Reklama

Siły zbrojne

Hiszpania: Nowy lekki system przeciwlotniczy

Fot. MBDA
Fot. MBDA

Koncern MBDA zaproponował ministerstwu obrony Hiszpanii dostawę lekkiego, zautomatyzowanego systemu przeciwlotniczego na bazie pojazdu 4x4 Uro Vamtac. Podobne wozy uczestniczyły w ćwiczeniach Brilliant Jump 2016 w Żaganiu.

Zestaw Mistral ATLAS-RC został opracowany w odpowiedzi na zapotrzebowanie ministerstwa obrony Hiszpanii, które chce zmodernizować swoje wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych bardzo krótkiego zasięgu Mistral. Jego podstawowym elementem jest podwójna wyrzutnia pocisków przeciwlotniczych tego typu, która może być obsługiwana z wnętrza pojazdu bądź też spoza niego z użyciem systemu zdalnego sterowania.

Mistral ATLAS-RC dysponuje też termowizyjnym układem naprowadzania. Może zostać zintegrowany z systemem obrony powietrznej wyższego szczebla, wskazanym przez użytkownika. W obecnej postaci zestaw został osadzony na wozie Uro Vamtac ST5, standardowym pojeździe wielozadaniowym 4x4 należącym do sił zbrojnych Hiszpanii.

Przedstawiciele producenta podkreślają, że zdalnie sterowany zestaw Mistral ATLAS-RC może wykorzystywać dowolną wersję pocisków Mistral, a więc prawdopodobnie również niedawno wdrożone rakiety Mistral 3 o zasięgu wynoszącym około 8 km. Charakteryzują się one zwiększoną odpornością na zakłócenia, podwyższoną prędkością i rozszerzoną zdolnością do zwalczania celów manewrujących. Pociski tego typu zostały zakupione przez Francję, Węgry i Estonię.

Czytaj więcej: ILA 2016: Rakiety przeciwlotnicze dla transportera Boxer

Obecnie w Hiszpanii używane są starsze warianty pocisków Mistral. Były one elementem wyposażenia zestawu sił natychmiastowego reagowania NATO (tzw. szpicy) w 2016 roku. Z kolei pojazdy Uro Vamtac ST5, na których obecnie osadzony został Mistral ATLAS-RC, były rozmieszczone w Żaganiu w ramach ćwiczenia „szpicy” pod kryptonimem Brilliant Jump.

Jest to już kolejny lekki, mobilny system przeciwlotniczy z rakietami Mistral, zaproponowany przez MBDA siłom zbrojnym państw europejskich w ostatnich latach. W ubiegłym roku europejski koncern we współpracy z MBDA zademonstrował zestaw z wieżą Rheinmetall MPCS, który może być integrowany z transporterem Boxer.

Czytaj więcej: Przeciwlotnicze baterie dla US Army w Europie. Baza w Redzikowie – zgodnie z planem

Ta propozycja została przedstawiona przede wszystkim z myślą o Bundeswehrze. Nie jest więc wykluczone, że wzrost wydatków obronnych po kryzysie na Ukrainie spowoduje wzrost zainteresowania państw zachodnich systemami obrony przeciwlotniczej bardzo krótkiego zasięgu. Wcześniej w tym obszarze przeprowadzono szereg redukcji, a obecnie okazuje się że zapewnienie obrony przeciwlotniczej, czy np. przeciwko bezzałogowcom, nadal jest konieczne na współczesnym polu walki. Dowodem jest na to choćby plan rozmieszczenia zestawów Avenger przez US Army w Europie.

Reklama
Reklama

Komentarze (11)

  1. HV

    Nasze mobilne wyrzutnie tez mogłyby korzystać z lżejszych pojazdów.

  2. Viggen

    Tylko nikt nie pisze,że prace nad misteale3 trwały 8 lat.

    1. X

      Z piorunem też nie szło zbyt szybko

  3. Zbulwersowany podatnik

    Jest jakieś światełko w tunelu. Nasze zakłady pracują nad następca Pioruna (deklarowano zasięg chyba 8km) który miałby być zainstalowany na Popradzie, Białej i jak można się spodziewać Pilicy. Grom/Piorun jako MANPADS jest wystarczający pod względem zasięgu i pułapu.

    1. vvv

      nad niczym nie planuja bo nie potrafia a idea naprowadzania rakiety na pol-komendowo i z kiepska glowica z grom-m jest zenujace. grom lub grom-m nie jest niczym rewelacyjnym i nie umywa sie do najnowszych mistrali lub wierby

  4. okm

    czyli nasz Porad nie taki zły, 4 wyrzutnie a nie 2 no i gromy gorsze teraz ale pioruny juz lepsze niz mistrale 3

    1. revvvv

      piorun ma dużo niższy pułap niż mistral.....

  5. Directol

    Może tak nasza grupa zbrojeniowa zacznie export gromów/piorunów? Choćby patrzeć na naszego poparda ino z Piorunami i jazda na export.

    1. Lajki

      Ogólnie to jest nisza którą w której moglibyśmy powalczyć. Pioruny trochę odstają od czołówki ale nabywcy spokojnie by się znaleźli.

    2. Jozek123

      Przy 300% marży jaką nakłada nasz przemysł zbrojeniowy trudno znaleźć jelenia który to kupi.

  6. Piorun

    Piorun to pułap 4000 zasięg 6000

  7. Podlaski dzik

    Tylko że Poprad ma zasięg 5,5 km, a nie 8 km...

  8. revvvvv

    tylko dwa pociski? Po prawdzie wyższy pułap niż naszych wynalazków ale popard ma 4.

    1. TOM

      Pułap wyższy od pioruna? Czyli jaki? Bo ani w artykule, ani w ogólnie dostępnych informacjach nie znalazłem.

  9. pepe

    Szok tylko 2x wyrzutnia? avenger ma 8 rakiet i nawet nasz poprad powinien mieć tyle samo a tu tylko 2 chyba idą w odwrotnym kierunku niż logika

  10. Piotr

    Aż podwójna wyrzutnia plot naramiennej rury? To ci dopiero przełom.

  11. QDark

    Taka "Pilica" dla Hiszpani, tylko zasięg 8km...