Reklama

Geopolityka

USA: nie będziemy tolerować agresji wobec Finlandii i Szwecji

Autor. Forsvarsmakten

Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan powiedział w środę, że Stany Zjednoczone nie będą tolerować żadnej agresji wobec Finlandii i Szwecji przed ich akcesją do NATO - relacjonuje dziennik „The Hill” na swych stronach internetowych.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

"USA wraz z sojusznikami są gotowe przesłać bardzo jasny sygnał wszelkim potencjalnym agresorom, takim jak Rosja" - ostrzegł Sullivan, cytowany przez "The Hill".

Stany Zjednoczone są gotowe zapewnić Finlandii i Szwecji możliwości obrony, mimo iż Artykuł 5 natowskiego traktatu, obligujący sojuszników do wzajemnej pomocy na wypadek ataku, nie chroni krajów kandydujących do Sojuszu dopóki ich akcesja nie zostanie zatwierdzona przez wszystkie 30 państw NATO - wyjaśnił Sullivan.

Reklama

Czytaj też

Amerykańscy eksperci ustalili, że Rosja, która zagroziła retorsjami państwom nordyckim w związku z ich decyzją o wejściu do Sojuszu, zamierza prawdopodobnie - w najlepszym przypadku - przypuścić serię małych cyberataków przeciw Finlandii i Szwecji - podaje "The Hill".

Sullivan podkreślił, że "agresja Rosji (na Ukrainę) tylko wzmocniła argumenty za (utrzymaniem) sojuszu obronnego jakim jest NATO".

Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego powiedział w sposób bardziej bezpośredni to, co wcześniej zasygnalizował w komunikacie szef państwa Joe Biden, który napisał, że Stany Zjednoczone "będą współpracować z Finlandią i Szwecją i pozostaną czujne w kwestiach wspólnego bezpieczeństwa" w okresie, w którym rozpatrywany będzie wniosek tych krajów o akcesję do NATO.

W ostatnich dniach gwarancji bezpieczeństwa w okresie rozpatrywania ich wniosku o akcesję do NATO udzieliły Finlandii i Szwecji między innymi Wielka Brytania, Francja, Norwegia, Dania, Włochy i Islandia.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (3)

 1. Jan Sarmacki

  @ podróżnik - zysk dla tych krajów jest oczywisty - dlatego zdecydowały o przystąpieniu do NATO. A twoje myślenie "podróżniku" nie ma analogów w cywilizowanym świecie. Taka onucowa logika. A swoją drogą na prawdę dziwię się, że chce wam się pisac takie brednie - i wydawać na to pieniądze -chcecie utwierdzić innych, że "wasza inteligencja też nie ma analogów"?

 2. podroznik

  W ksziazce Swondena "No Pleace to Hide" bylo o tym jako jako agenc CIA mial skaptowac prezeza Szfajcarskiego banku do wsplracy z USa. Szfajcaria jest netralna - to byla jego pierwsza watpliwsc. potem ta afera z podsuchami Angeli Mekler i innych sojusznikow , proba zmiany rzadu w Grecji . Ciekawe czy teraz Cia jakos dziala w Filandii na politkow i Szfecji. Z punktu widznia USa to niezly zysk. A dla tych krajoiw?

 3. Chyżwar

  I bardzo dobrze, bo tak właśnie powinno być. Iwan ma wiedzieć, że jego kraj to rosja i nie ma prawa pchać się do państw, w których go nie chcą.

  1. szczebelek

   Iwan rozumie jedynie język dżungli, więc trzeba pokazać większe muskuły niż kacap.

Reklama