Reklama

Geopolityka

Parlament Finlandii za przystąpieniem do NATO

Autor. Puolustusvoimat - Försvarsmakten/Facebook

Fiński parlament Eduskunta przychyla się do stanowiska rządu, zgodnie z którym Finlandia będzie ubiegać się o przystąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Bez żadnych warunków czy zastrzeżeń co do członkostwa – zdecydowali we wtorek fińscy deputowani, niemal jednomyślnie zgadzając się ze sprawozdaniem komisji spraw zagranicznych.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl >

Reklama

Historyczna dla Finlandii debata na temat wejścia kraju do NATO rozpoczęła się w poniedziałek rano i trwała około 14 godzin. Za członkostwem w Sojuszu opowiedziało się 188 posłów, 8 było przeciw na 200 zasiadających w zgromadzeniu. Z prawa głosu skorzystał niemal każdy deputowany.

Czytaj też

W sprawozdaniu komisji podkreślono, że obecna sytuacja "wymagała podjęcia działań wzmacniających bezpieczeństwo Finlandii". "W konsekwencji podjęcia przez Rosję działań na Ukrainie stosunki między Finlandią a Rosją oparte na współpracy uległy poważnemu pogorszeniu. Członkostwo w NATO zmieni również relacje fińsko-rosyjskie" – podkreśliła komisja.

Reklama

Podczas debaty, zdecydowana większość deputowanych, opowiedziała się za wstąpieniem Finlandii do NATO. Najwięcej głosów sprzeciwu oraz krytyki pochodziło od członków Sojuszu Lewicy (VAS), należącego do pięciopartyjnej centro-lewicowej koalicji rządowej kierowanej przez socjaldemokratów. Część posłów tego mniejszego ugrupowania podnosiła m.in. ryzyko zwiększenie napięć na wschodniej granicy Finlandii oraz w basenie Morza Bałtyckiego.

Czytaj też

W dyskusji pojawiały się także kwestie ewentualnego rozmieszczenia broni jądrowej czy obecności oddziałów NATO na terytorium kraju. Wielu posłów przypominało napaść sowiecką na kraj na początku II wojny światowej i wojnę zimową (1939-1940). "Już nigdy więcej sami!" cytowano słowa jednego z generałów.

Część z deputowanych zwracała też uwagę na możliwą blokadę procesu akcesyjnego Finlandii i Szwecji do NATO przez Turcję.

Czytaj też

Po decyzji parlamentu rząd ponownie sformułuje ostateczny wniosek o wejście kraju do NATO i przedstawi go do zatwierdzenia prezydentowi Sauli Niinisto, który wraz z małżonką Jenni Haukio przybył we wtorek do Sztokholmu z dwudniową wizytą. Para jest uroczyście przyjmowana przez króla Karola XVI Gustawa i królową Sylwię. Fiński prezydent ma spotkać się także ze szwedzką premier Magdaleną Andersson. Oczekuje się, że prezydent zaakceptuje rządowy wniosek zdalnie. Dokument ma zostać przekazany do kwatery NATO w Brukseli wspólnie z – podpisanym we wtorek – wnioskiem Szwecji o przystąpienie do Sojuszu.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (3)

  1. Wania

    Rosja: luty 2022 - niech NATO odsunie swoje granice od Rosji. Nie pozwolimy na zbliżenie granic NATO do Rosji. Luty 2022 - Rosja napada na Ukrainę bo ta marzy o wstąpieniu do NATO. Maj 2022 Finlandia i Szwecja składają formalne wnioski o przyjęcie do NATO. Reakcja Rosji - wyrazy lekkiego zdumienia. Granica Rosji i nowego kraju NATO - 1340 km. Brawo przewidujący 100 ruchów do przodu przeciwnika wódz z rosji.

  2. Chyżwar

    I bardzo dobrze. Flota bałtycka znajdzie się dokładnie tam, gdzie była w czerwcu 1941r.

  3. MK

    Jak Turcja dostanie F35 to przymknie oko na "terrorystów" z krajów skandynawskich.

Reklama