Reklama

Geopolityka

Zakup Manchesteru City przez ZEA początkiem współpracy militarnej z Wielką Brytanią

Zjednoczone Emiraty Arabskie planują wprowadzenie obowiązkowej służby wojskowej dla wszystkich mężczyzn poniżej 30 roku życia – fot. US Navy

Inwestycje Zjednoczonych Emiratów Arabskich w sport w Wielkiej Brytanii otworzyły drogę do współpracy o charakterze ekonomicznym i wojskowym. Tuż po zakupie Manchesteru City przez arabską spółkę Abu Dhabi United Group w 2008 roku, doszło do zacieśnienia relacji dwustronnych między Londynem a Abu Zabi. Brytyjski sprzęt był wykorzystywany przez Emiraty w konfliktach międzynarodowych, również w Jemenie.

Reklama

Angażujące się City Football Group (CFG) na całym świecie (m.in.: USA, Japonia, Indie, Australia, Urugwaj i Chiny), wykorzystuje sport do wzmacniania kontaktów o charakterze politycznym. Tym samym Zjednoczone Emiraty Arabskie budują relacje międzynarodowe bazując na inwestycjach rodzimych spółek poza granicami państwa. Po inwestycji w Manchester City, to właśnie z Wielką Brytanią zawarto kontrakty dotyczące uzbrojenia.

Reklama

Zjednoczone Emiraty Arabskie położone są w Zatoce Perskiej, granicząc z Omanem i Arabią Saudyjską. Stale odczuwają rozrastające się zagrożenia wynikające z wojny w Jemenie czy też przez to, że ZEA, jako jedno z niewielu państw, utrzymują dobre relacje z Iranem (nawet gdy z Jemenu wystrzelono rakiety w kierunku Emiratów). W związku z tym, gdy pojawiła się okazja do współpracy z Wielką Brytanią – od 2008 roku, czyli od roku wejścia Mansoura bin Zayed Al Nahyana do Manchesteru City – zdecydowano się obrać kurs na wyspy.

W 2008 roku było to 383 licencji. W 2010 już 844, a w 2017 aż 1471. Łącznie w latach 2008-2017 rząd Wielkiej Brytanii wydał dla ZEA 9 003 licencji eksportowych, w tym 6038 przeznaczonych wyłącznie na broń i sprzęt wojskowy. Ponadto Emiraty zakupiły broń o wartości 887 milionów funtów, podczas gdy przeznaczono 6,4 miliarda funtów na uzbrojenie które może być wykorzystywane przez wojsko. Najwięcej zakupiono: sprzętu kryptograficznego, celowników do broni, noktowizorów, wyposażenia dla lotnictwa, komponentów do helikopterów i systemów nawigacyjnych.

Reklama

Zjednoczone Emiraty Arabskie są reżimem autorytarnym, gdzie dochodzi do naruszeń praw człowieka. Nie jest możliwym, abym zmieć w tym kraju rząd, istniała wolność prasy, a także nie ma niezawisłości sędziów. Dodatkowo, rząd bardzo mocno ingeruje w prywatność i ogranicza swobody obywatelskie, w tym korzystanie z Internetu. To właśnie m.in. sprzęt kryptograficzny przekazany przez Wielką Brytanię posłużył do zatrzymywania obywateli w kraju.

Siły bezpieczeństwa ZEA są również odpowiedzialne za łamanie praw człowieka za granicą, zwłaszcza w Jemenie, gdzie są członkiem koalicji kierowanej przez Arabię ​​Saudyjską, która została oskarżona o bezpodstawne atakowanie cywilów w kampanii wojskowej przeciwko Huti. Pomimo, że eksport broni do Emiratów zmniejszył się po informacjach, iż jest wykorzystywany w wojnie w Jemenie, to współpraca między Londynem a Abu Zabi jest kontynuowana. ZEA były trzecim największym importerem broni w Wielkiej Brytanii w latach 2012-2016. Co więcej, jedne z największych na świecie targów broni DSEI (Defence and Security Equipment International), które odbywają się w Londynie, są organizowane przez ZEA.

Trzeba wyróżnić, że wiele broni posiadanych przez Emiraty jest eksportowanych do ogarniętych wojną państw, takich jak Sudan, Libia, Erytrea i Somalia, co narusza traktaty ONZ o handlu bronią. Przekazywanie broni do kraju, który bezpośrednio i pośrednio uczestniczy w konfliktach oraz doprowadza do naruszeń praw człowieka, bywa czasem uznawane za łamanie prawa międzynarodowego.

Pomimo krytycznych głosów brytyjskiego społeczeństwa i partii opozycyjnych, rząd w Londynie nie wstrzymał, a tylko trochę zmniejszył sprzedaż broni do ZEA. Wielka Brytania w dużej mierze pomijała temat łamania praw człowieka przez reżim ZEA, który jest postrzegany jako odpowiedni partner do współpracy. Całkowity handel towarami i usługami (eksport plus import) między Wielką Brytanią a Emiratami Arabskimi wyniósł 13,1 miliarda funtów w ciągu ostatniego roku. Oznacza to wzrost o 3,8% (474 miliony funtów) względem ostatnich 12 miesięcy. Najlepszy był 2019 rok, gdy całkowita wartość osiągnęła 18,9 miliardów funtów. Rząd Wielkiej Brytanii uważa Emiraty za ważnego partnera, a handel dwustronny ma osiągnąć wkrótce 25 miliardów. W połowie 2021 roku oba państwa podpisały porozumienie dotyczące badań nad obronnością i sztuczną inteligencją.

Od arabskiej inwestycji w 2008 roku Manchester City wygrał m.in. 5 razy Premier League, 2 FA CUP i regularnie występował w Lidze Mistrzów, dochodząc także do finału tych rozgrywek. Okazuje się zatem, że inwestycje sportowe mogą iść w parze z wielomilionowymi kontraktami na uzbrojenie. Oprócz tego, zakup angielskiego klubu piłkarskiego okazał się być dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich fundamentem do współpracy z partnerem o ogromnym potencjale gospodarczym i wojskowym.

Reklama

Komentarze

    Reklama