Reklama

Geopolityka

USA i Republika Korei zacieśniają współpracę z Japonią. NATO także stawia na współprace z Tokio

Autor. Lloyd J. Austin/Twitter

Ministrowie obrony USA i Korei Płd., Lloyd Austin i Li Dzong Sup, uzgodnili we wtorek Seulu zacieśnienie trójstronnej współpracy z Japonią i uproszczenie wymiany danych dotyczących ostrzeżeń o pociskach rakietowych – napisano w ich wspólnym oświadczeniu.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Austin podkreślił, że trójstronna współpraca obronna pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, Koreą Południową i Japonią poprawia bezpieczeństwo wszystkich stron.

Wśród możliwych tematów rozmów Austina z Li wymieniano między innymi kwestię pomocy wojskowej dla atakowanej przez Rosję Ukrainy – podała agencja Yonhap. W poniedziałek do rozpoczęcia dostaw amunicji i uzbrojenia zachęcał w Seulu sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Reklama

Czytaj też

Jednym z celów wizyty szefa Pentagonu w Seulu jest wzmocnienie wiarygodności amerykańskiej strategii „rozszerzonego odstraszania", czyli obietnicy odpowiedzi z wykorzystaniem wszelkich możliwych środków na ewentualny atak na sojuszników USA – zaznacza południowokoreańska agencja.

Yonhap przypomina w tym kontekście, że USA i Korea Płd. planują w lutym ćwiczenia studyjne, zakładające potencjalne użycie broni jądrowej przez Koreę Północną.

Czytaj też

Pjongjang przeprowadził w ubiegłym roku rekordową liczbę prób rakietowych, groził USA i Korei Płd. bronią jądrową i znowelizował swoją doktrynę nuklearną, zgodnie z którą może użyć takiej broni jako pierwszy. Przywódca kraju Kim Dzong Un zapowiedział zwiększanie arsenału atomowego.

Tymczasem wśród mieszkańców Korei Płd. narasta przekonanie, że ich kraj powinien rozpocząć prace nad własnym arsenałem jądrowym. Taką opinię wyraziło ponad 76 proc. spośród 1000 respondentów sondażu opisywanego w poniedziałek przez lokalne media.

Czytaj też

Austin przybył do Seulu w poniedziałek, a przed powrotem do USA odwiedzi jeszcze Filipiny.

Sojusz Północnoatlantycki wzmocni współpracę z Japonią

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg we wtorek podczas wizyty w Japonii powiedział, że Sojusz będzie nadal wzmacniać swoje partnerstwo z Japonią w obliczu trwającej wojny na Ukrainie

"Wojna na Ukrainie ma znaczenie dla nas wszystkich, dlatego jesteśmy również bardzo wdzięczni za wsparcie, którego Japonia udziela, wykorzystując samoloty i potencjał transportowy" - powiedział Stoltenberg, którego cytuje agencja Reutera.

Czytaj też

Podróż zwierzchnika NATO, która obejmowała również wizytę w Korei Południowej, ma na celu wzmocnienie więzi z sojusznikami w Azji w obliczu wojny na Ukrainie i rosnącej konkurencji ze strony Chin - pisze Reuters.

Przemawiając w poniedziałek w Seulu, Stoltenberg wezwał Koreę Południową do zwiększenia wsparcia wojskowego dla Ukrainy, powołując się na inne kraje, które po inwazji Rosji zmieniły swoją politykę niedostarczania broni krajom w konflikcie.

Czytaj też

Putin szykuje nowe ataki na Ukrainę, a jego cel pozostaje niezmienny

Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji, a cel, jakim jest opanowanie Ukrainy, pozostaje niezmienny - powiedział w poniedziałek w stolicy Korei Południowej Seulu sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

"Nikt nie jest w stanie dzisiaj powiedzieć, kiedy ta wojna się skończy. (...) Putin może dziś zakończyć tę wojnę. Widzimy jednak, że Rosjanie przygotowują się do większej wojny, że mobilizują więcej żołnierzy, ponad 200 tysięcy, a potencjalnie nawet więcej. Aktywnie pozyskują nową broń, więcej amunicji, zwiększając własną produkcję, ale także pozyskując więcej broni od innych autorytarnych państw, takich jak Iran i Korea Północna" - powiedział Stoltenberg na konferencji prasowej w Instytucie CHEY w Seulu.

Czytaj też

Dodał, że cel Putina pozostaje niezmienny - kontrola nad sąsiednią Ukrainą. "Niezwykle ważne jest, by prezydent Putin nie wygrał tej wojny. Sprawiłoby to, że świat będzie bardziej niebezpieczny" - dodał szef NATO. Powiedział, że ważne jest dalsze wspieranie Ukrainy.

"Z zadowoleniem przyjmuję wsparcie ze strony sojuszników NATO, partnerów, a także Republiki Korei" - podkreślił. Powiedział, że większość wojen kończy się przy stole negocjacyjnym i tak zapewne będzie też w tym przypadku, lecz jeśli NATO chce, by Ukraina zwyciężyła, musi udzielać jej jak największego wsparcia.

Czytaj też

"Wsparcie militarne dzisiaj umożliwia osiągnięcie porozumienia pokojowego jutro" - powiedział Jens Stoltenberg. "Paradoks polega więc na tym, że tak naprawdę wsparcie militarne dla Ukrainy jest najlepszą drogą do osiągnięcia pokojowego, wynegocjowanego rozwiązania" - spuentował.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. Spinoza

    NATO jest obecnie bardzo żałosne. To bardzo smutne, że Sekretarz Generalny NATO odwiedza kraj wielkości ziarnka grochu, ledwo widoczny na mapie świata, aby zachęcić Ukrainę do wsparcia zbrojeniowego. Ponieważ taka jest rzeczywistość, wydaje się naturalne, że trzy kraje bałtyckie drżą ze strachu.

Reklama