Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

HSW o dostawie Krabów. Elementy Reginy w konwoju [WIDEO]

Fot. HSW
Fot. HSW

Huta Stalowa Wola wydała komunikat dotyczący wyjazdu 14 samobieżnych haubic Krab przeznaczonych dla 11. Mazurskiego Pułku Artylerii im. gen Józefa Bema, stacjonującego w Węgorzewie. Dotarcie transportu do jednostki zakończyło proces wyposażenia pierwszego dywizjonowego modułu ogniowego w system Regina, którego elementem są Kraby. 

Jak przypominają przedstawiciele Huty Stalowa Wola S.A., spółka zakończyła dostawę wyposażenia dla pierwszego, wdrożeniowego Dywizjonowego Modułu Ogniowego „Regina”, składającego się z 24 sh „Krab” kal. 155 mm (część z nich została dostarczona wojsku wcześniej i była wykorzystywana do procesu intensywnego szkolenia oraz ostrego treningu ogniowego załóg, m.in. na poligonie ośrodka poligonowego w Orzyszu), a także przekazanych już wcześniej wojsku pojazdów towarzyszących.

Jak informowało Defence24.pl w lipcu br. Ministerstwo Obrony Narodowej, w skład pierwszego DMO „Regina” wchodzą: 155 mm samobieżna haubica „Krab” – 24 szt.; wóz dowódczo-sztabowy dowódcy da – 1 szt.; wóz dowódczo-sztabowy szefa sztabu da – 1 szt.; wóz dowódczy dowódcy baterii artylerii – 3 szt.; wóz dowódczy dowódcy plutonu – 6 szt.; wóz amunicyjny – 6 szt.; warsztat (wóz) remontu uzbrojenia i elektroniki – 1 szt.; wóz oficera łącznikowego – 1 szt.

Ostatnia dostawa w ramach wyposażenia dla pierwszego modułu wyruszyła do Węgorzewa 29 lipca br. w nocy. W konwoju znalazło się 14 samobieżnych haubic Krab, które trafiły do 11. Mazurskiego Pułku Artylerii im. gen Józefa Bema. Będzie to pierwsza jednostka Wojska Polskiego wyposażona w ten sprzęt. 

Czytaj więcej: Regina obejmuje służbę. Artyleryjski konwój ruszył do Węgorzewa [FOTO]

Program „Regina”, opierający się na samobieżnej opancerzonej gąsienicowej haubicy „Krab”, zakłada pozyskanie pięciu 24-lufowych dywizjonów. W ramach pierwszego etapu wojsko otrzymało pierwszy dywizjon z 24 haubicami. Część z nich, na koreańskim podwoziu K9 przekazano armii już w ubiegłym roku. Umowa na dostawę kolejnych czterech modułów dywizjonowych została podpisana w grudniu 2016 roku. W efekcie do 2024 r. do Wojska Polskiego ma trafić łącznie 120 samobieżnych haubic 155 mm "Krab". 

Ceremonię oficjalnego i uroczystego przekazania Siłom Zbrojnym RP kompletnego DMO „Regina” zaplanowano – co oficjalnie potwierdza dowództwo jednostki – na czwartek 31 sierpnia. Odbędzie się ona w ramach trzydniowego święta 11. Mazurskiego Pułku Artylerii (31 sierpnia – 2 września) z udziałem kierownictwa MON.

Oglądaj:  Poligonowe strzelania Kraba [Defence24.pl TV]

Reklama

Komentarze (14)

  1. kuchartek

    Trzeba było wysłać konwój na sprzęcie armii. Można było by przy okazji dostarczenia krabów do Węgorzewa przećwiczyć to zadanie logistyczne siłami i środkami armii. Można było podzielić koszty z producentem. Tylko że w armii obecnie dowodzą ... wiecie kto i wiecie jak. Szkoda , zmarnowana okazja na ćwiczenie przejazdu przez właściwie cała Polskę. Może następnym razem, może jakiś osioł przeczyta mój wpis i przemyśli temat ?

  2. prawnik

    Do narzekaczy może to i prawda że program trwał długo ale ....czapki z głów przed HSW która pomimo rzucenia kłody pod nogi przez Bumar doskonale sobie poradziła ....Nie wiem jaka była rola Bumaru / a może raczej związków zawodowych/ świadoma czy nie żeby program torpedować.

  3. WASP

    Nasze najnowocześniejsze działa umiejscawiane są w jednostce znajdującej się 15 km od Rosji. To dywersja czy głupota?

    1. Jakub

      15 czy 40, to ne ma różnicy. Lepiej bliżej granicy niż 400 km dalej. Jeśli mają przepaść to przepadną, jeśli mają walczyć to dadzą radę. Trzeba dopchać sprzętem region newralgiczny a nie granice Niemiec...

    2. NN

      No tak, i dzięki temu od pierwszych godzin konfliktu będzie w stanie prowadzić ogień 20 km wgłąb terytorium przeciwnika - np. na Czerniachowsk.

  4. optymista

    ile to trwało 5 ,10,15 lat ?ktoś poniesie konsekwencje tego ze przez 15 lat kolejni dyrektorowie wypłacali sobie nagrody za niby pracę nad jednym wielkim bublem zwanym podwoziem?

    1. Ggg

      Odpowiadam: nikt. W panstwowej firmie, ktora jest prowadzona przez politycznych dyrektorow straty nie sa problemem. Rada Nadzorcza, ktora reprezentuje Skarb Panstwa nie ruszy takich dyrektorow, tak dlugo jak beda poplecznikami Partii. Nie jest wazna fachowosc ani sukcesy firmy. PGZ jest panstwowy i nadzorowany przez MON, wiec w takim bajorze rosna patologie i uklad mafijny. W Polsce chcielismy miec panstwowa zbrojeniowke, wiec teraz mysimy sypac jej (i tylko jej) zamowienia na sprzet, ktory za nasze pieniadze raczyla wdrozyc z licencji koreanskiej, brytyjskiej i slowackiej.

    2. Bartek

      Nikt

  5. Lord Godar

    Szkoda , że to wszystko rodziło się w takich bólach i tak długo ... Dobrze jednak w końcu , że wreszcie program wyszedł na prostą i idzie do przodu . Teraz tylko tak jak już wielokrotnie było pisane odpowiednia amunicja i pozostałe "dodatki" pozwalające na pełne wykorzystanie tego sprzętu.

    1. Marek

      Najlepsze jest to, że wystarczy rzucić okiem na AS-90, by się przekonać, iż obecny Krab to w zasadzie nie składak, bo już na pierwszy rzut oka widać skąd Koreańczycy wzięli ulepszone przez siebie później podwozie.

  6. qwe

    A jaki jest dokładny harmonogram dostarczania Krabów do jednostek liniowych? Pytam, bo stwierdzenie że do 2024 mamy mieć 120 sztuk jest mało precyzyjne, a ciekawi mnie kiedy i do jakich jednostek będą przekazywane następne pojazdy. Tradycyjnie należałoby też zapytać jak wygląda sprawa pozyskiwania amunicji?

    1. dd

      zapewne teraz nastąpi przerwa , bo HSW musi postawić linię produkcyjną/montarzową do podwozi. więc pewnie ze 12-18 mc-y przerwy i prac rozruchowych - pewnie na jeszcze 12 (czy coś koło tego) podwoziach które miały byc dostarczone do złożenia w kraju a potem kolejnych 80 już w pełni spolonizowanych - obstawiał bym -od 20tego do 24 tego po 16-20 sztuk rocznie -chyba że uda im się przyspieszyć.

  7. matylda

    Nie bardzo rozumiem. Ma być pięć 24-lufowych dywizjonów. To daje 120 haubic. Czy do tego dochodzą wozy dowódców, amunicyjne i techniczne, co powinno dać 120+ krabów, czy też wozy te również mają strzelać? Daje to wtedy 120 sztuk w przedostatnim akapicie. A może samych haubic ma być mniej, a razem z wozami dodatkowymi ma być 120 sztuk?

    1. TrzyKawki

      Wszystkie pozostałe maszyny są na innym podwoziu

    2. CoJaTuRobie

      Haubic ma być 120. Krab to jest nazwa tej haubicy. Wóz dowodzenia to nie jest haubica czyli to nie jest Krab. PS. Wozy dowodzenia, amunicyjne itp nie mają haubicy żeby strzelać ;)

    3. john

      Przeczytaj i policz. Na 1 dywizjon Regina przypada 24 kraby plus pojazdy towarzyszące czyli łącznie 43 pojazdy. Mamy zakontraktowane 5 dywizjonów czyli łącznie 215 pojazdów w tym 120 Krabów. Chociaż coś pisali o dodatkowych 2 działach do szkolenia, jednak liczbowo masz wyobrażenie ile ma być łącznie pozyskanych pojazdów.

  8. PRS

    Już po niecałym tygodniu od przyjazdu do Węgorzewa 8 Krabów (z tych dostarczonych, ,,nie śmiganych" )... pojechało znów na lawetach do Orzysza (przez który wcześniej przejeżdżali czyli w sumie 100 km na koszt podatników) by zostać załadowanych na lory kolejowe i pojechać... do Warszawy na defiladę. Takie rzeczy tylko w Misiu i... Wojsku Polskim.

    1. Lewandos

      Tyle tylko, że za transport do jednostki płaciła HSW, a za transport do W-wy MON

    2. dropik

      12 powinno służyć w kompanii reprezentacyjnej i byłoby po kłopocie

    3. olo

      Ty tak na poważnie ? Przypomnę ci że LOGISTYKA to jedna z form ćwiczeń armii.

  9. miik

    Jaka kolejna jednostka WP otrzyma Kraba?

    1. Podbipięta

      Mamy 3 pułki dywizyjne artylerii.... a 2 następne to zakładano do brygad pancernych Leo

  10. xyzzxy

    zastanawia mnie po co w WP nisko podwoziówki Iveco skoro wynajmują prywatne firmy do wożenia sprzętu. Tak wiem w innych krqjach też tak robią powiecie, ale inne armir są liczniejszr a ilość sprzętu do transportu może nie wystarczać a u nas?

    1. Lewandos

      Dużo niskopodwoziowek jest zarezerwowane do obsługi defilady. W Wesołej kupa ich teraz. A kraby to HSW wiozła, to i prywatnych kontraktorów wynajęła...

    2. ON

      dowóz dział lezy w gestii HSW

    3. Jasio

      Producent na swój koszt dostarcza sprzęt do jednostek,WP nie brało w tym udziału

  11. ryszard56

    tylko proszę więcej i do tego nowoczesna amunicja programowalna

  12. Polak

    Aż miło popatrzeć.

  13. Kacper

    Wiadomo jakie kolejne jednostki zostaną wyposażone w Kraby?

  14. Kolejarz

    Dlaczego nie transport kolejowy?

Reklama