Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Kamera 3D "widząca" w ciemności - nieograniczone możliwości identyfikacji?

Obraz z kamery 3D - fot. American Academy of Arts and Sciences
Obraz z kamery 3D - fot. American Academy of Arts and Sciences

Kamerę 3D działającą w niemal całkowitej ciemności opracowali niedawno studenci słynnego Massachusetts Institute of Technology (MIT). Korzystające z lasera niskie mocy urządzenie może znaleźć niebawem zastosowanie w wojsku i służbach specjalnych, służąc niezauważonemu zbieraniu informacji, czy tworzeniu wirtualnych modeli.  

Zespół badawczy pod kierownictwem Ahmeda Kirmaniego, działający w ramach MIT Research Laboratory of Electronics opracował algorytmy i oprogramowanie, umożliwiające zbudowanie z dostępnych na rynku elementów "kamery", zdolnej do stworzenia wirtualnego obrazu 3D bez potrzeby korzystania z zewnętrznych źródeł światła.

Urządzenie złożone z lasera małej mocy i detektora światła skanuje przestrzenne obiekty działając podobnie jak laserowy dalmierz. Mierząc czas od wysłania do odebrania promienia lasera tworzy przestrzenny obraz obiektów znajdujących się w polu widzenia. Proces ten przebiega dla każdego piksela obrazu oddzielnie. Tworzony jest punkt po punkcie, linia po linii. Kamera nie wymaga zewnętrznych źródeł światła, a wręcz całkowita ciemność ułatwia jej działanie, gdyż zmniejsza ilość "szumów" w tle. 

Co ciekawe urządzenie nie tylko rozróżnia kształty, ale też "widzi" kontrast kolorów. Dziej się tak ponieważ kamera mierzy nie tylko odległość, ale też różnicę w "jasności" odbitego od obiektu promienia. Ciemne kolory odbijają mniej światła niż barwy jasne. 

Korzystający ze stworzonego algorytmu i prostego urządzenia, którego elementy kupicie w zwykłym sklepie elektronicznym, można skanować obiekty 3D z użyciem 900 razy mniejszej ilości światła niż w urządzeniach stosowanych obecnie. Trwają prace nad udoskonaleniem systemu, poprzez zwiększenie szybkości i dokładności działania. 

System stworzony w MIT może już niebawem znaleźć zastosowanie w systemach bezpieczeństwa lub sprzęcie szpiegowskim i wojskowym. Możliwości użycia do identyfikacji, wykrywania czy zbierania danych na temat obiektów i ludzi są niemal nieograniczone. 

Reklama
Reklama

Komentarze (2)

  1. mat

    znowu wynaleźli lidar?

  2. Artwi

    A jak ominięto "drobny" problem polegający na tym, że skanowany obiekt musi być w jego trakcie nieruchomy? No i jak świeci po obiekcie laserem to z pewnością nie można tego nazwać "niezauważonym zbieraniem informacji", przynajmniej w militarnym sensie.

    1. mmm

      "A jak ominięto "drobny" problem polegający na tym, że skanowany obiekt musi być w jego trakcie nieruchomy?" Pewnie tak, że skanowanie odbywa się z prędkością światła.