Reklama

Geopolityka

Spotkanie wiceministrów dyplomacji Polski i Turcji. "Ankara ważnym partnerem"

Fot. Tymon Markowski/gov.pl
Fot. Tymon Markowski/gov.pl

Najważniejsze aspekty polityki wschodniej, kwestie bezpieczeństwa oraz współpracy bilateralnej były tematami wtorkowej wideokonferencji wiceszefa polskiej dyplomacji Marcina Przydacza i wiceministra spraw zagranicznych Turcji Sedata Onala - poinformowało MSZ.

"Obaj rozmówcy stwierdzili, że w obliczu niepokojów, z którymi mamy do czynienia m.in. na Kaukazie Płd. i w Europie Wschodniej, niezbędne jest wiarygodne i efektywne zaangażowanie międzynarodowe – w szczególności w ramach instrumentów oferowanych przez istniejące formaty OBWE i NATO" - głosi komunikat resortu spraw zagranicznych.

Jak dodano, "wiceministrowie spraw zagranicznych Polski i Turcji podkreślili także, że wszelkim działaniom państw i organizacji międzynarodowych powinien przyświecać prymat prawa międzynarodowego".

Wiceszef polskiej dyplomacji - poinformował resort - podkreślał w trakcie rozmowy znaczenie jedności transatlantyckiej i współpracy w ramach NATO oraz przypomniał wsparcie udzielone przez Polskę na prośbę Turcji w ramach Dostosowanych Środków Wzmocnienia dla Turcji.

Pod koniec grudnia ub.r. prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie zgodnie z którym do 80 żołnierzy i pracowników będzie liczył kontyngent wystawiony w pierwszym półroczu 2021 r. w ramach Dostosowanych Środków Wzmocnienia Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego dla Turcji. PKW działa na terytorium Turcji, wschodnim akwenie Morza Śródziemnego i Morzu Czarnym. Polski kontyngent uczestniczy w działaniach rozpoznawczych na rzecz Turcji - która wystąpiła do NATO o wzmocnienie wobec zaognienia sytuacji na granicy z Syrią – i innych sojuszników.

Wśród tematów rozmów wiceszefów MSZ Polski i Turcji znalazł się także ustanowiony w 2012 r. trilog polsko-turecko-rumuński, którego celem jest ścisła koordynacja kwestii bezpieczeństwa narodowego i współpracy transatlantyckiej w regionie.

Resort poinformował, że podczas wideokonferencji omówiono również kwestie współpracy bilateralnej. "Polska przywiązuje dużą wagę do współpracy z Turcją. Ankara jest dla nas ważnym partnerem, a podstawą partnerstwa są nasze relacje historyczne i wspólne członkostwo w NATO" – zaznaczył Przydacz, cytowany w komunikacie MSZ.

Źródło:PAP

Komentarze