Geopolityka

Minister obrony Izraela spotkał się z przywódcą Palestyny

Beni Ganc (w czapce), fot. Israel Defense Forces
Beni Ganc (w czapce), fot. Israel Defense Forces

Minister obrony Izraela Beni Ganc i prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas spotkali się w niedzielę w siedzibie władz palestyńskich w Ramallah - poinformował jeden z doradców Abbasa na Twitterze. Było to pierwsze od 2014 roku spotkanie na tak wysokim szczeblu - zaznacza Associated Press.

Spotkanie może oznaczać zmianę polityki rządu Izraela wobec władz Autonomii Palestyńskiej po latach stosunków bliskich zerwania - zauważa agencja AP.

Do wydarzenia doszło dwa dni po spotkaniu w Białym Domu prezydenta USA Joe Bidena z nowym premierem Izraela Naftalim Benetem, podczas którego Biden zaapelował do władz izraelskich o podjęcie kroków mających na celu poprawę warunków życia Palestyńczyków. W swojej polityce Biden opowiada się za rozwiązaniem konfliktu izraelsko-palestyńskiego na zasadach współistnienia dwóch państw - żydowskiego i palestyńskiego.

Podczas spotkania w Ramallah omówiono kwestie bezpieczeństwa, a Izrael zapewnił, że podejmie kroki dotyczące wzmocnienia gospodarki palestyńskiej - podało biuro izraelskiego ministra obrony.

Ganc i Abbas dyskutowali na temat poprawy stosunków pomiędzy Izraelem i Palestyńczykami. Prezydent Autonomii Palestyńskiej zaapelował o wstrzymanie operacji militarnych Izraela na Zachodnim Brzegu Jordanu. Według niego pozwoliłoby to na połączenie rozdzielonych działaniami wojskowymi rodzin, a także dopuściło więcej pracowników z terytorium palestyńskiego do Izraela - przekazała agencja AP, powołując się na anonimowe źródło.

Premier Benet jest przeciwny dwupaństwowemu rozwiązaniu konfliktu izraelsko-palestyńskiego, niemniej jest za rozwojem Autonomii Palestyńskiej i jej gospodarki. Nowy szef izraelskiego rządu wyraża również chęć wsparcia Abbasa w jego rywalizacji z radykalnym ugrupowaniem Hamas rządzącym w Strefie Gazy.

Reklama
Reklama
Źródło:
PAP

Komentarze