Reklama

Geopolityka

Wielka Brytania wyśle lotniskowiec na Pacyfik w 2025

Autor. Royal Navy/Facebook

Odwiedzający Japonię przed szczytem G7 premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak zapowiedział, że Londyn wyśle lotniskowiec na Pacyfik w ramach lotniskowcowej grupy uderzeniowej w 2025 roku i podwoi liczbę żołnierzy w nadchodzących międzynarodowych ćwiczeniach wojskowych – informuje w komunikacie rząd brytyjski.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W samolocie do Tokio Rishi Sunak powiedział dziennikarzom, że jednym z jego priorytetów na szczycie jest zapewnienie, że "jako sojusznicy G7 jesteśmy zgodni w naszym podejściu do ochrony przed zagrożeniami i wyzwaniami, jakie stwarzają Chiny". Premier Zjednoczonego Królestwa zapewnił, że lotniskowcowa grupa uderzeniowa będzie "współpracować z Japońskimi Siłami Samoobrony i innymi regionalnymi partnerami, aby pomóc w obronie pokoju i stabilności na Indo-Pacyfiku".

Czytaj też

Londyn w 2021 roku wysłał lotniskowiec HMS Queen Elizabeth w rejs do Azji. Okręt zawinął do portów w Indiach i Singapurze, po czym przepłynął przez Morze Południowochińskie do Korei Południowej i Japonii. Ponadto, Londyn rozmieścił dwa okręty na Pacyfiku w związku z obawami Japonii oraz Wielkiej Brytanii dotyczącymi działań chińskich sił zbrojnych w Cieśninie Tajwańskiej. Jednym z monitorowanych obszarów są sporne wyspy Senkaku, dziś administrowane przez Tokio, ale będące przedmiotem roszczeń Chińskiej Republiki Ludowej, gdzie archipelag jest nazywany Diaoyu.

Reklama

Japonia i Wielka Brytania przeprowadzą wspólne ćwiczenia wojskowe "Vigilant Isles" w Japonii. Manewry odbędą się już po raz czwarty i weźmie w nich udział około 170 brytyjskich żołnierzy, w tym członkowie 1. Pułku Strzelców Gurkhów i 16. Brygady Desantowo-Szturmowej.

Czytaj też

Dodatkowo Londyn i Tokio przeprowadzą formalne konsultacje w sprawie regionalnego i globalnego bezpieczeństwa oraz środków odpowiedzi. W czwartek 18 maja premier Wielkiej Brytanii spotka się w Hiroszimie ze swym japońskim odpowiednikiem, Fumio Kishidą. Tam szefowie rządów mają ogłosić "porozumienie z Hiroszimy". Downing Street poinformowało, że umowa obejmie współpracę w obszarach obrony, handlu, nauki i technologii, a także kwestii takich jak zmiany klimatyczne. Więcej szczegółów nie podano.

Wielka Brytania po opuszczeniu Unii Europejskiej stara się budować obecność w regionie Indo-Pacyfiku. W marcu bieżącego roku ogłoszono drugi etap paktu bezpieczeństwa Australia-Wielka Brytania-Stany Zjednoczone (AUKUS), którego celem jest odparcie Chin, m.in. poprzez dostarczenie Australii w nadchodzących dekadach okrętów podwodnych z napędem jądrowym. W grudniu 2022 r. Londyn również ruszył do przodu z nowym projektem "Global Combat Air Programme" (GCAP), czyli wspólną z Japonią i Włochami inicjatywą, która ma na celu opracowanie wielozadaniowego samolotu bojowego 6. generacji. Obecnie wartość tego programu jest szacowana na 30 miliardów dolarów. Te projekty długoterminowo wiążą Londyn z obszarem Indo-Pacyfiku. W styczniu 2023 r. Japonia i Wielka Brytania podpisały porozumienie dotyczące rozmieszczenia sił wojskowych na terytorium drugiej strony w celu szkolenia i innych operacji.

Czytaj też

Zgodnie z informacjami ze zleconego przez rząd premiera Johnsona Przeglądu Bezpieczeństwa z 2021 r., Londyn ma dążyć do zacieśnienia stosunków handlowych z różnymi krajami Indo-Pacyfiku, forsując przy tym ideę "brytyjskiego przewodnictwa". Zgodnie z tym dokumentem Zjednoczone Królestwo do 2030 r. chce zostać najbardziej znaczącym europejskim partnerem w tym regionie. W Przeglądzie przedstawiono Chiny jako zagrożenie dla bezpieczeństwa i interesów Wielkiej Brytanii. Nie stanowi zaskoczenia fakt, że Stany Zjednoczone określono jako najważniejszego, strategicznego sojusznika i partnera w regionie. W pierwszym przemówieniu na temat polityki zagranicznej Rishiego Sunaka, przedstawionym w listopadzie zeszłego roku, pogłębianie więzi w obszarze Indo-Pacyfiku zostało przedstawione jako jedne z trzech priorytetów dyplomatycznych Londynu.

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (2)

  1. Seth

    Wielka Brytania może już tylko budować nowe bądź utrzymywać stare stosunki handlowe na tym obszarze, ponieważ militarnie nic tam już nie znaczy. Imperium Brytyjskie skończyło się w tym rejonie już dawno temu pozdrawiam

  2. ostatni

    Teraz tak wszyscy sie smiaja ze armia Rosji nie jest "2 armia swiata" (jakby ludzie nie zauwazli ze walcza naprawde z NATO) -ale tak bez smiechow i hihow (zawsze jestem za merytrcznsci) ktrora marynarka wojenna jest druga i trzecia na swiecie? Ktora armia? Jak uwazacie - ps. po raz trzeci tylko zachecam do MERYTRCZNYCH WYPOWIDZI. Jesli nie jestes w stanie nie pisz.:)

Reklama