Reklama

Trójmorze się powiększy. Nowi członkowie i partnerzy

Autor. KPRP/Przemysław Keller/X

Dziś rozpoczął się już 10. szczyt Inicjatywy Trójmorza. Poza podsumowaniem dekady współpracy pomiędzy członkami pojawiła się również informacja o dwóch nowych członkach oraz strategicznych partnerach formatu.

Inicjatywa Trójmorza obchodzi w tym roku dziesiątą rocznicę powstania. Jubileuszowy szczyt ma nie tylko symbolicznie domknąć dekadę regionalnej współpracy, ale też wyznaczyć kierunki jej dalszego rozwoju. Jak podkreśla KPRP, podczas tegorocznego szczytu prezydenci mają dyskutować przede wszystkim o dekadzie funkcjonowania formatu trójmorskiego. Szczytowi będzie towarzyszyć Forum Biznesu Inicjatywy Trójmorza, które jest platformą poszukiwania synergii gospodarczych i współpracy przedsiębiorców.

Reklama

„Czarnogóra i Albania oficjalnie dołączą do Inicjatywy Trójmorza jako stowarzyszone państwa uczestniczące. A Turcja i Hiszpania dołączą do nas jako partnerzy strategiczni” - powiedział prezydent Andrzej Duda. Dodał, że tegoroczny Szczyt jest niezwykle ważnym wydarzeniem, szczególnie w kontekście obecnych uwarunkowań geopolitycznych i trwającej wojny za wschodnią granicą Polski.

Reklama

Strategiczni partnerzy

Zarówno Hiszpania, jak i Turcja stanowią bardzo istotnych partnerów pod względem bezpieczeństwa Europy, w tym dla samej Europy Środkowej i Wschodniej, chociażby pod względem wpływu na walkę z nielegalną migracją. Oba państwa odgrywają szczególną rolę w walce z tym zjawiskiem, a także są ważne ze względów strategicznych (położenie nad dwiema cieśninami: Bosfor oraz Gibraltar). Dodatkowo Turcja jawi się również jako partner w kontekście wojny na Ukrainie oraz przemysłu zbrojeniowego.

    Reklama
    WIDEO: Szef Sztabu Generalnego dla Defence24: Musimy móc uderzać na odległość nawet 3000 km
    Reklama

    Komentarze (3)

    1. rukmavimana

      Rozwadnianie jakiejkolwiek idei czy koncepcji nigdy owej idei nie służyło. I tak będzie - NIESTETY! (bo jestem wielki fanem idei Międzymorza czy Trójmorza) - w tym wypadku. Widzę tu sens dla Mołdawii i Ukrainy, może nawet Finlandii, ale na pewno nie dla Grecji, a tym bardziej Czarnogóry, Albanii - a o takich wynalazkach - nawet jeśli tylko w postaci partnerów czy obserwatorów - jak Turcja czy Hiszpania, to nawet nie ma sensu tego komentować, bo to zwykły absurd. Osłabia to tylko pozycję i wpływy Polski w w/w Inicjatywie, ale czyż nie taki jest cel Niemiec, jako jednego z 2 głównych (obok USA) obserwatorów? Do tej pory była to bardzo sensowna i zadziwiająco koherentna inicjatywa. Teraz to już bezsensowne rozwadnianie, które niepotrzebnie tylko dubluje inną wspólną inicjatywę regionalną czyli B9 oraz powiela już istniejące struktury jak NATO czy UE - jaki w tym sens?

      1. Davien3

        Przecież to Duda chce tej rozbudowy więc z pretensjami do niego o ten nieudany twór jakim jest Trójmorze. I jeszcze jedno: obserwatorzy nie moga ingerować w samą inicjatywę więc już skończ.

    2. Imper

      Coś te początkowo zwarte 3morze zaczyna się "rozłazić" a to nie wróży sukcesu jako projektu z namacalnymi cechami wspólnych interesów.

    3. user_1050711

      Turcja ? No dobrze, widzę tu pewne logiczne elementy regionalizmu. A Hiszpania ?

      1. Suchar

        Może nie zdefiniowali od którego morza do którego to Trojmorze

      2. GB

        Gdyż Adriatyk wchodzi w skład M. Śródziemnego, nad którym leży Hiszpania.

      3. user_1050711

        @GB Maroko z Libią też "wchodzą w skład Morza Śródziemnego". Polecam zwłaszcza Strefę Gazy - jest bardzo bitna.

    Reklama