Reklama

Siły zbrojne

Indie: zmodernizowane czołgi Arjun idą do wojska

Fot. MO Indii
Fot. MO Indii

Jak donoszą lokalne media, rozpoczęły się seryjne dostawy zmodernizowanych czołgów podstawowych Arjun Mk. 1A dla indyjskiej armii. Wozy te zostały opracowane i są produkowane siłami rodzimego, indyjskiego przemysłu zbrojeniowego i wpisują się rządową politykę „Make in India”.

Pierwszy seryjny egzemplarz tego czołgu przekazał osobiście premier Indii Narendra Modi w towarzystwie wyższych oficerów indyjskiej armii i czołgistów. Na mocy umowy zawartej przez indyjski resort obrony z państwowymi zakładami zbrojeniowymi Heavy Vehicles Factory (HVF) ma zostać wyprodukowanych i dostarczonych 118 egzemplarzy tych czołgów.

Oprócz głównego wykonawcy programu badawczo-rozwojowego Ajruna Mk. 1A jakim jest państwa Organizacja ds. Badań i Rozwoju Obrony (DRDO) udział w nim bierze także aż 15 instytucji akademickich, osiem ośrodków badawczo-rozwojowych i kilka małych i średnich spółek rodzimego przemysłu zbrojeniowego. 

Arjun Mk-1A używa rodzimej amunicji. Tamil Nadu jest już wiodącym centrum produkcji samochodów w Indiach. Teraz widzę, jak Tamil Nadu ewoluuje jako centrum produkcji czołgów w Indiach [...] Czołg wyprodukowany w Tamil Nadu będzie używany na naszej północnej granicy, aby zapewnić bezpieczeństwo naszemu krajowi. Pokazuje to zjednoczony duch Indii'

- premier Indii Narendra Modi

Arjun Mk. 1A to zmodernizowana wersja indyjskiego czołgu podstawowego Arjun Mk. 1, która ma na celu przystosowanie tej konstrukcji do najnowszych wymagań pola walki. W zakresie siły ognia główny nacisk położono na zwiększenie zdolności do sprawnego wykrywania i namierzania celów oraz świadomości sytuacyjnej. Nowy wóz został wyposażony m.in. w zmodernizowany celownik główny, zintegrowany z autotrackerem oraz dalmierzem laserowym, skomputeryzowany system kierowania ogniem, a także celownik panoramiczny dowódcy (CPS Mark II) z termowizorem.

Wóz wyposażony jest także w zdalnie sterowne stanowisko uzbrojenie (ZSMU) z wielkokalibrowym karabinem maszynowym kalibru 12,7 mm, a także opracowano nowe rodzaje amunicji dla armaty kal. 120 mm oraz przewidziane jest wdrożenie do służby nowego lufowego przeciwpancernego pocisku kierowanego.

image
Reklama

Odporność balistyczna została zwiększona dzięki montażowi dookoła wieży i kadłuba modułów pancerza dodatkowego o lepszym wyprofilowaniu. Czołg wyposażono także w laserowy system ostrzegania i przeciwdziałania. W celu poprawy bezpieczeństwa załogi w przypadku penetracji pancerza zasadniczego w kadłubie zastosowano kontenerowy pojemnik na amunicję z indywidualną przesłoną, który izolując ją od załogi.

Pomimo wzrostu masy w wyniku wspomnianych wyżej modyfikacji o aż 10 ton jego mobilność nie pogorszyła się dzięki zastosowaniu nowej skrzyni biegów i hydropneumatycznego układu zawieszenia, a także pomocniczej jednostki napędowej o mocy 8,5 kW. Wóz jest także wyposażony w ulepszony system dowodzenia i łączności, zaawansowany system nawigacji lądowej, umożliwiający transmisję danych w czasie rzeczywistym oraz trał przeciwminowy. W efekcie wprowadzonych zmian udział importowanych komponentów zmniejszył się także z 63 do 59%.

Obecnie na uzbrojeniu indyjskich wojsk lądowych znajduje się 2410 egzemplarzy czołgów podstawowych T-72 Ajeya MK I/MK II, 1640 egzemplarzy czołgów podstawowych T-90M/MS "Bhishma" oraz odpowiednio 124 i 118 egzemplarzy czołgów podstawowych Ajrun Mk I. Łącznie na wyposażeniu indyjskiej armii znajduje się 4292 egzemplarzy czołgów podstawowych kilku różnych modeli i wersji, co czyni Indie jedną z największych potęg w zakresie liczebności czołgów podstawowych.

Reklama
Reklama

Komentarze