Geopolityka

Siarkowska o priorytetach Strategii Bezpieczeństwa Narodowego

Wywiadem z poseł Anną Marią Siarkowską otwieramy cykl wywiadów w ramach Forum Strategicznego z politykami wszystkich formacji, w których będziemy pytać ich o kwestie związane z bezpieczeństwem narodowym. Według Pani poseł priorytetami zawartymi w nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego są m.in. stworzenie zintegrowanego systemu zarządzania bezpieczeństwem narodowym, w tym cyberbezpieczeństwem oraz zarządzaniem kryzysowym. Kolejne istotne kwestie po raz pierwszy poruszone w SBN to polityka imigracyjna oraz budowa systemu obrony powszechnej rozumianej jako przygotowanie całego państwa, jako dobrze funkcjonującego systemu, do odpowiedzi na różne zagrożenia. Tak aby każdy obywatel znał zadania, jakie ma do wykonania w ramach systemu bezpieczeństwa narodowego.

Komentarze (12)

 1. android 10

  Boże za co karzesz Polskę strategami w typie Genowefy Pigwy

  1. Roman

   I co ci nie odPOwiada co ta pani powiedziała?! POsłuchaj sobie zatem tego pajaca Trzaskowskiego...

 2. KAR

  Ograniczenie w dostępie do broni czarnoprochowej na podstawie jakiegoś pojedynczego wypadku, to tylko pretekst, żeby do obrony zostały nam tylko sztachety od płotu...

  1. BUBA

   Ludzie trzeba isc na wybory by sie takich osob pozbyc ...

  2. KAR

   Pełna zgoda.

 3. Łukasz

  i hop sa, sa i tra la, la idziemy przez życie w podskookach ......

 4. KrzysiekS

  No to leżymy błąd logiczny sieciocentryczność tak!!! (ale są to różne elementy NIEZALEŻNIE DZIAŁAJĄCE WSPÓŁDZIAŁAJĄCE wpięte w jeden system). Łączenie tego w jedno to prosta droga do upadku RP. "Boże Chroń Polskę" zwłaszcza przed politykami. Jeżeli chodzi o OC tak nie mamy jej ups. mamy papier. I jeszcze jedno dlaczego OC nie może być częściowo militarna?

  1. marian

   OC nie może być militarna, bo wtedy "legalnie" będzie mogła być niszczona przez napadającego. Za niszczenie "wojskowej" OC w razie przegranej grożą tylko kontrybucje, za niszczenie "cywilnej" OC grozi już "Norymberga"

  2. robson

   brawo, w krótkich żołnierskich słowach wyjaśnienie nieoświeconym - te dwie linijki polecam wszystkim

  3. BUBA

   I tak i nie, bo zwyciescy nigdy nie sa oskarzani. Np.Norynberga. Tam zwyciescy zbrodniarze karali przegranych zbrodniarzy. A dumne USA oddaly nas pod but Wielkiego Brata ze Wschodu. Ale USA nas bardzo kocha ....Ha. I to wszystko.

 5. werte

  Śliczne bajanie na śniadanie. SBN to kolejny przykład budowania naszego misia. OC nie ma i nie będzie. Bo nawet gdy przy rządzie czy MSWiA powstanie takie mini- czy wiceministerstwo to i tak będzie to wydmuszka. Ale nie będę się znęcał nad posłanką tylko zapytam o to co jest przed nami skrywane a dotyczy faktycznej możliwości obrony obywateli czyli o nową ustawę o broni i amunicji którą gobliny z resortu wykuły ponoć niedawno i ukryły niczym skarby Nibelungów. Interesuje mnie (i jak wiem nie tylko mnie) co zawiera najnowszy projekt MSWiA o broni i amunicji wypichcony w najwyższym stopniu tajności bo to zwykle znamionuje kolejne kłopoty strzelców w kraju nad Wisłą. Wg słów posła Sośnierza po wizycie w resorcie minister Wąsik stwierdził, że poseł Siarkowska zapoznała się z nowym projektem ustawy o broni i amunicji. Prosimy o szczegóły bo poseł Sośnierz - mimo mandatu, oparcia prawnego i deklarowanej jawności - nie dostał projektu do wglądu zatem są posłowie równi i równiejsi. I to w praktyce a nie teorii. Niech p. Siarkowska udostępni swoją kopię tej skrywanej niczym Graal myśli resortowej, która przybrała formę ustawy która ma iść niebawem do konsultacji rządowych. Czekamy na publikację w mediach społecznościowych lub udostępnienie dowolnemu stowarzyszeniu strzeleckiemu. Przekonajmy się jak to troszczy się o nas MSWiA i wdraża w czyn złote myśli eks ministra Zielińskiego z czasów szefowania resortem.

 6. Genowefa

  Ta pani to do garów się może nadaje, choć pewnie i tak by przegrała zpanią Przyłębską.

  1. robson

   Panie Genowefo, żałosne...

 7. Listopadowy Kurzy Jastrząb

  Widzę, że stanowisko służy... Tymczasem stan polskiej armii jest dalej taki jaki był - bardzo zły; nowoczesnego sprzętu jak na lekarstwo, ciągnące się latami analizy i dialogi, brak pomysłu i pieniędzy na każdym kroku.

  1. marian

   Podobno Pani poseł próbowała się nawet "stawiać" urzędnikom rządowym w sprawach naszej obronności, ale szybko przywołano ją do porządku.

 8. ViS

  Mnie ciekawi tweet Pani Siarkowskiej sprzed dwóch dni ze strzelnicy. Skoro twierdzi tam Pani że strzelectwo sportowe "to fajny sport i dobra zabawa" to jak się to ma do tragicznej statystyki posiadania broni w Rzeczypospolitej. Studia na AoNie skończyła Pani w 2015 roku i dopiero teraz zauważyła Pani że jest problem z dostępem obywateli do broni. Jak wygląda promocja tego tematu w TVP? Jeży i kwiczy. Gdyby w dwudziestoleciu międzywojennym państwo Polskie pozwalało obywatelom na uzbrajanie się to Malarz Pokojowy pięć razy by się zastanowił nad atakiem. Popełniacie te same błędy co Sanacja i skończymy przez was tak samo.

  1. marian

   Święta racja. Niestety obawiam się, że Pani Siarkowska zmieniła zdanie w tym temacie wraz ze zmianą barw partyjnych. Może prywatnie myśli tak samo, ale mnie jako wyborcę nie interesuje prywatne zdanie polityka-posła, tylko jego działania jako ustawodawcy.

 9. Lld

  Widze ze sami eksperci tutaj, ktorzy znaja sie najlepiej

 10. Roland the Headless

  Co z polityką pro obronną PiS ? Co ze strzelnicami i z poszerzeniem dostępu do broni dla przeciętnego obywatela ? Przecież to kompletna klapa partii rządzącej, która wbrew ignorancji prezesa ma swoje odzwierciedlenie w słabych notowaniach obecnego prezydenta

  1. marian

   Politycy PiS, którzy są zwolennikami rozszerzenia dostępu do broni palnej, siedzą cicho, gdyż to prezes decyduje o listach wyborczych w przyszłej kadencji.

  2. marian

   Dodać można, że Pani Siarkowska jeszcze w zeszłej kadencji chciała poszerzać dostęp do broni palnej. Jak jest dzisiaj?

 11. Karkoszka

  A z jakiego lamusa wyciągnięto tego (tę) eksperta (kę)? I po co?

 12. martin

  snot to jak mamy takich ekspertow to mozemy juz kupowac miejksce na cmentarzu