Reklama

Geopolityka

Więcej F-15 w Łasku

Autor. Maiusz Błaszczak/Twitter

Kolejne amerykańskie myśliwce F-15 wylądowały w poniedziałek w bazie w Łasku (woj. łódzkie). 8 maszyn dołączy do tych, które przybyły do Polski w zeszłym tygodniu - przekazał w poniedziałek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Reklama

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

"Kolejne amerykańskie myśliwce F15 wylądowały dziś w bazie w Łasku. 8 maszyn dołączy do tych, które przybyły do Polski w zeszłym tygodniu. W ramach misji NATO Air Policing dbamy o bezpieczeństwo w regionie" - napisał Błaszczak w poniedziałek na Twitterze.

Czytaj też

10 lutego MON informowało, że do 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku przyleciały amerykańskie myśliwce F-15, które wezmą udział w natowskiej misji nadzoru przestrzeni powietrznej państw bałtyckich. Samoloty pozostaną w Polsce do końca lutego. Ze zdjęć zamieszczonych przez szefa MON wynika, że jest wśród nich przynajmniej jedna maszyna w klasycznej "myśliwskiej" wersji, w odmianie dwumiejscowej. Chodzi o F-15D o numerze bocznym 046.

Reklama

Samoloty F-15C i D, służące do wywalczania przewagi w powietrzu (w odróżnieniu od wielozadaniowych F-15E Strike Eagle) znajdują się na wyposażeniu jednej z eskadr 48. Skrzydła Myśliwskiego, stacjonującego w Lakenheath. Co ciekawe, obecnie 48. Skrzydło, które do niedawna było uzbrojone tylko w maszyny F-15 (jedna eskadra F-15C/D i dwie na F-15E), wzbogaca się o myśliwce F-35.

Państwa sojusznicze wspierają między innymi Estonię, Litwę i Łotwę, które nie mają samolotów bojowych umożliwiających patrolowanie przestrzeni powietrznej. Obecnie trwa 58. zmiana natowskiej misji, po raz dziesiąty Polska wysłała do niej kontyngent Orlik. Do końca marca PKW, wydzielony przez 31. BLT z poznańskich Krzesin, pełni dyżur bojowy na litewskim lotnisku w Szawlach (Siauliai). Misja Air Policing została dodatkowo wzmocniona w związku z obecną sytuacją w zakresie bezpieczeństwa. Przykładowo, na Litwie obok polskich F-16 pełnią służbę też duńskie myśliwce.

Czytaj też

Samoloty sił Baltic Air Policing często są podrywane w celu identyfikacji samolotów Federacji Rosyjskiej lecących do lub z Kaliningradu. Według NATO rosyjskie samoloty często zbliżają się do przestrzeni powietrznej NATO nie komunikując się z kontrolą lotów, nie zgłaszając planu lotu lub z wyłączonymi transponderami pozwalającymi na ich lokalizację i identyfikację. Misja BAP podlega regionalnemu wielonarodowemu dowództwu sił powietrznych NATO w niemieckim Uedem. Air Policing jest wzmacniany także w rejonie Morza Czarnego, przykładowo w Bułgarii wylądowały niedawno hiszpańskie Eurofightery.

Czytaj też

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (6)

 1. Tani35

  Ja bym kupił od nich jednego F-15C i jednego F-15D do Muzeum Lotnictwa w Krakowie. Bo na podarunek od nich bym nie liczył może by dali w depozyt.

 2. rozbawiony

  Może zamiast wydawać rocznie ponad 10 mld dolarów na armię która według raportu przytoczonego przez radio Zet do niczego się nie nadaje warto wynająć doskonale wyposażonych i wyszkolonych amerykanów którzy zapewnią nam prawdziwe bezpieczeństwo . Może czas skończyć z ułudą , że jesteśmy w stanie stworzyć siły zbrojne zdolne do obrony kraju chociaż przez miesiąc jak w 39 roku . Nie pozwoli na to nie tyle brak środków finansowych co głupota polityków , niekompetencja kolejnych ministrów ON . Więc zamiast mianować kolejnych generałów defiladowych wojsk pozostawić kompanię reprezentacyjną a resztę odesłać do cywila .

  1. gregoz68

   Na szczęście obroni nas radio zet:)

 3. Sailor

  Przydały by się jeszcze do kompletu ze dwie eskadry F-35.

 4. whit

  idą takie czasy że będzie potrzebna i Narew i F15 a i to będzie mało. Z tego powodu wrzucenie takiej ogromnej sumy w F-35 nie wydaje się być optymalne.

 5. Flaczki

  Moze by tak Polska kupila 32 uzywane jak nie nowe F15E, to jest wspaniala maszyna I byla by dobrym komplementem for F16 I F35. Rosianie by sie wsciekli zemamy taka super bron! Mon Tez musi domupic MRTT I cos jak AWCA moze E7

  1. Monkey

   @Flaczki: Najpierw nie h kupią i wprowadzą do służby Narew. Bez osłony plot te wspaniałe maszyny nie przeżyją długo we własnych bazach.

  2. Chyżwar

   Ja bym wolał Loyal Wingmany do F-35 + modernizację posiadanych szesnastek do najnowszego standardu. Później być może dodatkowe 32 szt. F-35 na przykład.

  3. StrateG

   @Monkey Takie samoloty same sa obroną p.lot, gdy latają. Gdy ma sie ich odpowiednią ilość, to też często mo≥gą być w powietrzu.

 6. POLAK

  TEZ TAK MYŚLE ZE POWINISMY KUPIĆ WIĘCEJ F16-35-15 CZEKAJĄC F35 TO STRASZNIE DŁUGO DO 2030 TO KUPA CZASU STAĆ NA UŻYWANE F15 I NIE 2 ESKADRY TYLKO Z 3 JAK POWSTAŁA TA AGENCJA TAKIE MIAŁY BYĆ ZAKUPY JEST CISZA I SPOKÓJ MIAŁY BYĆ NAREW CISZA

Reklama