Iran wróci do porozumienia nuklearnego tylko po zniesieniu sankcji

22 marca 2021, 09:36
Khamenei
Fot. khamenei.ir/Wikipedia/CC BY 4.0
Reklama

Iran nie ufa amerykańskim obietnicom, dotyczącym zniesienia sankcji i powróci do swoich zobowiązań, wynikających z porozumienia nuklearnego z 2015 r. tylko wtedy, gdy Waszyngton w pełni zniesie sankcje – oświadczył w niedzielę przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei.

„Zaufaliśmy Ameryce w czasach (byłego prezydenta USA Baracka – PAP) Obamy i wywiązaliśmy się z naszych zobowiązań. Ale oni tego nie zrobili. Amerykanie stwierdzili na papierze, że sankcje zostaną zniesione, ale w praktyce nie znieśli sankcji” – powiedział Chamenei w przemówieniu w telewizji państwowej. „Ich obietnice nie są dla nas wiarygodne” dodał.

„Na papierze stwierdzili, że sankcje zostały zniesione, ale każdej firmie, która chce podpisać z nami umowę, mówili, że jest to niebezpieczne i ryzykowne. Odstraszyli inwestorów” – zauważył Chamenei.

„Amerykanie muszą znieść wszystkie sankcje. Zweryfikujemy to i jeśli sankcje zostaną (...) naprawdę zniesione, bez problemu powrócimy do naszych zobowiązań” – zadeklarował Chamenei. „Mamy dużo cierpliwości i nie spieszymy się” – dodał.

Chamenei ocenił także, że irańscy urzędnicy powinni planować działania z założeniem, że sankcje nie zostaną szybko zniesione.

Na mocy porozumienia, które w 2015 r. Iran zawarł z USA, Rosją, Chinami, Francją, Wielką Brytanią i Niemcami, irański program nuklearny miał zostać znacznie ograniczony w zamian za zniesienie międzynarodowych sankcji na ten kraj.

Reklama
Reklama

W maju 2018 r. prezydent Donald Trump jednostronnie wycofał USA z tego porozumienia, wskazując m.in. na realizowanie przez Iran programu rakiet balistycznych. Administracja w Waszyngtonie przywróciła wtedy cały szereg sankcji wobec Iranu, jakie obowiązywały przez zawarciem historycznego porozumienia, wprowadziła też nowe restrykcje.

Teheran podjął wówczas decyzję o stopniowym powrocie do wzbogacania uranu i niestosowaniu się do ograniczeń, jakie umowa nakładała na rozwój sektora nuklearnego w tym państwie. Decyzję tę zatwierdził swymi uchwałami irański parlament.

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział na początku 2021 r. powrót do umowy z Iranem, dał jednak do zrozumienia, że najpierw Iran musi zacząć ściśle przestrzegać jej postanowień.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Reklama
ito
poniedziałek, 22 marca 2021, 15:11

Rozsądne podejście- kto umowę złamał powinien do jej realizacji wrócić w pełni, zanim zacznie czegokolwiek wymagać od innych sygnatariuszy.

vvv
poniedziałek, 22 marca 2021, 15:28

tak dać irańskim terrorystom bron atomową aby podłożyli ją w stolicy AS albo w Izraelu?

ito
środa, 24 marca 2021, 20:51

Jak na razie nie "irańscy terroryści" bombardują Izrael bez wypowiedzenia wojny i mordują w nim ludzi, tylko wręcz przeciwnie. A na danie Persom do ręki broni atomowej zdajsie najlepszą metodę znalazł Trump. A Biden, póki co, kontynuuje jego politykę. Najbliżej do zakończenia irańskiego programu nuklearnego było po 2018, kiedy strony się dogadały- i Iran swoją część umowy wykonywał.

Maniek
poniedziałek, 22 marca 2021, 13:20

Porozumienie dotyczyło programu nuklearnego! A rakiety balistyczne to chyba każdy może rozwijać. Obecnie Iran nie łamie postanowień porozumienia gdyż po jego zerwaniu przez USA umowa nie obowiązuje.

Monkey
poniedziałek, 22 marca 2021, 12:58

I mamy pata. Moim zdaniem Trump zawalił sprawę i tylko namącił. Teraz USA nie wypada się przyznać do błędu, a Iran im nie wierzy.

danie
poniedziałek, 22 marca 2021, 11:35

Brawo Iran. My Polacy pamiętam ,że uratowaliście nas po ewakuacji armii polskiej z ZSRR. Trzymajcie się i nie dajcie się wymanewrować Jankesom, bo oni bardzo dobrze kręcą można to zobaczyć na przykładzie rozmów rozbrojeniowych z Koreą Północną.

Fanklub Daviena i GB
poniedziałek, 22 marca 2021, 10:53

Inaczej nie warto! Jak pokazuje przykład Korei Północnej, Serbii, Iraku, Libii itd. USA łże i kłamie w porozumieniach. Iran przez rok przestrzegał porozumienia w każdym punkcie a USA w żadnym! Nie Iran porozumienie pierwszy zerwał i nie Iran powinien pierwszy je wypełnić! :D

Tweets Defence24