Reklama

Geopolityka

Szampan na Kremlu czyli „Ambasada Rosji została zaatakowana przez polskich nacjonalistów” – grzmią rosyjskie media.

I mają rację, że grzmią, bo ustalenie trasy marszu niepodległości w taki sposób, aby demonstrujący przeszli ulicą Belwederską musi budzić co najmniej zdziwienie. Szczególnie po ubiegłorocznych doświadczeniach. Wiadomo przecież było, że grupy związane ze środowiskami kibicowskimi i narodowymi nie darzą Rosjan szczególną sympatią. 

Jedno jest pewne - budynek ambasady nie był należycie zabezpieczony przez polskie służby porządkowe. Gdyby było inaczej nie doszłoby do obrzucenia terenu placówki dyplomatycznej petardami i innymi środkami pirotechnicznymi. W tym kontekście całkowicie niezrozumiałe wydaje się jednak zaakceptowanie trasy przemarszu w takim kształcie.

Rosyjskie media już krzyczą tytułami: – „Ambasada zaatakowana przez polskich nacjonalistów”. Nie możemy mieć jednak pretensji, nasze reakcje byłyby przecież podobne albo i mocniejsze.

Ale stało się i w najbliższych dniach będziemy musieli zmierzyć się z ostrymi komentarzami strony rosyjskiej, co gorsza nie tylko medialnymi. Czego możemy się spodziewać? Na pewno strona rosyjska nie ograniczy się jedynie do sformułowania noty dyplomatycznej, a będzie działać wedle zasady wzajemności – nie rozumianej rzecz jasna wprost, ale jednak stwarzającej możliwość skorzystania z szerokiego wachlarza narzędzi, także poza dyplomatycznych.

Na pewno po dzisiejszym dniu Rosjanie uzyskali kolejny, bardzo mocny argument, który będzie szczególnie przydatny w rozmowach kuluarowych, przede wszystkim w Brukseli i oczywiście głównie w odniesieniu do energetyki. Tym bardziej, że podobne sytuacje miały już miejsce i przynosiły może nie wymierne efekty polityczne, ale zrozumienie i jednak pewne zakłopotanie wśród brukselskich notabli w reakcjach na „antyrosyjską histerię”.

Trzeba dodać, że incydent z rosyjską ambasadą pojawia się w szczególnie trudnym dla Polski momencie. Trwa antyłupkowa batalia w Brukseli z jednej strony, z drugiej strony mamy pierwszy kryzys w negocjacjach umowy o wolnym handlu pomiędzy UE a USA, które mają kluczowe znaczenie dla Rosji o czym pisaliśmy tutaj. Paradoksalnie więc „patrioci w kominiarkach” zrobili dziś największy prezent właśnie Rosjanom. 

Maciej Sankowski

Reklama

Komentarze (19)

 1. Paweł

  Zawracanie głowy. Hołota która zaatakowała Ambasadę polazła by tam bez względu na to jaka byłaby trasa marszu. Tzw siły antyrosyjskie w Polsce, wszystkie te pisy, narodowcy itd itp to pożyteczni idioci osłabiający Polskę i pozwalający rozgrywać ją na arenie międzynarodowej.

  1. Darek

   A co robi platformerska hołota ( zniżę się do twojego poziomu abyś zrozumiał ) jak to PO rozgrywa Rosję pozytywnie dla nas? Gdzie są systemy łączności niejawnej z TU 154 M 101, gdzie jest telefon satelitarny Prezydenta, gdzie są czarne skrzynki, gdzie jest wrak samego samolotu? Tak PO prowadzi wspaniale politykę zagraniczna z Rosją? Poza tym co mieszasz dzieciaku PIS do wydarzeń z 11 listopada br. skoro PIS miał swoją ,,imprezę" w Krakowie. Boli cię to, że tacy zakompleksieni bez merytorycznych argumentów pryszcze jak ty nie mogą winy na PIS za to zrzucić i dlatego tylko pierdoły im do wypisywania pozostają?! Jakieś sukcesy naszej obecnej tłiterowej dyplomacji na tym polu?

  2. norek

   po. to partia dla przyjaciół na wschodzie .a ambasadę ruskich zatakowali zamaskowani policjańci na uslógach po. to aby mieć powód do rozprawy z narodowcami ,a nasz pozycja na arenie międzynarodowej jest tak jak poziom życia Polaków nie tych z Warszawy powiązanych z platforma mafijną jakieś 10% procent polaków

 2. obserwator

  Ludzie na usługach Moskwy wykonują dobrą robote. Jest ich tysiące,są wszędzie ,tylko dekomunizacja i Antek Maciarewicz uratuje to państwo . !

 3. AndrzejS

  W istocie skierowanie marszu pod Rosyjską ambasadę to dobra robota. Dziwić może jedynie brak zabezpieczenia ambasady przez siły porządkowe. Celowy? Jeśli nie udałoby się wykonać roboty pod ambasadą Rosji z pewnością był wariant B. Przekierować oszołomów pod Stadion Narodowy i tam udowadniać światu, że Polacy to oszołomy szukające wojny, za którymi broń Boże nie warto stawać w obronie. Rosjanie nigdy nie mają jednego tylko wariantu. Po raz kolejny dobrze odegrany teatr. Dajemy się wkręcać jak dzieci.

 4. Jack Strong

  To była prowokacja Rosyjska przez Polaków wyszkolonych w Rosji na obozach pojednania Słowian, na które rosyjska strona zapraszała wiosną. W Tibilisi na ambasadę USA to Rosjanie robili sabotaż i podpalenie.

 5. Zgryźliwy

  A sprawy własnościowe i finansowe związane z przekazaniem przez Polskę budynku tej ambasady, Rosja już uregulowała?

 6. Jarek Sikora

  Nie strasz nas ruskimi Sankowski . My nie boimsja .

 7. zasmucony

  Należy uznać zaufanie MSW dla organizatorów marszu 11 listopada. Należy ustalic inicjatorów prowokacji przy SWOT i ambasadzie.

 8. Zasmucony

  W czasie marszu były przeprowadzone 2 akcje nie mające nic wspólnego z Świętem Niepodległości: 1. zorganizowany atak na SWOT (grupa atakująca zaostała przepuszczona przez straże porządkowe w celu przeprowadzenia ataku). 2. atak na ambasadę rosyjską. W pierwszym przypadku jest to wina organów panstwa po pozwoliły na przemarsz koło ambasady. W drugim wina organizatorów marszu. Należy przeprosić Rosjan, wyłapać organizatorów burdy przy SWOT.

 9. Ron

  skoro ambasady to obszary eksterytorialne, jak to się okazało przy okazji podsłuchów, to z jakiej racji Polska ma je obstawiać? W ambasadzie amerykańskiej są amerykańscy żołnierze uzbrojeni po zęby.

 10. Lewkon

  Watpie w to ze organizatorzy a przedewszystkim PO'wskie wladze stolicy kture przed takimi masowymi demonstracjami zawsze sie konzultuja z organizatorami I wydaja zezwolenia pszeoczyly to, za takich bezmyslnych niekompetentnych jelopow ich nie uwarzam. Oni brali to pod uwage I liczyli sie z tym ze wpuszczajac slonia do sklepu z porcelana cos sie pobije. I ten incydent bedzie pozniej wykorzystany jako powod lub pretekst na wkrutce zapadajace decyzje kture z rosja pod stolem juz dawno sa uzgodnione. A PO bedzie myla rece w niewinie I zrzuci wine na zgrupowania kture braly udzial w tym marszu.

  1. Pan Twardowski

   Następnym razem lepiej pisz cyrylicą i tłumacz w google... co do artykułu... niestety prawda. Tak wytrawny gracz ja Federacja Rosyjska niestety nie omieszka wykorzystać takiej sytuacji.

 11. Marcin

  To śmieszne oskarżać narodowców o antyrosyjskość. Akurat oni są najbardziej Rosji przychylni.

 12. sorbi

  Kajaj się TUsk przed swoimi mocodawcami i "towarzyszami broni" JUż was grillują - pokażcie światu , że PO-wska POlska to służebnica wielkiej Zbrodniczej ROsjii!! Na podłogę PO-wsko-gebelsowsko-kremlowska wataho!! Bijcie pokłony i ocieplajcie stosunki -niech świat widzi!! BUhahhahhahahhhaha!!!

 13. sum

  akurat

 14. Jędrek

  Troglodyci znów dali się podpuścić...

 15. ANTYKOMUCH

  RAZ SIERPEM RAZ MŁOTEM CZERWONĄ HOŁOTĘ !!!!!!!!!!

 16. XYZ

  W zupełności zgadzam się z Autorem - swoje zdanie wyrazili ale polskiej racji stanu się nie przysłużyli. A wladze zgadzając się na taką trasę, kolejny raz wykazały się krótkowzrocznością.

 17. Tomasz

  Ostrożniej z tymi wskazaniami. "Patrioci w kominiarkach" czy prowokatorzy od Sienkiewicza? Autor sam zauważył, że trasa marszu to kuriozum

 18. Maku

  Może oddadzą wrak? a może nawet skrzynki?

 19. ansy

  to wina rządzącej bandy

Reklama