Przemysł Zbrojeniowy

Grupa WB nawiązuje współpracę z Australijczykami. "Innowacyjne rozwiązania dla bezzałogowców"

Fot. Grupa WB
Fot. Grupa WB

Grupa WB podpisała Porozumienie o współpracy z australijską firmą Cablex. Zgodnie z zapisami dokumentu Grupa rozpocznie bliską współpracę z firmą Cablex w postaci transferu technologii, prowadzenia wspólnych prac badawczo – rozwojowych oraz serwisu i szkolenia.

Cablex złożył nam bardzo obiecująca i szczegółową propozycję wprowadzenia naszych systemów na rynek australijski. (...) Ponieważ jesteśmy zwolennikami jak najbliższej współpracy z lokalnymi partnerami na danym rynku, z uznaniem przyjęliśmy model współpracy zaproponowany przez Cablex. Uważamy, że australijskie podejście do promowania lokalnego przemysłu i prac badawczo – rozwojowych jest bardzo podobne do tego w Polsce. Jestem przekonany, że podpisane właśnie porozumienie będzie początkiem długoletniej i owocnej współpracy pomiędzy Polską i Australią w sektorze obronnym.

Piotr Wojciechowski, prezes Grupy WB

Jak podkreślają przedstawiciele polskiej firmy, współpraca pomiędzy Grupą WB a firmą Cablex będzie dotyczyła głównie systemów łączności i dowodzenia oraz systemów bezzałogowych. Obie firmy będą wspólnie pracować nad innowacyjnymi i dostosowanymi do specyficznych wymagań armii australijskiej rozwiązaniami.

Współpraca ma się rozpocząć w najbliższych miesiącach, tak aby w ciągu najbliższego roku móc przedstawić systemy Grupy WB przedstawicielom australijskich sił zbrojnych. 

Podpisanie porozumienia odbyło się w obecności australijskiego ministra obrony narodowej Christophera Pyne, który podczas krótkiej wizyty w Polsce spotkał się m.in. szefem MON, Antonim Macierewiczem. Obaj ministrowie spotkali się w poniedziałek wieczorem w Warszawie. W przerwie rozmów Macierewicz relacjonował, że była to ważna i długa wymiana wzajemnych opinii, diagnoz związanych z obecną sytuacją polityczną zarówno na południowym Pacyfiku, jak i na wschodniej flance NATO. 

Szef resortu obrony podkreślił, że z Australią łączy nas udział w globalnej koalicji przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu oraz walki z terroryzmem w Afganistanie i Iraku. – Ale także łączą nas potencjalne wspólne interesy naszych przemysłów obronnych i wymiana doświadczeń naszych armii – powiedział szef MON.

 

Komentarze