Geopolityka

Soloch: kontynuujemy dialog z Białorusią, nie rezygnując z naszych zasad

Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego / Fot. BBN
Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego / Fot. BBN

Nie rezygnujemy z dialogu z Białorusią, nie rezygnując zarazem z naszych zasad – powiedział we wtorek szef BBN Paweł Soloch, który spotkał się z sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Białorusi Stanisławem Zasiem.

Tematem spotkania, które odbyło się w poniedziałek, była współpraca dwustronna oraz bezpieczeństwo regionu. W rozmowie z PAP szef BBN zwrócił uwagę na prezentowaną przez Białoruś gotowość do dialogu, którym – podkreślił - są zainteresowani także zachodni sojusznicy i partnerzy Polski, w tym USA.

Władze Białorusi od pewnego czasu demonstrują gotowość do dialogu. Ważne, że ten dialog trwa, nie rezygnujemy z niego, nie rezygnując zarazem z pryncypiów; jesteśmy członkiem NATO i Unii Europejskiej; nasza ocena sytuacji na wschodzie jest zdecydowana i się nie zmienia (...) Z naszego punktu widzenia Białoruś to ważne państwo w regionie, z którym mamy wspólną historię. Jest powiązana sojuszem z Rosją, ale patrzymy na nasze relacje także w kontekście inicjatyw białoruskich, takich jak zaangażowanie Mińska w deeskalację napięcia wojskowego w Europie.

Paweł Soloch, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego

Soloch zwrócił też uwagę na wysyłane przez administrację prezydenta Alaksandra Łukaszenki sygnały o gotowości do pogłębienia kontaktów z Zachodem, "czego wyrazem jest na przykład decyzja o przywróceniu przez USA placówki i rozmowy o delegowaniu ambasadora do Mińska".

Dialog to pewien proces i trudno, żebyśmy we wszystkim mieli identyczne zdanie (...) Ale w pewnych obszarach możemy się zgodzić, na przykład co do tego, że przyczyną wzrostu napięcia i zwiększenia obecności wojskowej w naszym regionie jest rosyjska agresja na Ukrainę.

Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego

Strona białoruska przedstawia też swoje propozycje mające na celu zwiększenie stabilności w regionie, chociażby dotyczące bezpieczeństwa teleinformatycznego i walki z terroryzmem – powiedział Soloch.

Dodał, że rozmowa z Zasiem było pokłosiem wcześniejszych spotkań. Poprzednio sekretarze rad bezpieczeństwa narodowego Polski i Białorusi rozmawiali podczas spotkania bilateralnego 30 sierpnia br. w Warszawie oraz podczas spotkania w formacie doradców ds. bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych, Polski, Ukrainy oraz Białorusi 31 sierpnia br., także w Warszawie.

Źródło:
PAP

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.