Reklama

Geopolityka

Morawiecki: Polska udzieli pomocy Szwecji i Finlandii w razie ataku

Autor. PISM Strategic Ark/ Twitter

Jeśli doszłoby do ataku na Szwecję czy Finlandię w okresie ich przystępowania do NATO, Polska przyjdzie im z pomocą - powiedział w czwartek na konferencji PISM premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że Rosję można odstraszyć jedynie dzięki zdolnościom wojskowym i sankcjom.

Reklama

Rosyjska agresja wobec Ukrainy - najnowsze wiadomości i analizy DEFENCE24.PL

Reklama

Chciałbym w jasny sposób powiedzieć, że w przypadku ataku na Szwecję czy Finlandię w okresie ich procesu przystąpienia do NATO Polska przyjdzie im z pomocą" - powiedział Morawiecki podczas konferencji PISM Strategic Ark.

Czytaj też

Podkreślił, że przystąpienie do NATO Szwecji i Finlandii będzie "istotnym sygnałem wzmocnienia bezpieczeństwa w Europie i poważną porażką Kremla".

Reklama

Czytaj też

Według Morawieckiego, Rosję od ataku na kolejne kraje można odstraszyć "tylko za pomocą naszych zdolności wojskowych i mocnych sankcji". "Putin to nie tylko wariat, za którego wielu go uważa, wie dobrze, że pokonanie Zachodu wiąże się z jego podziałem, musimy w związku z tym być zjednoczeni" - powiedział szef rządu.

Czytaj też

Zaznaczył, że w krajach wschodniej flanki NATO powinny powstać stałe bazy sojusznicze. "Polska jest gotowa do budowy takich baz, które byłyby miejscem stacjonowania lekkich oddziałów w sposób stały" - powiedział.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (12)

 1. Bosun

  Ciekawe jakie to plany na wsparcie Skandynawii mają Wyślemy tam zabytkową eskadrę su 22? I desant z mi 2 ze wsparciem mi24? Naprawdę chciałbym dożyć czasów w których nasi politycy będą poważnymi ludźmi.

  1. podzielićrosję

   Wystarczy zorganizować większe manewry przy Królewcu.

  2. Darek S.

   Nasza pomoc ma polegać na wjechaniu do Królewca i na Białoruś. Następnie Biełsat ogłosi, że prezydentem zostaje Ciechanowska i Białoruś występuje z WNP. To jest nasz główny cel polityczny. Zjednoczenie Ukrainy i Białorusi z Polską w sojuszu przeciw Rosji. Że Ci Ukraińcy nie mieli pretekstu na wjazd na Białoruś, wielka szkoda. Sojusz tych 3 krajów + kraje bałtyckie, jest więcej wart niż Niemcy Francja i Wlk Brytania, Hiszpania i Włochy razem wzięci jako sojusznicy. Może na Szwecję można by liczyć poważnie. Tylko na USA można polegać.

  3. Perun Shogun

   Panie Darku, Ukraina ma oczywiscie pelno dowodow i powodow do ataku na Bialorus. Ale: - ma za male i za slabe sily, zeby pokonac Rosje, - wyjscie poza granice Ukrainy wstrzyma dostawy z USA - do destabilizacji Bialorusi i Rosji beda sluzyc przygotowywane odzialy odpowiednio Bialorusinow i Rosjan Od poczatku zmagan Ukrainy z Rosja zaczeto tworzyc dwa bataliony - Bialoruski i Rosyjski. Bialoruski juz jest pulkiem, rosyjski nie jest nawet pelnym batalionem. Ukraicy szykuja rowniez operacje w naddniestrzu. Co z tego wyjdzie? Kto wie - zycze im wygranej, bo to kwestia byc albo nie byc POLSKI....

 2. Jezza

  Zanim zaczniemy deklaracje o pomocy innym, pomyślmy nad nową propozycją NATO. Aktualnie trwaja prace aby reorganizować NATO a raczej jego europejską część. Najbardziej zaangażowany jest Macron ale ma spore wsparcie w Waszyngtonie. Zamiast tworzyć nowe NATO lub armie europy, propunuje sie utworzyć pod-NATO z krajów europejskich. Propozycja wyklucza Węgry, Turcje i ... Polske! Turcja z wiadomych względów, Węgry - to praktycznie republika rosyjska, a Polska? Nowe qusi NATO potrzebuje jednomyślności aby przetrwać i główna obawą jest że Polska tego nie jest w stanie zaoferować. Zresztą wszystko można sobie wygóglować :"Bruce Ackerman" , czy ostatnie artykuły na Politico.

 3. DDR

  Jak zawsze Polska Chrystusem narodów sumieniem Europy zawsze na pierwszy ogień i jak zwykle później obrywa najbardziej za swój heroizm

  1. QVX

   Zaczyna wam w rOSJI brakować argumentów.

 4. inżynier zbrojmistrz

  Polska pomoże Szwecji i Finlandii? A na czele naszej armii stanie Błaszczak i poprowadzi do walki? Czy ktoś tam upadł na głowę?

  1. QVX

   Nawet on będzie lepszy od Putlera.:-)

 5. mar1

  Poślemy marynarkę wojenną? Czy przekażemy kolejne T 72 ? Po tej informacji Finlandia odetchnęła.

  1. QVX

   Wystarczą traktory.:-)

 6. DON MARZZONI

  Fajnie. Ciesze się. Ale czym? Śpiwory wyślemy?

 7. Gruders

  Jestem ciekaw, czy obecni tu fachowcy i napinacze będą równie mądrzy, gdy naprawdę dojdzie do konfliktu NATO-Rosja? Zapewne większość z Was pierwsza weźmie nogi za pas i ucieknie na zachód. Pamiętajcie tylko o jednym, nie będzie gdzie uciekać. Tak więc radził bym powstrzymać emocje i zacząć myśleć, jakie konsekwencje mogą nam przynieść działania rządu.

  1. Jordan

   Tak samo gadali Rosjanie o Ukraińcach jak to nie będą się poddawać i uciekać gdzie pieprz rośnie a tu proszę. Przypominam, że NATO jest tak z 10 razy ludniejsze, 40 razy bogatsze i zdecydowanie profesjonalne w prowadzeniu wojen. Szef wojsk nuklearnych Rosji parę lat temu ostrzegał, że w parę godzin USA zniszczy 80-90% ich potencjału nuklearnego. Potem ktoś chyba go okrzyczał bo teraz gada, że pół godziny i Rosja niszczy całe NATO. Przede wszystkim Rosja nie ma czym walczyć z NATO teraz, żeby zniszczyć Rosję wystarczy Moskwa i Petersburg, żeby zniszczyć NATO trzeba by zniszczyć 100 miast, w samych stanach kilkadziesiąt, bo ośrodki władzy i przemysłowe są rozproszone. Poza tym jeżeli ktoś wierzy, że tarcza antyrakietowa jest tylko przeciw Iranowi to jest niepoważny. Rosja nie jest w stanie zniszczyć wystarczającej liczby baz NATO, i dowodzący Rosją dobrze to rozumieją, nie może jeden kraik walczyć z połową świata. A może liczą na chiny? To gdzie jest teraz chińska pomoc na Ukrainie?

  2. QVX

   Za Poniatowskiego myśleli tak jak ty i rozbiorów nie uniknęli.

  3. QVX

   A ponadto straszenie rOSJĄ (specjalna ortografia oznaczająca pogardę) w takim stylu obecnie tylko śmieszy.

 8. Był czas_3 dekady

  No to... w razie wojny Rosja-Finlandia, Szwecja znowu %ty inflacyjne pójdą w górę, a tak poważnie to kraje te są lepiej przygotowane na wojnę z onucami niż my..

 9. Z lewej strony

  Prawda jest taka, że wspólny sojusz państw Europy środkowej i północnej jest doskonałym gwarantem bezpieczeństwa dla nich wszystkich (jeżeli takowy powstanie w ramach NATO to jeszcze lepiej). Bez względu, który kierunek potencjalnej agresji Rosja sobie zaplanuje, będzie musiała wystawić ogromne siły do zabezpieczenia tego drugiego. Na dzień dzisiejszy i w przyszłości jednoczesny konflikt w Europie środkowej i północnej jest dla Rosji nie do udźwignięcia (o czym ona sama dobrze wie). Nie dziwię się więc, że wśród polskich polityków (każdej opcji) istnieje powszechna zgoda na zrobienie wszystkiego aby Szwecja i Finlandia do NATO weszły. Przykład Ukrainy dobitnie pokazał jak ważne są dzisiaj solidne sojusze (i jak odstraszająco działają one na Rosjan). Deklaracja premiera jest dobitnym tego ukazaniem. i symbolem wsparcia dla Szwecji i Finlandii po słowach Erdogana.

 10. Jordan

  Denerwują mnie ludzie z takim tchórzliwym podejściem. Może czas sobie uświadomić, że Rosyjska armia nie jest w stanie zająć Ukrainy właśnie dlatego, że się nie przestraszyli, a nie dlatego, że Ukraina ma potężną armie. Nie umniejszając Ukrainie Polska ma daleko większe możliwości finansowe i dużą populację ludzi gotowych do walki. A słowa Premiera są tylko i wyłącznie teoretyczne, ku pokrzepieniu serc, bo Rosja nie ma w tym momencie zasobów żeby zaatakować Estonię bez wycofania się z Ukrainy, a co dopiero Finlandię. Finowie zmasakrowali by Ruską armię i Rosjanie doskonale o tym wiedzą, mam na myśli dowódców nie ciemną masę karmioną propagandą.

  1. Jordan

   To miała być odpowiedź na komentarz @Xzibit, ale źle poszła

  2. Chyżwar

   W tym przypadku Polska działa w swoim jak najlepiej pojętym interesie. To ostatni dzwonek, żeby zastopować rusków. Musimy więc zrobić to teraz. Właśnie po to, żeby kolejny już raz nie utracić niepodległości.

  3. Jameson

   Tylko proszę porównaj sobie armię Ukrainy i Polski - już w lutym br mocno odstawaliśmy, a teraz to już pewnie są dużo silniejsi od nas + mieli od 2014 mnóstwo doświadczenia bojowego, czego my (poza jednostkami z Iraku / Afganistanu) nie mamy. Pierwszy przykład z brzegu - amunicja czołgowa, nawet nasz Leo strzelają archaicznymi pociskami, a T-72 /PT91 to się nadają do strzelania w budynki jedynie, bo o trafieniu czegokolwiek mniejszego to można pomarzyć. Rozumiem, że nasz premier zawala na wszystkich innych polach, to nadrabia takim bełkotem, ale mamy ograniczone zdolności bojowe, pewnie byśmy nie potrafili nawet zająć nawet Królewca, a o większych akcjach nie wspominając.

 11. Fakty

  Polacy przez całą historię istnienia państwa polskiego mają ten sam problem nie potrafią dbać o własny interes. Zawsze jest ten sam scenariusz Polacy pierwsi do umierania za innych. Na końcu jeśli Polacy potrzebują pomocy to wtedy nikt Polakom nie chce pomóc. To cała historia Polski.

  1. Jordan

   To Rosyjska propaganda. Czas się trzymać z silnymi i stronić od słabych. Kto jest słaby? Rosja. Poza tym obietnice nic nie kosztują, nikt nie zaatakuje Finlandii, Ruscy zostali by zmasakrowani i bez pomocy innych krajów.

 12. Xzibit

  Czy ten człowiek w ogóle wie co mówi ?? z jaką pomocą Polska przyjdzie ??? Polska Marynarka Wojenna nie istnieje i co on tam wyślę,może samoloty których mamy garstkę :) Jakieś zupełne oderwanie od rzeczywistości która jest......

  1. WoW

   Wesprzeć można na wiele sposobów.

  2. QVX

   A jednak trafili i w Rosji wściekłość.

  3. szczebelek

   To może wyglądać jak pomoc Ukrainie podpisaliśmy przed inwazją jakiś dokument o współpracy w czasie wojny z UA, a przecież wojska tam nie wysłaliśmy jak co niektórzy opowiadali w telewizji. Tym razem Wielka Brytania i USA też są na innym poziomie zainteresowane. W razie agresji siły odpowiedzi plus wybrane oddziały USA w Europie zostaną tam wysłane natomiast my ofiarujemy pomoc humanitarną, amunicję, broń strzelecką i wyposażenie. Norwegia i Dania powiedziały to samo, ale wątpię by miały kilkaset czołgów.

Reklama