Geopolityka
USA, Niemcy, Trójmorze i V4 - priorytety polityki zagranicznej Andrzeja Dudy w 2021 roku
Nowe otwarcie z administracją amerykańską, relacje polsko-niemieckie, współpraca regionalna w ramach Trójmorza i V4, gospodarka, to m.in. te kwestie zdominują politykę zagraniczną prezydenta Andrzeja Dudy w 2021 r. - powiedział PAP szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.
"Przyszły rok, jeśli chodzi o planowanie, będzie tak samo nieprzewidywalny, jak ten rok, który okazał się być zupełnie niezwyczajny. Wszyscy mieli plany na ten rok, większość z nich nie została zrealizowana. To, czym się różni rok 2021, to fakt, że mało kto ma jakikolwiek plan, bo sytuacja jest bardzo nieprzewidywalna" - powiedział prezydencki minister zapytany o plany aktywności zagranicznej prezydenta na 2021 rok.
Wyraził nadzieję, że "w przyszłym roku uda się przywrócić normalny rytm relacji międzynarodowych i wszytko, co w 2020 roku było planowane, a się nie odbyło, w jakiś sposób będzie realizowane". "Obecnie większość stolic na pytania o kalendarz odpowiada, że nie planuje pierwszego kwartału 2021 roku" - zaznaczył Szczerski.
Czytaj też: MSPO 2021 z Honorowym Patronatem Prezydenta RP
Pytany o możliwy termin pierwszego spotkania prezydentów Andrzeja Dudy i Joe Bidena stwierdził, że "w normalnych, niepandemicznych czasach, mówilibyśmy o tym, że pierwsze spotkanie prezydentów będzie miało miejsce podczas szczytu NATO, który powinien być na wiosnę". Jak dodał, do tej pory częstą praktyką było, że w związku z objęciem urzędu przez nowego prezydenta USA odbywało się spotkanie przywódców państw NATO, by sojusznicy mogli porozmawiać z nowym amerykańskim liderem.
"Gdyby wszystko szło zwykłym trybem, to powiedziałbym, że po objęciu z końcem stycznia urzędu prezydenta USA przez Joe Bidena, zapewne wiosną byłaby pierwsza okazja do rozmowy prezydentów Dudy i Bidena właśnie na szczycie NATO. Na to, prawdę mówiąc, liczymy; byłby to dobry wstęp do planowania dalszych działań" - powiedział prezydencki minister.
Dodał, że rozwój pandemii będzie decydował o tym, "jaka będzie w Waszyngtonie otwartość na spotkania różnego szczebla po zmianie administracji". "Nie wiadomo, czy Waszyngton będzie realizował wizyty, czy będzie możliwość fizycznego kontaktu. Wszytko jest dzisiaj zawieszone" - zaznaczył Szczerski.
Przyszły rok — powiedział prezydencki minister — poza kwestią "nowego otwarcia z administracją amerykańską" będzie także istotny, jeśli chodzi relacje polsko-niemieckie. Zaznaczył, że chodzi zarówno o kontekst transatlantycki, jak i o przypadającą w 2021 roku 30. rocznicę podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. "Prezydent Duda, który ma dobry kontakt z prezydentem Frankiem-Walterem Steinmeierem, będzie chciał tę rocznicę podkreślić" - powiedział szef gabinetu prezydenta RP.
W przyszłym roku — dodał — mija też 30 lat od powstania Grupy Wyszehradzkiej a jednocześnie Polska obejmuje roczne przewodnictwo w V4. "Planujemy zorganizowanie w Polsce szczytu prezydentów Grupy Wyszehradzkiej. Data będzie zależała w dużej mierze od sytuacji pandemicznej, bo muszą zniknąć rygory sanitarno-epidemiczne, by można było ten szczyt zorganizować" - powiedział prezydencki minister. "Będziemy też rozwijać Inicjatywę Trójmorza. Ona już dziś poprzez Fundusz Trójmorza zaczyna przynosić konkretne efekty" - dodał Szczerski.
W planach jest też kilka ważnych wizyt polityków zagranicznych w Polsce, które są już organizowane, ale — jak powiedział prezydencki minister - "wszystkie z zastrzeżeniem kwestii pandemicznych". W planach są również zagraniczne bilateralne wizyty prezydenta Dudy. "Będziemy o nich informować w momencie, gdy będzie wiadomo, że na pewno się odbędą. Prezydent bardzo wyraźnie powiedział, że chce przede wszystkim, żeby te wizyty miały wyraźny aspekt gospodarczy" - podkreślił Szczerski.
Jak zaznaczył, nie ma cały czas decyzji strony chińskiej dotyczącej szczytu w formacie 17+1, czyli państw Europy Środkowo-Wschodniej, Grecji i Bałkanów z Chinami. "Spotkanie miało się odbyć w 2020 roku w Pekinie, ale do niego nie doszło. Czekamy na informację ze strony chińskiej, czy będzie miało miejsce w tym roku" - powiedział szef gabinetu prezydenta.
Zaznaczył, że na 2020 rok zapowiadany był też przez stronę francuską szczyt Trójkąta Weimarskiego; w lutym prezydent Francji Emmanuel Macron odwiedził Polskę. Spotkanie prezydentów Francji, Niemiec i Polski w formacie Trójkąta Weimarskiego nie odbył się jednak z powodu pandemii. "Polska nie jest organizatorem tego szczytu tylko gościem; będziemy czekać na decyzję organizatorów" - powiedział Szczerski.
Według niego okazją do wielostronnych spotkań politycznych może się okazać otwarcie letnich igrzysk olimpijskich w Tokio, które miały się odbyć w 2020 roku, ale z powodu pandemii zostały przesunięte. Nowy planowany termin igrzysk to 23 lipca - 8 sierpnia 2021. "Jeśli igrzyska odbędą się w normalnej formule, to zawsze jest tak, że ceremonia otwarcia jest okazją i szansą na szereg spotkań politycznych. Jeśli będzie taka możliwość, to prezydent Duda pewnie brałby pod uwagę opcję, by uczestniczyć w ceremonii" - powiedział Szczerski.
Prezydencki minister poinformował, że z kolei na maj planowane jest, odbywające się zwykle w styczniu w Davos, Światowe Forum Ekonomiczne. W tym roku miałoby się ono odbyć w maju Singapurze. "Jeśli ten plan byłby realizowany, to prezydent Duda tradycyjnie weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym" - powiedział Szczerski.
Planowane jest też uczestnictwo prezydenta w dorocznym Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, które odbywa się we wrześniu w Nowym Jorku. "Przygotowujemy się również do roku 2022, kiedy Polska obejmie przewodnictwo w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie" - powiedział prezydencki minister.
WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105