Geopolityka

Starcia w mieście Nasirija. Są ofiary

Centrum miasta Nasirija. Fot. Mohamad.bagher.nasery/CC BY-SA 3.0
Centrum miasta Nasirija. Fot. Mohamad.bagher.nasery/CC BY-SA 3.0

Irackie siły bezpieczeństwa otworzyły w nocy z soboty na niedzielę w mieście Nasirija na południu kraju ogień do demonstrantów; użyto też gazów łzawiących — zginęły co najmniej trzy osoby. W mieście nasila się akcja nieposłuszeństwa obywatelskiego.

Protestujący zebrali się na trzech głównych mostach miasta. Rannych w starciach zostało ponad 50 osób. Zgodnie z zarządzeniem ministerstwa edukacji, w niedzielę, pierwszym dniu tygodnia, powinny zostać otwarte szkoły na południu kraju po raz pierwszy od prawie od miesiąca. Jednak rano się okazało, że żadna placówka nie została otwarta.

Ponadto większość organów administracji publicznych została zablokowana przez pikietę demonstrantów, którzy od kilku tygodni umieszczali plakaty na drzwiach i ścianach oficjalnych budynków, głosząc: "Zamknięte z rozkazu ludu".

W Iraku trwają od początku października niepokoje społeczne z powodu braku miejsc pracy i nieregularnych dostaw prądu i wody pitnej. Politycy i rządzący obwiniani są o chroniczną korupcję blokującą odbudowę kraju po latach konfliktów religijnych i niszczycielskiej wojnie, w której pokonano Państwo Islamskie. Tłumienie zamieszek pociągnęło za sobą dotąd około 350 ofiar śmiertelnych, z czego przeważająca większość to demonstranci.

Źródło:
PAP

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.