Reklama

Geopolityka

USA i Niemcy poparły Litwę w sporze z Chinami na temat Tajwanu

Autor. cn.mfa.lt

USA i Niemcy w środę poparły Litwę w jej sporze z Chinami, mówiąc, że naciski wywierane przez Pekin na to bałtyckie państwo są nieuzasadnione. Litwa zerwała w zeszłym roku z obyczajami dyplomatycznymi, pozwalając tajwańskiemu przedstawicielstwu w Wilnie mieć w nazwie „Tajwan” zamiast „Tajpej”.

Chiny traktują Tajwan jako część swojego terytorium bez prawa do dyplomatycznego uznania. Krok Litwy, która zezwoliła na otwarcie w swej stolicy przedstawicielstwa ze słowem "Tajwan" w nazwie, wywołało bardzo ostrą reakcję Pekinu.

Chiny odwołały z Wilna swego ambasadora, obniżając swe stosunki dyplomatyczne z Litwą do szczebla charge d'affaires, żądając wycofania ambasadora Litwy w Pekinie.

"Jesteśmy zaniepokojeni próbami rządu Chin zastraszania Litwy, kraju liczącego mniej niż 3 mln mieszkańców" - powiedział amerykański sekretarz stanu Antony Blinken po spotkaniu w Waszyngtonie z szefową MSZ Niemiec Annaleną Baerbock.

Czytaj też

Blinken poinformował, że Chiny naciskały na europejskie i amerykańskie firmy, aby zaprzestały tworzenia produktów z komponentów wyprodukowanych na Litwie, grożąc im utratą dostępu do chińskiego rynku.

Baerbock podkreśliła, że "my, Europejczycy, stoimy solidarnie po stronie Litwy".

Wiceszef Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis powiedział w grudniu, że Unia Europejska przeciwstawi się nałożonym przez Chiny na Litwę środkom przymusu, nawiązując do wprowadzenia przez Pekin ograniczeń w handlu z Wilnem. Zapowiedział, że jeśli okaże się to konieczne, zgłosi tę sprawę do Światowej Organizacji Handlu.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (3)

 1. Tani35

  Dokładnie tak samo robią jak USA.

  1. Piston

   Tak. Masz rację tyle tylko że np. po drugiej wojnie światowej wszystkie kraje które były pod wpływem ameryki albo przez nią okupowane dzisiaj są potęgami gospodarczymi, włączając w to Chiny., a my ?

 2. polski chrzan

  Generalnie im mniejszy natowski ratlerek, rym głośniej szczeka :)

  1. Chyżwar

   W Rosji zaś posiadacie takiego szczekacza, który nawet nazwisko ma odpowiednie.

 3. Logik

  Wredna komusza dyktatura

  1. JAGODA

   Wredni to są "Litwini", a prawidłowo Żmudzini w stosunku do mniejszości polskiej na Litwie ! To zbuntowane województwo wileńskie nie przestrzega prawa międzynarodowego i bilateralnych umów w wymienionej kwestii. Czas najwyższy zrobić z tym porządek, a nie podkulać pod siebie ogon w imię wyimaginowanych wyższych wartości !

  2. Sailor

   Wredni to wy jesteście w Olgino.

Reklama