Reklama

Geopolityka

Wschodnie Morze Śródziemne pełne okrętów

USS „Stout” to jeden z czterech niszczycieli typu Arleigh Burke z rakietami Tomahawk, który jest w rejonie Syrii – fot. US Navy
USS „Stout” to jeden z czterech niszczycieli typu Arleigh Burke z rakietami Tomahawk, który jest w rejonie Syrii – fot. US Navy

Wschodnie Morze Śródziemne jest w tej chwili pełne okrętów gotowych do działań. Liczba ta ciągle się zmienia, ponieważ jednostki wymieniają się między sobą, wchodzą i wychodzą z portów, ale cały czas waha się w pobliżu trzydziestu.

Flotę rosyjską reprezentują: duży okręt ZOP (projektu 1155) „Admirał Pantieliejew” (Flota Pacyfiku), duże okręty desantowe (projektu 775): „Nowoczerkask” (Flota Czarnomorska), „Mińsk” (Flota Bałtycka), „Admirał Niewielskoj” (Flota Pacyfiku), „Pierieswiet” (Flota Pacyfiku) i „Azow” (Flota Czarnomorska), średni okręt rozpoznawczy „Prizowje” (Flota Czarnomorska), tankowiec (typu Dubna) „Pieczenga” (Flota Pacyfiku), okręt remontowy PM-138 (Flota Czarnomorska) i duży holownik oceaniczny MB-304 (Flota Czarnomorska).

Dodatkowo w rejonie w najbliższym czasie są spodziewane: krążownik rakietowy (projektu 1164) „Moskwa”, niszczyciel (projektu 61/Kashin) „Smietliwyj”, duży okręt desantowy „Nikołaj Filiczenkow”, oraz dwa małe okręty rakietowe Floty Czarnomorskiej: „Iwanowiec” (projektu 12411) i „Sztil” (projektu 12341).

Flotę amerykańską reprezentują niszczyciele typu Arleigh Burke: USS „Barry”, USS „Gravely”, USS „Ramage” i USS „Stout”, okręt desantowy-dok USS „San Antonio” oraz okręt zabezpieczenia USNS „Leroy Grumman”.

Niemcy wysłały w tamten rejon dwa kutry rakietowe typu 143A/Gepard: „Frettchen” i „Wiesel” oraz okręt rozpoznania radioelektronicznego „Oker”.

Wielka Brytania wysłała dwa okręty desantowe - doki : RFA „Mounts Bay” i RFA „Lyme Bay”.

Z Francji i Włoch przypłynęły dwa niszczyciele przeciwlotnicze typu Horizon: „Chevalier Paul” i „Andera Doria”.

Z Indonezji pojawiła się w rejonie korweta typu Sigma 9113 „Diponegoro” natomiast Grecję reprezentuje kuter rakietowy typu Roussen HS „.Ypoploiarchos Kristallidis”. Do tego należy doliczyć okręty izraelskie i tureckie oraz okręty podwodne, których liczba nie została upubliczniona.

 

Reklama

Komentarze

    Reklama