Reklama

Geopolityka

Żołnierze Wybrzeża Kości Słoniowej aresztowani w Mali

Autor. Ministère de la Défense - RCI/Facebook

49 żołnierzy Wybrzeża Kości Słoniowej zostało aresztowanych w Mali. Władze Wybrzeża Kości Słoniowej zażądały ich uwolnienia. Wojskowi mieli przebywać w ramach misji ONZ - przekazuje agencja Reutersa.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl >

Reklama

W niedzielę na głównym międzynarodowym lotnisku w stolicy Mali, Bamako zostało aresztowanych 49 żołnierzy Wybrzeża Kości Słoniowej. Władzę tego kraju wezwały we wtorek do ich natychmiastowego uwolnienia.

Czytaj też

Według komunikatu przekazanego przez władze wojskowe Mali, żołnierze mieli nie mieć pozwolenia na przebywanie w Mali, paszporty niektórych żołnierzy wskazywały, że nie byli żołnierzami. Żołnierze według komunikatu zostaną uznani za najemników i jako tacy będą oskarżeni. Dodano w komunikacie, że władze Wybrzeża Kości Słoniowej miały nie wiedzieć o przybyciu żołnierzy do Mali.

Reklama

Władze Wybrzeża Kości Słoniowej poinformowały jednak, że żołnierze zostali wysłani w ramach umowy o wsparciu bezpieczeństwa i logistyki podpisanej w lipcu 2019 w ramach misji pokojowej ONZ w Mali (MINUSMA). Wybrzeże Kości Słoniowej dodało, że żaden z nich nie miał przy sobie broni ani amunicji gdy wsiadali, gdyż w drugim samolocie znajdowała się broń do samoobrony autoryzowana przez ONZ.

Według Reutersa, który przytacza oświadczenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego Wybrzeża Kości Słoniowej zatrzymani żołnierze byli ósmą rotacją wysłaną do Mali w ramach umowy, a ich rozkazy dotyczące misji zostały przed przyjazdem przesłane zarówno władzom lotniska, jak i juncie wojskowej w Mali. Informację te potwierdził na Twitterze rzecznik misji pokojowej ONZ w Mali Olivier Salgado.

Czytaj też

Jak podaje Reuters tymczasowy prezydent pułkownik Mali Assimi Goita napisał na Twitterze, że rozmawiał telefonicznie z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem na temat aresztowania żołnierzy i powiedział, że ważne jest, by kraje partnerskie szanowały suwerenność Mali.

Rząd tymczasowy Mali poinformował w czerwcu, że nie upoważni misji ONZ do zbadania trwających w Mali naruszeń praw człowieka, co potęguje dalsze napięcia, gdyż Francja również wycofuje swoje siły.

Czytaj też

Od 2012 roku w Mali, doszło do trzech zamachów stanu. Krajem rządzi tymczasowy rząd wojskowy od ostatniego zamachu stanu w maju ubiegłego roku. Z kolei w maju tego roku, władze Mali miały udaremniły próbę zamachu stanu, która rzekomo była wspierana przez Zachód. W lipcu 2021 roku prezydent Francji ogłosił zamiar ograniczenia francuskiej obecności w Sahelu. W połowie lutego bieżącego roku prezydent Francji zdecydował o wycofaniu się z Mali, ponieważ władze malijskie przyjęły kurs antyfrancuski i antyzachodni zacieśniając współpracę z Rosją i współpracując z rosyjskimi najemnikami z Grupy Wagnera.

Czytaj też

Reklama

Abramsy i K2 w Polsce, ofensywa w Syrii - Defence24Week 101

Komentarze

    Reklama