Reklama

Geopolityka

Zełenski prosi o wyrzutnie NASAMS i pociski Harpoon

Start pocisku AMRAAM_ER z wyrzutni NASAMS. Fot. Raython

„Chcę jasno powiedzieć, czego potrzebujemy. W szczególności chodzi nam o broń przeciw okrętom, pociski Harpoon, a także systemy przeciwlotnicze NASAMS. Ponadto potrzebujemy środków do niszczenia pojazdów opancerzonych i systemów artyleryjskich - powiedział Wołodymyr Zełenski podczas wideokonferencji z norweskim parlamentem. Dodał też, że – „wolność musi być uzbrojona nie gorzej niż tyrania.”

Reklama

Wystąpienie poprzez wideołącze przed parlamentem Norwegii było jednym z wielu w ostatnim czasie tego typu wystąpień prezydenta Ukrainy. Nieodmiennie apeluje on o wsparcie dla swojego kraju, ale też odnosi się konkretnie do pomocy, jaką otrzymuje i jakiej oczekuje.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Zełenski zwrócił uwagę, że inwazja Rosji na Ukrainę stanowi też zagrożenie dla innych państw „graniczących z tyranią", takich jak Norwegia. - "Agresja zaczęła się nie tylko na naszych granicach, ale wszędzie. Zapewne odczuwacie to również w Arktyce, gdzie Rosjanie mają teraz więcej sił niż wcześniej. Mam nadzieję, że miny nie będą dryfować w kierunku waszych mórz i fiordów" - powiedział Zełenski podczas transmisji.

Fot. US. Navy

Podziękował też za dotychczasową pomoc norweską, za dostawy broni i amunicji. Mimo to prosi o więcej, gdyż jak powiedział - „wolność musi być uzbrojona nie gorzej niż tyrania." Ze strony Norwegii najbardziej pożądana byłaby pomoc w postaci pocisków przeciwokrętowych AGM-84 Harpoon oraz systemów przeciwlotniczych NASAMS. Jest to rozwiązanie obrony powietrznej wybrane m. in. przez Węgry. Jest to rozwiązanie modułowe, łatwe do integracji z innymi systemami a przede wszystkim uzbrojone w pociski AMRAAM i Sidewinter będące też uzbrojeniem zachodnich myśliwców i samolotów wielozadaniowych, co upraszcza proces eksploatacji i zakup uzbrojenia.

Czytaj też

Możliwości systemu znacznie podnosi opracowany w ostatnich latach przez koncern Raytheon pocisk AMRAAM-ER, który dzięki potężniejszemu silnikowi rakietowemu osiąga znacznie większy zasięg i pułap niż dotychczas stosowane rakiety. De facto ma on stosunkowo niewiele wspólnego z lotniczymi rakietami AIM-120 AMRAAM, gdyż jest to przeznaczone do systemów przeciwlotniczych połączenie znacznie mocniejszej rakiety RIM-162 Evolved Sea Sparrow Missile stosowanej w morskich systemach przeciwlotniczych z systemem aktywnego naprowadzania radiolokacyjnego pocisku AMRAAM.

Zarówno Harpoon jak i NASAMS znacznie zwiększyłyby możliwości obrony Ukrainy zarówno w powietrzu jak i na morzu. Jest to na tyle skokowy wzrost, że apel ten raczej pozostanie bez odpowiedzi. Natomiast już obecnie w ramach kolejnej transzy pomocy rząd w Oslo wysyła do Kijowa 2 tys. granatników przeciwpancernych M72. Taka sama liczba egzemplarzy tej prostej w obsłudze broni trafiła już wcześniej do ukraińskich formacji.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (9)

 1. DDR

  Poziom niektórych komentarzy jest tak infantylny że aż dziw bierze jak ludzie mogą wierzyć że Ukraina dostanie takie rzeczy To jak z tymi Migami albo z jednym procentem czołgów NATO o które prosił ich prezydent

  1. Ivan nie pisz bzdur

   Czołgi już dostali/dostają

 2. Valdore

  Ito, nie płacz juz tak żałosnie jak Ukraińcy pozbywaja się rosyjskich zbrodniarzy. I tak Ukraina walczy w interesie całego Zachodu co jak widac dla ciebie jest niewygodne.

  1. ggnago

   Jasne, widać jak się kręcą biznesy po różnicy miedzy kosztami wydobycia i rafinacji , a cenami hurtowymi i detalicznymi paliw i gazu

 3. RifRaf

  Prosi o Harpoony a co z ukrainskim Neptunem?

  1. Valdore

   Maja ich mało, zresztą juz zapewne przynajmniej jednego uzyli i posłali na dno Saratow.

 4. ito

  A Gwiazdy Śmierci w ilości sztuk dziesięć nie chce? Wygląda na to, że cały zachód powinien produkować na rzecz Ukrainy- i jeszcze finansować dostawy.

  1. Lek

   Oczywiście, Ukraina walczy w obronie Zachodu. Każdy rosjanin, gwałciciel i morderca dzieci powinien pozostać na Ukrainie, 3 stopy pod ziemią.

  2. viper

   Martwi cię, że za pieniądze Zachodu Ukraińcy obronią się i przy okazji zniszczą jeszcze więcej czołgów i samolotów rosyjskich?

  3. Valdore

   Tak It, cały Zachód powinien pomagac Ukrainei w pozbyciu się rosyjskich zbrodniarzy. Świat będzie lepszy bez Putina i jego bestii.

 5. Arkadiusza 68

  Nie rozumiem dlaczego zachód, a zwłaszcza NATO tak się z Rosją delikatnie obchodzi. ?!! Ukraińcy udowodnili, że nie odpuszczą! Powinniśmy jako NATO jak najszybciej dostarczyć max dużo środków aby Rosję bolało tak jak nigdy! Aż się we mnie krew gotuje. Przecież jak Ukraińcy polegną, to Polska będzie miała GIGANTYCZNY problem! Mam wierzyć że Francja i Niemcy nam pomogą w razie czego? To są więcej niż żarty! Może dostaniemy 500 hełmów i wyrazy wsparcia i tyle. Będzie tak a nawet mniej jak było w 39 r. Dajmy Ukraińcom te cholerne MIGi 29 i wszystkiego czego chcą.

  1. Patriota mały

   W punkt! Zgadza sie

  2. DA(łn)VIEN

   Możesz się zaciągnąć...i walczyć za Polskę na Ukrainie. Potrzebujemy takich wojowników,którzy pójdą bić się z Rosją za Polskę na Ukrainie

  3. Antonioo

   Też nie rozumiem. Tu trzeba dociskać dociskać i jeszcze raz dociskać. Powinniśmy bardziej aktywnie wspierać Ukraine, czy to czołgami T-72 czy to armato-haubicami Goździk.

 6. Antonioo

  Chcą kupić no to nie widzę problemu, to tylko biznes. Jest kupiec więc warto sprzedać. Tak samo jakby Ukraina chciała kupić nasze T-72. To tylko specjalna operacja biznesowa.

 7. POLAK

  Tego prezydenta głowa boli gdzie byli prezydenci przez 8 lat dlaczego nie kupili obrony przeciw rakietowej Tyljo ciagle proszą o coś to już jest nudne narzucanie ciagle komuś czegoś system taki system ataku system jaki co kupili przez 8 lat od 2014 roku ? Pytam się co Polska pomaga cudzoziemca wojskowo USA uk Francja Niemcy wszyscy a ten dajcie mi to dajcie mi tamto studnia bez dna kiedyś się skończy ciekawe czy Ukraina by tak pomagała bo wydaje mi się ze napewno nie

 8. Cyber Will

  Zachód błędnie przyjął PEDAGOGIKĘ rosyjska o tzw. NIEESKALOWANIU. A należy robić zupełnie odwrotnie tj ESKALOWAĆ OPÓR ukrainskich obrońców ojczyzny, Należy ESKALOWAĆ ten opór na plażach i w miastach, w powietrzu i na otwartym polu. Nie przestawać ESKALOWAĆ aż do wycofania się NAJEŻDZCÓW.

 9. vivek

  Ukraina chcę kupić nasams od Norwegii I kicha

Reklama