Reklama

Rozmowa doradców ds. bezpieczeństwa narodowego prezydentów Polski i USA

Autor. BBN

3 kwietnia odbyła się wideo-rozmowa Szefa BBN Dariusza Łukowskiego z doradcą Prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Mikiem Waltzem.

BBN informuje, że w trakcie rozmowy podniesiono szereg bieżących spraw dotyczących współpracy bilateralnej, relacji transatlantyckich oraz rosyjskiej agresji na Ukrainę. W tym kontekście strona amerykańska przekazała informację o stanie toczących się rozmów pokojowych.

Reklama

Jednoznacznie potwierdzono ciągłość i wiarygodność amerykańskich gwarancji bezpieczeństwa w ramach NATO.

Podczas rozmowy zwrócono uwagę na zaangażowanie prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa we wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego, zarówno w wymiarze obronnym, jak i gospodarczym.

    W ramach tego omówiono perspektywy dalszej wojskowej obecności USA w Polsce, w tym gotowość Warszawy do kolejnych inwestycji w infrastrukturę na potrzeby sił amerykańskich.

    Odnosząc się do trwającej w Unii Europejskiej debaty o mechanizmach wzmacniających potencjał obronny, Szef BBN przywołał starania Polski dotyczące niewykluczania sojuszników poza unijnych, w tym USA, ze współpracy zbrojeniowej.

    Szef BBN zwrócił także uwagę na trwające analizy dotyczące potencjalnych skutków polityki celnej na realizację kontraktów w kluczowych obszarach polsko-amerykańskiej współpracy zbrojeniowej, także energetycznej związanej z dostawami gazu LNG oraz współpracą w obszarze energetyki jądrowej. Podniesiony został też temat prac nad zasadami eksportu amerykańskich procesorów do obsługi AI.

      W imieniu Prezydenta Andrzeja Dudy, Szef BBN przekazał też kondolencje z powodu śmierci czterech amerykańskich żołnierzy podczas sojuszniczych ćwiczeń wojskowych na Litwie.

      Reklama
      WIDEO: Rosyjskie bazy wojskowe w Syrii i Afryce Północnej
      Reklama

      Komentarze (1)

      1. Wojtekus

        Dobrze że BBN prowadzi rozmowy obawiając się odwrotu militarnego USA od Europy. Ale udawanie że nasze relacje gospodarcze są dobre i że obydwaj prezydenci je jeszcze bardziej chcą wzmocnić wprowadzając wzajemne cła jest nieporozumieniem. Polski PKB spadnie z powodu ceł Trumpa. To nie opinia, to fakty.

      Reklama