Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

ITWL zaprezentował się na ćwiczeniach ANAKONDA-16

Fot. ITWL
Fot. ITWL

Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych zaprezentował w czasie ćwiczeń Anakonda-16 w Drawsku Pomorskim flagowe projekty i propozycje dla Sił Zbrojnych RP.

Na stoisku ITWL zorganizowanym w ramach wystawy Polskiego Przemysłu Obronnego pod patronatem polskiej Izby Producentów na Rzecz Obronności kraju, najwyżsi dowódcy polskich i zagranicznych Sił Zbrojnych zapoznali się z przykładami modernizacji statków powietrznych, systemem ochrony biernej samolotów i śmigłowców, systemem planowania misji, uzbrojonymi bezzałogowymi statkami powietrznymi typu Atrax oraz odrzutowym celem powietrznym JET-2. 

W ćwiczeniu Anakonda-16 w roli obserwatora uczestniczył Dyrektor ITWL prof. dr hab. inż. Ryszard Szczepanik.

Anakonda-16 to cykliczne ćwiczenie o połączonym charakterze, prowadzone na terenie całej Polski, realizowane w układzie wielonarodowościowym. Wspólne manewry odbywały się od 7 do 17 czerwca i były największymi ćwiczeniami wojskowymi w Polsce po 1989 r. Były odpowiedzią na współczesne wyzwania w sferze bezpieczeństwa, demonstracją jedności i solidarności sojuszniczej, posiadanych przez sojusz zdolności i gotowości do kolektywnej obrony terytorium państw członkowskich i szybkiej odpowiedzi Sojuszu na pojawiające się zagrożenia. Scenariusz ćwiczenia miał charakter obronny. Ćwiczenia wojsk były sprawdzianem zdolności do działań połączonych, przemieszczenia znacznych sił. Dla Polski były testem zdolności w zakresie wykonywania funkcji państwa gospodarza (ang. Host Nation Support, HNS). Po raz pierwszy w historii scenariusz objął walkę w cyberprzestrzeni.

Celem ćwiczenia było zgranie wydzielonych sił do prowadzenia działań obronnych oraz stworzenie warunków wprowadzenia do walki sojuszniczych sił wzmocnienia. W ćwiczeniu prowadzona była również współpraca z organami administracji państwowej w zakresie wsparcia Sił Zbrojnych RP. Zaangażowano wszystkie rodzaje Sił Zbrojnych i wybrane elementy układu pozamilitarnego. W poszczególnych komponentach swoje zadania realizowały wojska lądowe, siły powietrzne, marynarka wojenna oraz wojska specjalne. Oprócz jednostek wydzielonych z SZ RP udział wzięły wydzielone siły i środki z osiemnastu państw członkowskich sojuszu oraz z czterech z państw partnerskich (Finlandia, Macedonia, Szwecja, Ukraina) przedsięwzięcie realizowało blisko 31 tys. żołnierzy.

Reklama
Reklama

Komentarze