Indie: zmodernizowane czołgi Arjun idą do wojska

17 lutego 2021, 15:45
Arjun_MBT_Mk1A
Fot. MO Indii

Jak donoszą lokalne media, rozpoczęły się seryjne dostawy zmodernizowanych czołgów podstawowych Arjun Mk. 1A dla indyjskiej armii. Wozy te zostały opracowane i są produkowane siłami rodzimego, indyjskiego przemysłu zbrojeniowego i wpisują się rządową politykę "Make in India".

Pierwszy seryjny egzemplarz tego czołgu przekazał osobiście premier Indii Narendra Modi w towarzystwie wyższych oficerów indyjskiej armii i czołgistów. Na mocy umowy zawartej przez indyjski resort obrony z państwowymi zakładami zbrojeniowymi Heavy Vehicles Factory (HVF) ma zostać wyprodukowanych i dostarczonych 118 egzemplarzy tych czołgów.

Oprócz głównego wykonawcy programu badawczo-rozwojowego Ajruna Mk. 1A jakim jest państwa Organizacja ds. Badań i Rozwoju Obrony (DRDO) udział w nim bierze także aż 15 instytucji akademickich, osiem ośrodków badawczo-rozwojowych i kilka małych i średnich spółek rodzimego przemysłu zbrojeniowego. 

Arjun Mk-1A używa rodzimej amunicji. Tamil Nadu jest już wiodącym centrum produkcji samochodów w Indiach. Teraz widzę, jak Tamil Nadu ewoluuje jako centrum produkcji czołgów w Indiach [...] Czołg wyprodukowany w Tamil Nadu będzie używany na naszej północnej granicy, aby zapewnić bezpieczeństwo naszemu krajowi. Pokazuje to zjednoczony duch Indii'

- premier Indii Narendra Modi

Arjun Mk. 1A to zmodernizowana wersja indyjskiego czołgu podstawowego Arjun Mk. 1, która ma na celu przystosowanie tej konstrukcji do najnowszych wymagań pola walki. W zakresie siły ognia główny nacisk położono na zwiększenie zdolności do sprawnego wykrywania i namierzania celów oraz świadomości sytuacyjnej. Nowy wóz został wyposażony m.in. w zmodernizowany celownik główny, zintegrowany z autotrackerem oraz dalmierzem laserowym, skomputeryzowany system kierowania ogniem, a także celownik panoramiczny dowódcy (CPS Mark II) z termowizorem.

Wóz wyposażony jest także w zdalnie sterowne stanowisko uzbrojenie (ZSMU) z wielkokalibrowym karabinem maszynowym kalibru 12,7 mm, a także opracowano nowe rodzaje amunicji dla armaty kal. 120 mm oraz przewidziane jest wdrożenie do służby nowego lufowego przeciwpancernego pocisku kierowanego.

image
Reklama

Odporność balistyczna została zwiększona dzięki montażowi dookoła wieży i kadłuba modułów pancerza dodatkowego o lepszym wyprofilowaniu. Czołg wyposażono także w laserowy system ostrzegania i przeciwdziałania. W celu poprawy bezpieczeństwa załogi w przypadku penetracji pancerza zasadniczego w kadłubie zastosowano kontenerowy pojemnik na amunicję z indywidualną przesłoną, który izolując ją od załogi.

Pomimo wzrostu masy w wyniku wspomnianych wyżej modyfikacji o aż 10 ton jego mobilność nie pogorszyła się dzięki zastosowaniu nowej skrzyni biegów i hydropneumatycznego układu zawieszenia, a także pomocniczej jednostki napędowej o mocy 8,5 kW. Wóz jest także wyposażony w ulepszony system dowodzenia i łączności, zaawansowany system nawigacji lądowej, umożliwiający transmisję danych w czasie rzeczywistym oraz trał przeciwminowy. W efekcie wprowadzonych zmian udział importowanych komponentów zmniejszył się także z 63 do 59%.

Obecnie na uzbrojeniu indyjskich wojsk lądowych znajduje się 2410 egzemplarzy czołgów podstawowych T-72 Ajeya MK I/MK II, 1640 egzemplarzy czołgów podstawowych T-90M/MS "Bhishma" oraz odpowiednio 124 i 118 egzemplarzy czołgów podstawowych Ajrun Mk I. Łącznie na wyposażeniu indyjskiej armii znajduje się 4292 egzemplarzy czołgów podstawowych kilku różnych modeli i wersji, co czyni Indie jedną z największych potęg w zakresie liczebności czołgów podstawowych.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 19
Reklama
vvv
czwartek, 18 lutego 2021, 11:19

piękny czołg łączący wszystkie wady czołgów III generacji zachodu i wschodu :) pancerz poniżej t-90, masa zbliżona do m1a2c oraz nędzna amunicja i nędzna lufa :)

Davien
piątek, 19 lutego 2021, 09:47

Pancerz akurat jest wyjatkowo dobry T-72 nie przebija go z przystawienia więc nie zmyslaj. działo tez złe nie jest choć z amunicja znacznie gorzej. No ale moga uzywac LAHAT. Główna wada dział to to że jest to działo gwintowane nie gładkie.

444444
środa, 17 lutego 2021, 19:17

Odbiegajac od tematu tu prezentowanego Ten pan w srodku to Aryjczyk nasz krewny rózni się od tych obok ..

Ech
czwartek, 18 lutego 2021, 00:21

Czolg jest produkowny w Tamil Nadu - poludnie Indii, - tam zyja ciemnoskurzy hindusi. Premier Narendra jest bardziej sniady. Ciekawe ze w Wedach - opisane jest ze - urodzic sie z jasniejsza skura to "dobra karma"

Monkey
środa, 17 lutego 2021, 17:59

Oby ten wóz wreszcie spełniał światowe wymagania dla MBT. Indie zasługują na coś lepszego niż Arjun Mk.I czy Ajeya.

Chyżwar dawniej Marek
środa, 17 lutego 2021, 19:44

Patrz na geografię. Oni nie bardzo mogą się oprzeć tylko i wyłącznie na ciężkich potworach, więc Ajeya, czy Bhishma mają tam jak najbardziej rację bytu. Ze względu na warunki geograficzne ma tam rację bytu także lekki czołg. Dlatego szkoda, że Andersa na chama uwalono, bo ktoś chciał koniecznie przeforsować CV-90. W tym Arjunie masa wzrosła o 10 ton. Znaczy, że dołożyli sporo pancerza. Do tego zawieszenie hydro-pneumatyczne i reszta. Zobaczymy jak się będzie sprawdzać.

Davien
środa, 17 lutego 2021, 23:23

T-72 Ajeya ida na złom, mają je zastepowac T-90. Anders nie jest i nigdy nie był lekkim czołgiem, to zwykły, dośc słabo opancerzony wtedy WWO.

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 18 lutego 2021, 09:06

Anders to był zaawansowany demonstrator technologii. Nic więcej. Mimo działań hamulcowego rozwinął się w UMPG, który obecnie całkiem śmiało może posiadać słuszną masę. Byłby z tego równie dobry lekki czołg jak ten, który Turcy zrobili dla Indonezji. Tylko, że ktoś tego bardzo nie chciał.

asdf
piątek, 19 lutego 2021, 11:38

pewnie najbardziej sami Indonezyjczycy

Davien
piątek, 19 lutego 2021, 10:00

Chyżwar, Anders powstał jako transporter, BWP WWO a nie czołg. Ma najgorszy możliwy dla czołgu układ czyli z silnikiem z przodu. Turecki czołg ma silnik z tyłu jak każdy normalny czołg. Nie, Anders nie nadawał się na czołg, na BWP/WWO tak,

Monkey
środa, 17 lutego 2021, 23:06

@Chyżwar: Nie krytykowałem Bhishma. To nie to samo, co Ajeya. Ajeya jest niemal tak samo przestarzała jak nasza modernizacja T72M1. Co do Andersa, projektowali na własne ryzyko. To raz. A dwa: teraz nie mamy ani Andersa, ani CV90 z armata 120 mm. Trzymam kciuki za Arjun Mk.IA, niech im sie powiedzie.

Rejtan
czwartek, 18 lutego 2021, 11:39

Mogą sobie pluć w brodę tak jak i my: w 2002 roku Korea proponowała im udział w opracowaniu K2 i pełnej licencji ( nie pamiętam za ile, ale była to kwota niższa niż 1 mld ) wraz z współpracą przy opracowywaniu silnika i skrzyni biegów. Dziś w produkcji jest już K2A , Arjun to wciąż technika 20 wieku..

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 18 lutego 2021, 18:01

Jeszcze nie rozdzieraj szat, bo koreańska propozycja nadal jest na stole.

Monkey
piątek, 19 lutego 2021, 00:11

@Chyżwar: Przynajmniej nasza HCP to firma państwowa. Tylko dlatego jeszcze jest na stole ta propozycja. I to najlepsza, jeśli chodzi o program Wilk. Myslałem, że włosi by dali radę, ale oni juz chyba idą bardziej w stronę projektu niemiecko-francuskiego. I do tego robią te swoje kołowe "czołgi".

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 18 lutego 2021, 09:18

Że Ajeya jest przestarzały, każdy wie. Ale ich potencjalny przeciwnik też, nie cud, mód malina. Andersa zaś projektowano za forsę z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Czyli za twoje i moje pieniądze. Ktoś tą forsę później lekką rączką wrzucił w błoto. Gość, który go uwalił nic na tym nie zyskał, bo na szczęście nie dał rady przeforsować CV-90. MON nie dał się w to wpuścić i dzięki temu zamiast obcej licencji będziemy mieli własnego Borsuka. A wysiłku, który włożono w Andersa, jak i możliwości jakie mogliśmy mieć rozwijając tą konstrukcję jest zwyczajnie szkoda.

Fanklub Daviena
środa, 17 lutego 2021, 18:42

Wątpię... Lufa musiałaby wytrzymać strzał współczesną amunicją 120mm a jej żywotność sięgnąć chociaż 400 strzałów... :D

Davien
środa, 17 lutego 2021, 23:30

A co to za problem, jakos bez problemu wytrzymuje stzrelanie amunicja APFSDS-T, pociskami ATGM odpalqanymi z lufy a co o żywotności to spokojnie wytrzymuje 400 stzrałów to nei rosyjskie działa;)

Monkey
środa, 17 lutego 2021, 23:08

@Fanklub Daviena: Nie mam danych dotyczących parametrów, które podajesz, ale jesli podasz mi przynajmniej, gdzie mógłbym takowe znaleźć, z chęcią poszukam.

Tadziu
środa, 17 lutego 2021, 17:07

Wypisz wymaluj bumar 8sztuk i kicha

Tweets Defence24