Reklama

Geopolityka

Wielostronne porozumienie państw afrykańskich dla pokoju w Demokratycznej Republice Konga

fot. http://www.bbc.co.uk
fot. http://www.bbc.co.uk

Liderzy i przedstawiciele 11 państw afrykańskich podpisali 24 lutego br. w obecności sekretarza generalnego ONZ porozumienie mające zakończyć konflikt w Demokratycznej Republice Konga.



Inicjatywa, w której nie biorą jednak udziału sami rebelianci z Konga, ma na celu zakończyć 20-letni konflikt o podłożu etnicznym i ekonomicznym (kontrola nad złożami surowców mineralnych - kobalt, miedź, diamenty).

Podpisany w stolicy Etiopii Addis Abebie układ, popierany przez Radę Bezpieczeństwa ONZ, otwiera drogę do wysłania nowych sił międzynarodowych, które mają czuwać nad bezpieczeństwem wschodniej części DRK. Stronami porozumienia są, m.in. sąsiednie Rwanda i Uganda, oskarżane o podsycanie konfliktu poprzez udzielanie pomocy jego stronom, czemu stanowczą zaprzeczają.

Równocześnie, w Ugandzie trwają dwustronne rozmowy pomiędzy rządem a rebeliantami.  Ich wynik jest jednak niepewny, z uwagi na, m.in. żądania rebeliantów, którzy domagają się ustąpienia prezydenta Josepha Kabili, a także na zbliżający się ostateczny termin dla osiągnięcia porozumienia, który wyznaczono na 15 marca br.

Ostatnia odsłona konfliktu w DRK rozpoczęła się w maju 2012 r., gdy grupa rebeliancka "M23"  chwyciła za broń, odnosząc liczne sukcesy militarne, w tym zajęcie miasta Goma - grupa wycofała się z niego, otwierając tym samym pole do negocjacji.

(MMT)
Reklama

Mikrostan wojenny, Mad Max w Syrii - Defence24Week 102

Komentarze

    Reklama