Reklama

Geopolityka

Senat USA za wejściem Macedonii Północnej do NATO

Fot. U.S. Air National Guard
Fot. U.S. Air National Guard

Senat USA przytłaczającą większością głosów (91 do 2) zgodził się na wejście Macedonii Północnej do NATO. To polityczne wsparcie dla władz w Skopje po braku zgody państw UE na otwarcie negocjacji akcesyjnych z tym krajem.

W ocenie szefa senackiej komisji spraw zagranicznych Jima Rischa decyzja izby wyższej amerykańskiego parlamentu to dobra wiadomość dla Europy i jej obronności. Risch uważa, że pokazuje to wszystkim Europejczykom, iż są "mile widziani" i "drzwi dla nich są otwarte". 

Rosjanie nienawidzą takich spraw, nienawidzą powiększania NATO.

Jim Risch, szef senackiej komisji spraw zagranicznych

Jedyni senatorzy, którzy opowiedzieli się przeciwko przystąpieniu Macedonii Północnej do NATO, to Rand Paul oraz Mike Lee z Partii Republikańskiej. W trakcie głosowania nieobecnych było kilku demokratycznych senatorów ubiegających się o nominację swojej partii w wyborach prezydenckich.

Przeważająca większość przywódców unijnych podczas zakończonego w piątek szczytu opowiedziała się za otwarciem przez UE rozmów akcesyjnych z Macedonią Północną i Albanią, ale zabrakło jednomyślności. Z nieoficjalnych informacji wynika, że sprawę zablokowała Francja, która przy wsparciu Danii i Holandii apelowała wręcz o rewizję całej procedury akcesyjnej.

Premier Macedonii Północnej Zoran Zaew w sobotę zaapelował o przeprowadzenie przedterminowych wyborów, wyrażając "rozczarowanie i oburzenie" decyzją państw członkowskich UE.

Europa nie spełniła swojej obietnicy. Potraktowano nas bardzo niesprawiedliwie(...) (taka decyzja - przyp. red.) to historyczny błąd

Zoran Zaew, premier Macedonii Północnej, o odmowie przyjęcia jego kraju do UE

Starania o przystąpienie Macedonii Płn. do UE do niedawna blokowała Grecja z powodu sprzeciwu wobec jej dawnej nazwy Macedonia. Ateny uważały, że używanie przez Skopje nazwy Macedonia było zawłaszczaniem historycznego i kulturowego dziedzictwa starożytnych Macedończyków i mogło być w przyszłości podstawą ewentualnych roszczeń terytorialnych do greckiej prowincji o tej samej nazwie.

Jednak w 2018 roku Ateny i Skopje osiągnęły porozumienie w sprawie trwającego prawie trzy dekady sporu. W lutym była jugosłowiańska republika na mocy porozumienia z Prespy oficjalnie zmieniła nazwę z Macedonii na Macedonia Północna.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. Szach mat w jednym ruchu.

    Kolejny kraj wybrał stabilizację i bezpieczeństwo.

Reklama