Geopolityka

Interwencja Polski na Białorusi? "Tę informację należy uznać za post-prawdę"

Fot. mil.by
Fot. mil.by

Część mediów światowych i polskich, powołując się na tekst agencji Associated Press, podała w minioną sobotę 4 lutego 2017 r. informację o tym, że współpracownicy prezydenta USA Donalda Trumpa poszukiwali informacji o rzekomych ingerencjach, jakich Polska miała dopuszczać się na terenie Białorusi.

Współpracownicy prezydenta Donalda Trumpa mieli poszukiwać informacji na temat ingerencji, jakich Polska miała się rzekomo dopuszczać na terenie Białorusi, wypytując o nie agencje bezpieczeństwa w kontekście tego, co Waszyngton mógłby zaoferować Moskwie w razie ewentualnych negocjacji mających na celu poprawienie stosunków z Rosją.

Informacja ta pojawiła się w tekście agencji AP dotyczącym analizy działań i planów nowego prezydenta USA w dziedzinie polityki zagranicznej.

Czytaj więcej: Wielki przerzut rosyjskiego sprzętu do Białorusi w 2017 r. Manewry, agresja, czy nowa baza wojskowa?

Do doniesień tych odniósł się sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Krzysztof Szczerski, przebywający w tej chwili w Waszyngtonie, gdzie spotkał się z doradcą prezydenta Trumpa do spraw bezpieczeństwa narodowego gen. Michaelem Flynnem. Szczerski, w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, powiedział: "To rodzaj informacji, które pojawiają się w przestrzeni publicznej bez realnej weryfikacji ich prawdziwości". Sekretarz stanu podkreślił w czasie rozmowy, że uzyskał zapewnienie od strony amerykańskiej, że wiadomość podana przez AP jest nieprawidziwa. Krzysztof Szczerski przekazał także, że w trakcie spotkania ze stroną amerykańską rozmawiano o zabezpieczeniu naszego kraju przed zagrożeniami płynącymi z naszego bezpośredniego sąsiedztwa. Minister stwierdził, że pytano go, czy czujemy się wobec nich bezpieczni.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.