Siły zbrojne

Hiszpania: Nowy lekki system przeciwlotniczy

Fot. MBDA
Fot. MBDA

Koncern MBDA zaproponował ministerstwu obrony Hiszpanii dostawę lekkiego, zautomatyzowanego systemu przeciwlotniczego na bazie pojazdu 4x4 Uro Vamtac. Podobne wozy uczestniczyły w ćwiczeniach Brilliant Jump 2016 w Żaganiu.

Zestaw Mistral ATLAS-RC został opracowany w odpowiedzi na zapotrzebowanie ministerstwa obrony Hiszpanii, które chce zmodernizować swoje wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych bardzo krótkiego zasięgu Mistral. Jego podstawowym elementem jest podwójna wyrzutnia pocisków przeciwlotniczych tego typu, która może być obsługiwana z wnętrza pojazdu bądź też spoza niego z użyciem systemu zdalnego sterowania.

Mistral ATLAS-RC dysponuje też termowizyjnym układem naprowadzania. Może zostać zintegrowany z systemem obrony powietrznej wyższego szczebla, wskazanym przez użytkownika. W obecnej postaci zestaw został osadzony na wozie Uro Vamtac ST5, standardowym pojeździe wielozadaniowym 4x4 należącym do sił zbrojnych Hiszpanii.

Przedstawiciele producenta podkreślają, że zdalnie sterowany zestaw Mistral ATLAS-RC może wykorzystywać dowolną wersję pocisków Mistral, a więc prawdopodobnie również niedawno wdrożone rakiety Mistral 3 o zasięgu wynoszącym około 8 km. Charakteryzują się one zwiększoną odpornością na zakłócenia, podwyższoną prędkością i rozszerzoną zdolnością do zwalczania celów manewrujących. Pociski tego typu zostały zakupione przez Francję, Węgry i Estonię.

Czytaj więcej: ILA 2016: Rakiety przeciwlotnicze dla transportera Boxer

Obecnie w Hiszpanii używane są starsze warianty pocisków Mistral. Były one elementem wyposażenia zestawu sił natychmiastowego reagowania NATO (tzw. szpicy) w 2016 roku. Z kolei pojazdy Uro Vamtac ST5, na których obecnie osadzony został Mistral ATLAS-RC, były rozmieszczone w Żaganiu w ramach ćwiczenia „szpicy” pod kryptonimem Brilliant Jump.

Jest to już kolejny lekki, mobilny system przeciwlotniczy z rakietami Mistral, zaproponowany przez MBDA siłom zbrojnym państw europejskich w ostatnich latach. W ubiegłym roku europejski koncern we współpracy z MBDA zademonstrował zestaw z wieżą Rheinmetall MPCS, który może być integrowany z transporterem Boxer.

Czytaj więcej: Przeciwlotnicze baterie dla US Army w Europie. Baza w Redzikowie – zgodnie z planem

Ta propozycja została przedstawiona przede wszystkim z myślą o Bundeswehrze. Nie jest więc wykluczone, że wzrost wydatków obronnych po kryzysie na Ukrainie spowoduje wzrost zainteresowania państw zachodnich systemami obrony przeciwlotniczej bardzo krótkiego zasięgu. Wcześniej w tym obszarze przeprowadzono szereg redukcji, a obecnie okazuje się że zapewnienie obrony przeciwlotniczej, czy np. przeciwko bezzałogowcom, nadal jest konieczne na współczesnym polu walki. Dowodem jest na to choćby plan rozmieszczenia zestawów Avenger przez US Army w Europie.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.