Siły zbrojne

Indie: Testy izraelskiej amunicji czołgowej

  • Fot. The White House, domena publiczna

Jak podają indyjskie media, wojska lądowe wraz z Defence Research and Development Organisation (DRDO) przeprowadziły testy nowej amunicji czołgowej. Do prób z użyciem czołgu Arjun Mk II użyto kierowanych pocisków LAHAT o zasięgu 5 km.

Celem testów było zebranie danych odnośnie warunków prowadzenia ognia z czołgu nowym rodzajem amunicji, funkcjonowania zainstalowanych w nim nowych elementów oraz zbadanie skuteczności użycia pocisków LAHAT (Laser Homing Anti-Tank) podczas strzelania w różnych warunkach. Próba miała też na celu sprawdzenie ostatnio wprowadzonych modyfikacji w Arjunie. Już wcześniej badano warunki prowadzenia ognia z tego czołgu na poligonie Pokhran zlokalizowanym w okręgu Radżastan.

LAHAT
Amunicja przeciwpancerna LAHAT, fot. Spike78/Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Pierwsze Arjuny przyjęto do eksploatacji w 2004 roku (w sumie do indyjskich wojsk lądowych trafiły 124 egzemplarze), a obecna wersja Mk II jest zmodyfikowaną odmianą zamówioną w liczbie 118 sztuk. Poza tym Indie używają dużej liczby maszyn rosyjskich – 893 T-90S (dostarczana jest czwarta partia tych maszyn licząca 236 sztuk budowanych na licencji w Indiach) oraz prawie 1700 T-72 Ajeya.

W Indiach opracowano już założenia na nowy czołg podstawowy w ramach programu Future Ready Combat Vehicle (FRCV) nadzorowanego przez DRDO. Będzie on następcą maszyn rodziny T-72 i zgodnie z planami ma wejść do eksploatacji w kolejnym dziesięcioleciu.

Według wymagań ma on być uzbrojony w 125 mm armatę z której będzie można wystrzeliwać III generacji przeciwpancerne pociski kierowane oraz przeciwlotniczy karabin maszynowy. Czołg będzie przystosowany do strzelania pociskiem pochodzącym z Izraela pociskiem LAHAT i programowalną amunicją. Wieża nowej maszyny będzie bezzałogowa, a trzyosobowa załoga zajmie miejsce w kadłubie podobnie jak w rosyjskim T-14 Armata.

Czołg nowej generacji powinien być zdolny do działania na wysokościach do 5000 metrów i w temperaturze poniżej -20oC. Zawieszenie maszyny będzie aktywne, co pozwoli jej na operowanie w trudnym, górskim terenie. Wysoką mobilność zapewni tez nowy powerpack. Zwiększenie poziomu obrony aktywnej zapewni ASOP, a sam czołg będzie wyposażony w zaawansowane systemy wykrywania, identyfikacji i zwalczania różnych celów oraz przekazywania i analizy danych od innych systemów uzbrojenia. 

Komentarze