrony powietrznej na południowych i wschodnich rubieżach Wspólnoty Niepodległych Państw. Podobne działania trwają również na zachód od Rosji. Obecnie trwa integracja do systemu białoruskiej obrony powietrznej.

Systemy rakietowe S-300PS zostaną przekazane Kazachskim siłom zbrojnym wraz ze wsparciem szkoleniowym, które ma zapewnić ich właściwe wprowadzenie do służby i funkcjonowanie w zintegrowanym systemie obrony. Obecnie Kazachstan posiada na uzbrojeniu niewielką liczbę systemów S-300 starszych wersji, oraz bardzo już przestarzałe S-200 Wega.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Reklama
kolo
sobota, 1 lutego 2014, 17:49

Polska to właśnie taki kraj od kilkuset lat że daje się każdemu dymać. Każdy dba o swój kraj a ludzie których się wybiera mają to głęboko. Ważne by chodzić po salonach itd...

XYZ
sobota, 1 lutego 2014, 12:09

A Rosja pomalutku (?) ale konsekwentnie robi swoje....

Blaks
sobota, 1 lutego 2014, 11:19

Ha ha ha, USA chucha na Rosję próbując przekonać ją, że system antyrakietowy nie jest w nią wymierzony. Aby się czasem wielka Rosja nie obraziła, systemy lokowane w innych państwach mają za zadanie niszczyć tylko rakiety balistyczne i mają pozostać wyłącznie pod kontrolą Amerykanów, co wyłącza ich zastosowanie w przypadku zagrożenia kraju-gospodarza. Co na to Rosja? Oczywiście krytykuje USA, za nowy wyścig zbrojeń i... przekazuje sojusznikom systemy antyrakietowe zintegrowane z rosyjskim systemem opl., które chronią również przestrzeń powietrzną państwa- gospodarza. Różnica jest taka, że Rosjanie przy okazji załatwiania swoich interesów wspierają sojuszników, a USA załatwiając swoje interesy wykorzystuje sojuszników, którzy się dają wykorzystać. Szkoda tylko, że Polska, jest właśnie tym sojusznikiem USA, który daje się wykorzystywać najczęściej.

MB
poniedziałek, 3 lutego 2014, 01:09

Dajemy się wykorzystywać bo wybieramy głupich, skorumpowanych polityków, a może jesteśmy tacy samy jak nasi politycy? Finowie, Korea Południowa, Turcja jakoś potrafiły wykorzystać amerykańskie technologie aby zmodernizować nie tylko przemysł zbrojeniowy ale całą gospodarkę. Pomyślmy czy warto głosować na ludzi za którymi ciągnie się smród afer korupcyjnych, a takie osoby mają startować do Europarlamentu.

Marek
sobota, 1 lutego 2014, 13:11

Rosja nie przekazuje sojusznikom systemów antyrakietowych. Sama takowych nie posiada. No może stare S-300W i archaiczny wręcz system obrony Moskwy. To tyle. Pracują co prawda nad S-500 może nawet za 30 dopracują ten system i wprowadzą do linii to co USA ma już od paru lat. Taka jest przewaga Zachodu w tej dziedzinie.

Tweets Defence24