Reklama

Geopolityka

Rosyjski Su-24 ostrzelany nad Syrią

Fot. Alexander Mishin/CC BY-SA 3.0
Fot. Alexander Mishin/CC BY-SA 3.0

Rosyjskie bombowce Su-24M zostały zaangażowane do prowadzenia nalotów wspierających ofensywę Syryjskiej Armii Arabskiej w prowincji Idlib przeciwko protureckim rebeliantom. Według niepotwierdzonych informacji jedna z rosyjskich maszyn miała zostać ostrzelana przez niezidentyfikowany pocisk przeciwlotniczy, który nie osiągnął jednak celu.

Rosjanie wzięli udział w bombardowaniach lotniczych wymierzonych w znajdujące się pod kontrolą protureckich bojówek miasta Idlib, Kaminas, Sarmin i Taftanaz oraz cele na linii frontu na zachodnim przedpolu An-Najrab. To odpowiedź na kontrataki rebeliantów skierowane przeciwko syryjskim wojskom rządowym, które na początku lutego br. zdobyły ten obszar. O prowadzeniu bombardowań poinformowała agencja TASS.

Aby zapobiec atakom grup terrorystycznych w głąb terytorium Syrii, samoloty Su-24 rosyjskich sił powietrznych przeprowadziły uderzenia na prośbę syryjskiego dowództwa przeciwko zbrojnym formacjom terrorystów, które przedostały się na ten teren. Pomogło to oddziałom syryjskim w skutecznym odparciu wszystkich ataków. Wyeliminowany został jeden czołg, sześć bojowych wozów piechoty i pięć pick-upów i artyleria "dużego kalibru".

- Rosyjskie Centrum Pojednania dla Syrii

Według niepotwierdzonych informacji i nagrań, które zostały udostępnione w mediach społecznościowych, jeden z rosyjskich Su-24M, który brał udział w bombardowaniach pozycji protureckich bojówek rebelianckich, miał zostać ostrzelany przez przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy nieznanego typu. Atak ten zakończył się jednak niepowodzeniem, prawdopodobnie w wyniku użycia pułapek termicznych.

Su-24M został ostrzelany najprawdopodobniej przy pomocy amerykańskiego FIM-92 Stinger lub rosyjskiego 9K38 Igła, z których to oba znajdują się na uzbrojeniu tureckiej armii. Inną możliwością jest użycie sowieckich systemów Strieła-2/3, znajdujących się na uzbrojeniu Syryjskiej Armii Arabskiej. Wszystkie te zestawy mogły znaleźć się w rękach protureckich rebeliantów w Syrii w ramach dostaw uzbrojenia prowadzonych przez Ankarę lub jako zdobycz.

Podczas ostatnich rosyjskich nalotów na cele w Idlib miało zginąć dwóch tureckich żołnierzy, którzy stacjonują na terenach opanowanych, przez rebeliantów wspierając ich działania w regionie. Od początku lutego br. w Syrii zginęło co najmniej 15 tureckich żołnierzy, a wielu zostało rannych w wyniku działań zbrojnych w prowincji Idlib z powodu ostrzału artyleryjskiego lub nalotów syryjskich wojsk rządowych i wspierających je rosyjskiego kontyngentu wojskowego. Co warte podkreślenia do ostatniego tego typu incydentu doszło po groźbie prezydenta Turcji, że rozszerzy zdecydowanie tureckie działania w Syrii, włącznie z otwartą interwencją zbrojną jeśli choć jeden tureckich żołnierz zostanie ranny w wyniku prowadzonych tam działań.

Komentarze (20)

 1. B72

  Zestrzelono Su24 spadł na tereny kontrolowane przez SAA.

 2. Honker Haker

  Ostrzelany przez pocisk? Normalnie strzały z nikąd!

 3. mesko

  Może by wysłać naszym tureckim sojusznikom z NATO skrzynkę nowych "Piorunów" na testy? Zawsze to jakieś nowe dane.

  1. x

   pomysł dobry do czasu aż któryś z Piorunów trafi w rosyjskie ręce (o ile już nie trafił przez pośredników, działalność szpiegowską itp).

  2. Kiks

   Raczej nie. To nie takie proste.

  3. Dali Gruzinom nasze pociski to szybciutko rosjanie je mieli.

 4. Fanklub Daviena

  Telewizja A24 News Agency pokazała to strzelanie do rosyjskich Su-24. Zrobili to tureccy żołnierze ze Stingerów rozlokowani i zaprzyjaźnieni z islamską dziczą, która oczywiście wydziera się Ałachu Akbar przez cały czas lotu rakiety, co raz bardziej żałośnie, gdy jest co raz bardziej oczywiste, że chybi... :)

  1. Bond

   A tak zachwycałeś się Erdoganem, mądrości o rychłym wystąpieniu Turcji z NATO, wspólne interesy Rosji i Turcji, genialny zakup S400, może pierwsze samoloty strącone w historii przez ten system to będą właśnie rosyjskie...

  2. Wppr

   Ojej a ostatnio tak się cieszyłeś ze stosunków Rosja Turcja ? Co się stało? Zaraz będzie powtórka tylko że z Chinami i game over dla Rosji...

  3. Fanklub Daviena

   O czym ty bredzisz? Pisałem dokładnie coś odwrotnego, kłamco - że groźby wyrzucenia Turcji z NATO to bajki, bo Turcja jest dla NATO zbyt cenna oraz to, że NIE DA SIĘ WYRZUCIĆ TURCJI Z NATO BEZ ZGODY TURCJI (taki jest Traktat NATO - nie ma tam opcji wyrzucania bez zgody wyrzucanego!) oraz pisałem, że kupowanie uzbrojenia w Rosji i kumplowanie się z Rosją nie mogą stanowić podstawy wyrzucenia z NATO, bo traktat NATO nie zabrania takich zakupów i przyjaźni. To davienowaci bredzili o wyrzucaniu Turcji z NATO za kolegowanie się z Rosją. Zamiast bredzić i kłamać, sprawdź moje wypowiedzi! Ponadto zabranianie Turcji przez Rosję napadania na sojusznika Rosji ma się nijak do amerykańskich wyczynów typu próba zabicia Erdogana w wojskowym puczu... Po prostu Erdogan pogrozi Rosji palcem w bucie, turecka armia opuści Syrię a Erdogan społeczeństwu ogłosi, że "dał Syrii taki wycisk, że przez najbliższe 100 lat nie odważą się pomagać kurdyjskim terrorystom" więc odniósł sukces a z Rosją się dalej będzie kumplował, bo to biznes i wspólnota interesów. Oczywiście może tak być, że jakieś oszołomy z USA zobaczą "okazję" i podjudzą Ergodana, przy NATOwskiej pomocy, do podbicia Syrii, co ew. z NATOwską pomocą mogłoby być możliwe, ale... rosyjską odpowiedzią byłoby np. coś w rodzaju zrobienia sobie lądowego połączenia z Krymem stosownej do utraty Syrii wielkości, więc jak w Waszyngtonie ostał się jeszcze ktoś myślący, to nie będzie szczuł Erdogana do podbicia Syrii. :)

 5. 12345

  Piorun tego to po pierwsze nie zestrzeli, bo za mały ma ładunek. Do Su-24 to trzeba strzelać nasamsem albo patriotem.

  1. Lucjan 3

   Piorunowi by nie umknął. Gromowi tak.

  2. Zestrzelili jakiegoś?

  3. Davien

   Minimum jednego zestrzelili w Syrii.

 6. mlas

  Jesteśmy właśnie świadkami końca wspaniałej przyjaźni turecko-rosyjskiej. Przypominam, że równie wielka przyjaźń kwitnie między Rosją a Chinami. Tylko tutaj bywało znacznie gorzej i to całkiem niedawno bo jeszcze w latach 60-tych ubiegłego wieku.

  1. salm

   No było ale teraz jest całkiem inaczej.

  2. Lis

   Tam nigdy nie było przyjaźni tylko chłodna kalkulacja.

  3. Fanklub Daviena

   Ależ skąd! Putin Erdoganowi powiedział, że Turcja może się przyjaźnić z Rosją, ale nie kosztem innych rosyjskich przyjaciół... Przyjaciel nie napada na przyjaciela przyjaciela! :)

 7. Szach mat w jednym ruchu.

  Cieszą mnie odpowiedzi na moje kom. Tylko zdecydujcie gdzie mieszkam czy na ślonsku czy na ukrainie? To na marginesie. Wracajac do tematu chłopaki nie rozumiecie mnie osobiście cieszy sytuacja w syrii. Mam na myśli napięcie turcja-rosja. Nie ma nic przyjemniejszego niż 2 bandytów jak się biorą za łby? To miłe! Rozumiem waszą ekscytację ruslandem w końcu to wasza praca. Tylko weźcie pod uwagę ile sił i środków ma w tym rejonie wasz ulubiony kołchoz a ile podobny harem erdogana? Dla mnie to kwestia 20-25 min łącznie z zablokowaniem bosforu! Tym bardziej ,że zarówno jeden i drugi bantustan nie przestrzegają żadnych norm i praw! Na koniec od 2-lat tak się ekscytowaliście sojuszem car-sułtan,a dzisiaj...?

 8. codybancks 20

  Trzeba było kupić od nas Groma lub Pioruna to by od razu trafił !!

  1. Autor

   Jakbyś uważnie czytał i permanentnie bywał na tym portalu to pewnie byś nie kpił.

 9. wezyr

  Tureckie HİSAR ponoć jadą na front południowy, to prawdziwe game change'ry. Jeśli to prawda Rosjanie już nie polatają. System HİSAR-O z radarem KALKAN deklasuje rosyjskie Pancyry

 10. yaro

  Za to Rosyjskie Su w odwecie "zbombiły" 2 M60T i jednego M60A3, załogi nie żyją, w pierwszym byłi pewnie turcy ale w drugim nie wiadomo już. Podobno sułtan lekko przymiękł po tym.

 11. Hiperson

  SAA strzelala do swojego Fachury

 12. technik pokładowy

  Wszystkie rosyjskie samoloty w Syrii są wyposażone w odpowienik systemu President. Polski Piorun z powodzeniem wymanewrowałby obronę i zestrzelił rosyjską maszynę

  1. Davien

   Niekoniecznie, President powstał by zakłócac pociski IR wiec na Pioruny tez byłby skuteczny,

  2. Xd

   To trzeba poczekać na wiosenne burze

  3. Klusek

   No i dlatego striela spudłowała

 13. Rzyt

  Po Isis miał być koniec...to żenada ,że nie ma woli międzynarodowej i czynów by zakończyć nową wojnę...

  1. Kapitan Tenkesh

   Kto ci powiedział że w Idlib teraz ISIS? Putin?

  2. ja

   raczej jest wola żeby ją kontynuować... a może nawet rozdmuchać... jest silne lobby producentów broni, dla których pokój w europie jest już za długo...

  3. bredzisznielicho

   Potrafisz czytać ze zrozumieniem? Czy tylko Putin ci w głowie? W Idlib jest gł. HTS (wspierana wcześniej przez tzw. zachód, nie mylić z Zachodem).

 14. Szach mat w jednym ruchu.

  To ostrzeżenie i tyle! Nie wyciągałbym daleko idących wniosków. Przy okazji to turcy już kilka lat temu pokazali jak zestrzelić su-24! A także przy okazji jak zakłócić pracę s-300! To też z przed kilku lat. O wiele ciekawszy jest stosunek na lini turcja-rosja. Tu zaczyna się robić ciekawie. I oile turcja bez rosyjskiego gazu i gazociągu da sobie radę to o tyle rosja ? A o komunikacji przez bosfor to..!

  1. roszada

   Jak zestrzelić to nic nie pokazała, proszę bardzo mają teraz okazję się wykazać ale jak na razie to dwa podejścia i nic.

  2. Xd

   Wspamiałe są te "ekspertskie" analizy

 15. Analityk inż. MAZUR

  No czym zestrzelić SU 24M ? Dobre pytanie, ten model zakłuca wszystkie radary i przestają działać. To została podczerwień ale SU 24M też zakłuca podczerwień i mamy to co widać. Najlepiej zestrzelić SU 24M z broni lufowej i tu bez obrony.

  1. małpa

   Su-24 zakłóca wszystko nawet AK-47.

  2. Pan Staszek

   Ale tylko wtedy, gdy jest wyposażony w moduł Krasucha czy jakoś tak :)

  3. Earhtquake

   Su-24 nawer prostuje krzywizne ziemi.

 16. dyndas

  Są już fotki i nagrania. Strzelali Tureccy żołnierze ze Stingerów

 17. Czekamy

  Dwa razy strzelano do tego SU. Następstwem było zbombardowanie miejsca z którego dokonano ostrzału i śmierć 2 tureckich żołnierzy. Wychodzi na to że to Turcy strzelali dlatego Erdogan tak spanikował po tym jak to Rosjanie odkryli i poprosił USA o patrioty. Turcja teraz tam lekko mieć nie będzie. Rosjanie na pewno zmienią swoje podejście na bardziej agresywne wobec żołnierzy tureckich tam przebywających. Zobaczymy co osiągną teraz tam Turcy i jakim kosztem.

  1. Davien

   A to ciekawe bo ten Su-24 atakował pozycje islamistów a nie tureckich zołnierzy.

  2. Fanklub Daviena

   Tak to jest jak Turkom pomyliły się "stanowiska obserwacyjne" ze stanowiskami SAM... Dalej tu są wątpiący po której stronie w Syrii opowie się Rosja? :)

  3. fgtt

   Patrioty szybko zostaną zniszczone. chyba, że będą na terytorium Turcji, bo to byłby atak na Turcję i wówczas nowe sankcje itd. Chyba, że Rosja uzbroi Syryjczyków

 18. yaro

  Z najnowszych wieści dziś znów była próba zestrzelenia Su-24M "Kilka godzin temu tureckie wojsko próbowało zestrzelić rosyjski bombowiec Su-24 na linii frontu, który według dowództwa rosyjskiego przeprowadził ataki na pozycje terrorystów w Idlibie. Tureckie media z kolei informują ze atak był skierowany w wojska tureckie i w wyniku nalotów w prowincji Idlib 2 tureckich żołnierzy zostało zabitych i 5 rannych. Brak jak na razie oficjalnych oświadczeń Rosji i Turcji."

 19. asd

  Jakie one niepotwierdzone? W sieci dostępny jest film dokumentujący zdarzenie.

 20. Hamas blues

  Nasza striela go nie dopadła