Terroryści w Rosji już nie są terrorystami

Autor. VOA (domena publiczna)
Sąd Najwyższy Federacji Rosyjskiej cofnął zakaz funkcjonowania organizacji Talibów w Rosji i nie uznaje już jej dłużej jako organizacji terrorystycznej.
Decyzja ta była oczekiwana po tym jak Rosja rozpoczęła zacieśnianie relacji politycznych i dyplomatycznych z rządzącymi od 2021 roku Afganistanem Talibami. Relacje z tą organizacją, pomimo iż formalnie od 2003 roku uznawanej w Rosji jako organizacja terrorystyczna, mają dłuższą historię.
Według międzynarodowego śledztwa przeprowadzonego przez dziennikarzy Rosjanie płacili Talibom za przeprowadzanie operacji terrorystycznych przeciwko wojskom koalicji NATO w Afganistanie. Szczególnie zależało im na uderzaniu w Amerykanów.
WIadomo, że co najmniej dwie operacje Talibów w 2019 roku były bezpośrednio inspirowane przez rosyjski wywiad wojskowy - GRU.
Władimir Putin jak i reszta rosyjskich polityków najwyższego szczebla od kilku lat sygnalizowała proces uznania rządów Talibów, i wykreśleniu ich z listy organizacji terrorystycznych, której działalność jest w Rosji zakazana. Aby tak się stało, rosyjska Duma musiała zmienić prawo, pozwalając na wykreślenie z listy organizacji terrorystycznych organizacji, które - według rosyjskich organów - nie prowadzą dłużej działalności „zakazanej”. Rosja chce zintensyfikować partnerstwo z Talibami tak w sferze wojskowej jak i gospodarczej.
Związek Sowiecki w latach 80 XX. wieku prowadził intensywne walki z ruchem Talibów, wtedy wspieranym przez USA. Ostatecznie kampania wojskowa skończyła się po 10 latach wycofaniem sowieckich żołnierzy. Uznaje się, że wojna w Afganistanie stanowiła jeden z głównych powodów upadku Związku Sowieckiego.
Grom2137
W Europie to tylko matki z dziećmi szukające azylu, co więc za różnica?