Reklama

Geopolityka

Rozmowy Ukraina-Iran. Co z dronami-kamikaze używanymi przez Rosję?

Na górnym zdjęciu irańska amunicja krążąca Shahed-136 na wyrzutni, na dolnym szczątki "rosyjskiej" amunicji Gerań-2.
Na górnym zdjęciu irańska amunicja krążąca Shahed-136 na wyrzutni, na dolnym szczątki "rosyjskiej" amunicji Gerań-2.
Autor. . IRNA/Siły Zbrojne Ukrainy

Przedstawiciele Ukrainy i Iranu spotkali się, by omówić kwestię dostaw irańskich dronów do Rosji - powiedział we wtorek telewizji CNN rzecznik MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko. Według przedstawicielstwa Iranu przy ONZ to strona irańska wyszła z inicjatywą „spotkania ekspertów”.

Reklama

Nikołenko poinformował, że spotkanie takie miało miejsce, ale podkreślił, że nie może ujawnić szczegółów tych rozmów. "Mogę jednak zapewnić, że strona ukraińska podejmuje nadal bardzo drastyczne kroki, by nie pozwolić na wykorzystanie przez Rosję irańskiej broni przeciw Ukrainie" - oznajmił rzecznik ministerstwa. Dodał, że Kijów ostrzegł Teheran, iż poniesie "konsekwencje współudziału" w rosyjskiej agresji.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Rząd Iranu konsekwentnie zaprzecza, że sprzedał Moskwie swoje drony w celu ich wykorzystania na Ukrainie. Minister spraw zagranicznych Husajn Amirabdollahian potwierdził, że Iran przekazał Rosji "pewną liczbę" bezzałogowców, lecz zastrzegł, że stało się to na kilka miesięcy przed inwazją Kremla.

Na początku listopada ukraiński wywiad wojskowy (HUR) poinformował jednak, że irańskie drony przekazane do Rosji wyprodukowano z myślą o inwazji na Ukrainę.

Czytaj też

W sierpniu Rosja zaczęła kupować od Iranu drony-kamikadze, których masowe użycie na polu walki na Ukrainie rozpoczęło się we wrześniu. Bezzałogowce, głównie maszyny Shahed-136, są wykorzystywane do atakowania celów cywilnych i obiektów infrastruktury krytycznej na niemal całym terytorium kraju.

CNN podał, że Iran zamierza dostarczyć Rosji więcej dronów bojowych wraz z pociskami balistycznymi krótkiego zasięgu.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. KCieś

    te drony mimo wszystko są "objawieniem" tej wojny - tanie, proste, masowe... w sumie i Pl powinna mieć coś takiego w swoim arsenale

Reklama