Reklama

Siły zbrojne

„Ukraiński Homar” z amunicją kasetową

Start pocisku Wilcha-R. Fot. mil.gov.ua
Start pocisku Wilcha-R. Fot. mil.gov.ua

Siły zbrojne Ukrainy przeprowadziły strzelanie z wykorzystaniem 300 mm pocisku Wilcha-R. Jest to kierowany pocisk o donośności ponad 70 km z głowicą kasetową, rozwijany w ramach programu systemu rakietowego Wilcha. Test na poligonie w rejonie Chersonia przeprowadzono w ramach ćwiczenia dowódczo-sztabowego „Wspólny Wysiłek – 2020”, które realizowane jest wspólnie z jednostkami sił zbrojnych krajów NATO, m. in. Wielkiej Brytanii i USA.

Na zlecenie Ministerstwa Obrony Ukrainy zmodernizowaliśmy dużą partię rakiet do kompleksu Wilcha. Dziś pomyślnie przeszły testy i teraz tę partię pocisków można przekazać Siłom Zbrojnym Ukrainy.

Oleg Korostiełow, generalny konstruktor Biura Konstrukcyjnego  "Łucz" 

Należy zwrócić uwagę na fakt, że ostatnie testy przeszły pociski z tym samym systemem naprowadzania INS/GPS co w innych wersjach pocisków, ale wyposażone w nowe głowice kasetowe o masie 170 kg. Amunicja kasetowa, objęta konwencją której nie podpisały m. in. Ukraina i Polska, to typ pocisków w których głowica wypełniona jest subamunicją – większą ilością min lub ładunków bojowych innego typu które rozrzucane są nad celem. Jest to typ uzbrojenia szczególnie skuteczny w atakowaniu celów powierzchniowych, lub w przypadku użycia subamunicji kumulacyjnej, służący do niszczenia pojazdów.

Ukraiński system Wilcha składa się z wprowadzanej obecnie na uzbrojenie zmodernizowanych wyrzutni BM-30 Smiercz pocisków kierowanych kalibru 300 mm w kilku różnych wariantach, różniących się zasięgiem i typem zastosowanej głowicy, oraz nowej wyrzutni wieloprowadnicowej na podwoziu KRAZ. Do rodziny pocisków kierowanych należą rakiety z głowicą odłamkową o donośności 70 km Wilcha, pociski o zasięgu ognia zwiększonym do 120 km Wilcha-M, Wilcha-M2 o planowanej donośności ponad 200 km oraz wspomniany pocisk z głowicą kasetową Wilcha-R.

Pociski Wilcha i Wilcha-M zostały już skierowane do eksploatacji, natomiast Wilcha-R jak wynika z oświadczenia szefa Biura Konstrukcyjnego „Łucz”, przeszedł właśnie oficjalne testy i również zostanie niebawem dostarczony do jednostek artylerii rakietowej sił zbrojnych Ukrainy.

Reklama

Komentarze

    Reklama