Reklama

Geopolityka

Szef MON uczcił pamięć Józefa Piłsudskiego i Władysława Andersa

Fot. Twitter/MON
Fot. Twitter/MON

Przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyły się uroczystości upamiętniające 81. rocznicę śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego oraz 46. rocznicę śmierci gen. Władysława Andersa. 

- Bez roku 1920, bez wspaniałego czynu Józefa Piłsudskiego, bez tego wszystkiego, co zawierało się w wojnie obronnej, nie byłoby Polski niepodległej. Bez tego nie stalibyśmy tutaj. Bez tego nie byłoby szansy na odbudowę Polski silnej i wielkiej. Bo trafnie powiedziano: Polska albo będzie silna albo nie będzie jej wcale  - powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas uroczystości na placu marszałka Józefa Piłsudskiego.

Minister podkreślił, że dbanie o Polskę i jej suwerenność to najważniejszy obowiązek każdego z Polaków. - Łączy dziś nas pamięć o marszałku Józefie Piłsudskim i generale Władysławie Andersie. Łączy nas pamięć o tych dwóch wielkich wodzach wojska polskiego i narodu polskiego - podkreślił minister.

„Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek”

Jan Józef Kasprzyk, p.o. szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, przypomniał, że śladem Piłsudskiego podążali nie tylko legioniści, ale cały naród. - Także ci, którzy 72 lata temu na rozkaz gen. Andersa poszli szturmować Monte Cassino - dodał Kasprzyk.

Uroczystości na placu marszałka Józefa Piłsudskiego zakończyła ceremonia złożenia wieńców na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Po zakończeniu uroczystości delegacje złożyły kwiaty przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego znajdującego się przed siedzibą Dowództwa Garnizonu Warszawa.

W uroczystościach wzięli udział m.in: Anna Maria Anders, córka generała W. Andersa, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, p.o. szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Antoni Macierewicz i Beata Szydło uczcili pamięć marszałka Józefa Piłsudskiego również rano, składając kwiaty przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przed Belwederem.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. Krak

    Przy okazji roku 1920 pamietajmy o Piłsudskim, ale dni najwiekszej chwały przezywał polski radiowywiad i nasi wspaniali kryptolodzy , z por Janem KOWALEWSKIM na czele , to oni rozpracowali lukę operacyjna pomiedzy armiami rosyjskimi, i cały czas na bieząco ją monitorowali, az do wspaniałego manewru Piłsudskiego. Ta grupa z pozniejszego II Oddziału Naczelnego Dowódcy pracowała z ogromnym sukcesem nad Enigma (Różycki, Zygalski, Rejewski< Cęzki, prac cywilni itd) - pamietajmy o tych "cichych" bohaterach tajnej wojny 1920r.

    1. Podbipięta

      Polecam dokumenty z deszyfracji wydane w 2 dużych tomach pt. ,,Zanim rozszyfrowano Enigmę".

    2. na chłodno

      Kolego Krak z całym szacunkiem dla naszego Głównego Bohatera, ale manewr znad Wiperza to nie był jego pomysł. Piłsudski był "naturszczykiem," nie posiadał ani studiów wyższych cywilnych, ani tym bardziej wojskowych. Co miał za to? Ano miał pewne przymioty, rzadko spotykane - mianowicie charyzmę i intuicję. To on właśnie ocenił bardzo krytycznie możliwości bolszewickiej Grupy Mozyrskiej (zlepku luźnych fromacji partyzanckich) osłaniającą lewą flankę zgrupowania warszawskiego Sołohuba i on dał komendę "Naprzód". Jako amator mógł nie zdawać sobie do końca sprawy ze stopnia ryzyka, którego się podjął. Dlatego wygrał.

Reklama