Geopolityka
Żołnierze ONZ zostali ranni w Mali
Dwudziestu żołnierzy sił pokojowych ONZ zostało rannych podczas środowego ataku w centralnej części Mali. Kilku z nich odniosło poważne rany.
Do ataku na bazę należącą do sił pokojowych Wielowymiarowej Zintegrowanej Misji Stabilizacyjnej ONZ w Mali (MINUSMA) w pobliżu miejscowości Douentza doszło w środę rano. Rzecznik prasowy misji Olivier Salgado przekazał Reutersowi, że rannych zostało dwudziestu żołnierzy, jednak nie powiedział kto stał za atakiem.
Żołnierze malijscy oraz siły pokojowe ONZ są regularnie atakowani przez bojówki fundamentalnych islamistów powiązanych albo z Al-Kaidą albo z Państwem Islamskim. "Przewodniczący MINUSMA stanowczo potępia atak i zarządził, żeby podjęto wszelkie działania, by wyleczyć rannych" - powiedział Salgado.
Czytaj też: Mali: cywilne ofiary nalotu na dżihadystów
W latach 2012-2014 w Mali była wojna domowa pomiędzy siłami rządowymi a rebeliantami z Narodowego Ruchu Wyzwolenia Azawadu, podczas której doszło do buntu wojska i zamach stanu. W następstwie destabilizacji sytuacji w kraju, do konfliktu przyłączyli się islamscy ekstremiści z Al-Kaidy islamskiego Maghrebu, którzy zaczęli zajęli północną i zachodnią część państwa. W wyniku działań terrorystów Tymczasowy Rząd Mali poprosił Narody Zjednoczone o udzielenie wsparcia i ustanowienie misji stabilizacyjnej.
Wojska ONZ przebywają w Mali od 2013 r., obecnie siły pokojowe liczą tam 14 tys. żołnierzy. Misja MINUSMA polega na demokratyzacji życia politycznego, stabilizacji sytuacji w kraju, ochronie szlaków handlowych i monitorowaniu praw człowieka. Żołnierze polscy w okresie wojny domowej brali udział w Misji Szkoleniowej Unii Europejskiej w Republice Mali w ramach PKW Mali. Kontyngent funkcjonował w latach 2013-2014 i podczas jego trwania odbyły się dwie zmiany.
PAP/Defence24.pl
Naval: Kurtki "puchowe" na granicę za późno. Nadganiamy Operację Szpej