Geopolityka

Asad zdobywa kontrolę nad kolejnymi regionami Syrii, przybywa uchodźców

Aleppo / Fot. Foreign and Commonwealth Office / Flickr / OGV v1.0
Aleppo / Fot. Foreign and Commonwealth Office / Flickr / OGV v1.0

Armia syryjska oświadczyła w poniedziałek, że przejęła kontrolę nad dziesiątkami miejscowości w północno-zachodniej prowincji Aleppo. Ofensywa wojsk lojalnych wobec prezydenta Syrii Baszszara al-Asada zmusiła do ucieczki niemal 900 tys. osób - podała ONZ.

Asad, który rzadko pojawia się publicznie, powiedział w telewizyjnym przemówieniu, że ostatnie zwycięstwa sił rządowych zwiastują ostateczną klęskę dziewięcioletniej rebelii, która usiłowała pozbawić go władzy.

Wiemy, że to wyzwolenie nie oznacza końca wojny ani stłumienia wszystkich spisków, końca terroru czy poddania się wroga (...) To wstęp do ich ostatecznej porażki, wcześniej czy później

Baszar Al-Asad, prezydent Syrii

Zaznaczył również, że stolica prowincji, Aleppo, które było przed wojną dużym centrum gospodarczym, "powróci silniejsze niż przedtem".

Wspierane przez rosyjskie naloty i proirańskie bojówki, syryjskie siły rządowe zintensyfikowały od początku roku swoją kampanię zmierzającą do odzyskania prowincji Aleppo i części sąsiedniej prowincji Idlib, które są ostatnim bastionem antyrządowych powstańców. Associated Press podaje, że siły Asada w ciągu ostatnich tygodni przejęły ponad 1,5 tys. kilometrów kwadratowych ziem na północnym zachodzie kraju.

Nie powinniśmy odpoczywać, ale kontynuować przygotowania do nadchodzących bitew, dlatego bitwa o wyzwolenie Aleppo i Idlibu będzie kontynuowana, pomimo pustego hałasu, który nadchodzi z północy (tzn. Turcji - przyp. PAP)

Baszar Al-Asad, prezydent Syrii

 Minister transportu Syrii Ali Hammud ogłosił w poniedziałek ponowne otwarcie międzynarodowego lotniska Aleppo. Pierwszy lot, z Damaszku do Aleppo, zaplanowanym jest na środę, a loty do Kairu zostaną ogłoszone w ciągu kilku dni - podała państwowa agencja informacyjna SANA. Prorządowa gazeta "El-Watan" podała, że droga M5, łącząca Aleppo z Damaszkiem, będzie gotowa do użytku cywilnego do końca tygodnia. Postępy sił rządowych spowodowały masowy exodus ludności cywilnej w kierunku granicy z Turcją. Organizacja Narodów Zjednoczonych poinformowała w poniedziałek, że od 1 grudnia ponad 875 tys. Syryjczyków, głównie dzieci i kobiety, uciekło z miast i wsi będących celem powietrznych bombardowań.

Ponad 40 tys. osób zostało przesiedlonych tylko w ciągu ostatnich czterech dni z zachodniej prowincji Aleppo

David Swanson, rzecznik biura ONZ ds. koordynacji spraw humanitarnych.

Ofensywa Asada zburzyła także kruchą współpracę Ankary z Moskwą, które wspierają przeciwne frakcje w konflikcie - zauważa agencja Reutera. Turcja i Rosja rozpoczęły w poniedziałek nową rundę rozmów w Moskwie po wielu żądaniach Ankary, by siły Asada wycofały się i nastąpiło zawieszenie broni. Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow ocenił, że ataki islamistycznych bojówek przeciwko bazom rosyjskim i syryjskim trwają i „nie można pozostawić tego bez odpowiedzi”.

Zaniepokojona nowym kryzysem uchodźczym na granicy Turcja wysłała tysiące żołnierzy i setki konwojów sprzętu wojskowego w celu wzmocnienia swoich punktów obserwacyjnych w Idlibie, ustanowionych na mocy umowy z Rosją o deeskalacji w 2018 roku.

W wojnie w Syrii, która rozpoczęła się w marcu 2011 roku od stłumienia przez syryjskie siły bezpieczeństwa prodemokratycznych protestów, a później przekształciła w konflikt regionalny z udziałem mocarstw, śmierć poniosło około 400 tys. ludzi, w tym 115 tys. cywilów.

Źródło:
PAP

Komentarze (9)

 1. Ech

  Wedug danych ONZ w wojnach w Iraku, Syrii, Lubii, Afganistanie -zgnienlo w sumie ok 3 milionow ludzi, ok 20 milionow musialo uciekac z domow. Ciekawe czy w Usa tam gdzie wymyslaja te wojny nastepuje jakas reflekcja nad potrzeba takich dzialan? watpie. Ostatio Bush powiedzia ze "wojna w Iraku byla nie potrzebna" - ale to chyba chwilowe

  1. Davien

   Nie w USA ale w Rosji wymyslaja jak widac kolejne konflikty.

 2. Adam

  Niezły gość. -A co tam 400 tyś zabitych. Ważne że się ciągle stołka trzymam!!!

  1. Palmel

   za to to podziękuj Clinton - Ważne że się ciągle stołka trzymam- bo on był i stoi na czele legalnych władz które USA chciała obalić

  2. Davien

   Palmel, jakby chcieli to Asad teraz z Husseinem graliby w karty w piekle.

 3. moment brata

  >Milion zmuszony do ucieczki Wystarczy przejść przez korytarz humanitarny. Zwyczajnie wyjdź, no xD Bruh, po prostu weź klapki i wyjdź ze strefy walki na rządową stronę.

 4. Vick

  Jak to jest że gdy SAA i Rosja eliminuje terrorystów to nagle NATO i Turcja wspiera Al-Kaidę i inne ugrupowania terrorystyczne, w tym członków ISIS bo biedaki są eliminowani? Czyżby 11 września poszedł w niepamięć?

 5. yaro

  Najwyższe Dowództwo Syryjskich Sił Zbrojnych ogłosiło wyzwolenie dziesiątek osad na zachodzie i północnym zachodzie prowincji Aleppo w wyniku „operacji przeciwko pozycjom i fortyfikacjom organizacji terrorystycznych”. Odpowiednie oświadczenie zostało złożone przez Sztab Generalny Sił Zbrojnych SAR, informuje państwowa agencja informacyjna SANA. Według syryjskiego dowództwa „zadanie było wykonanie z wysoką wydajnością i w rekordowym czasie”. Przywrócono pełną kontrolę nad dziesiątkami osiedli na zachodzie i północnym zachodzie prowincji Aleppo, w tym Al-Szejk Ali, Al-Fogg, Orm al-Kubra, Orm al-Sukhra, Kafr Naha, Kafr Dail, Kafr Hamra, Shantara , Babis, Marat al-Artik, Ovoeyjel, Hretan, Khayyan, Anadan, Yanun, Al-Lermon, a także wiele strategicznych wysokości. Zostały otwarte dwa kolejne przejścia dla humanitarnych, Miznar i Mizhers, aby zapewnić bezpieczne wyjście cywilów ze strefy wojennej i „zakończyć koszmar spowodowany terroryzmem, któremu zostali poddani w ostatnich latach” - mówi się w oświadczeniu.

 6. Niuniu

  Liczba strat materialnych niewyobrażalna równie dużo zabitych. Jedba zdecydawana więksość ofiar to żołnierze po obu stronach konfliktu. Z podanych danych 1 cywil ginie na 3 -ch żołnierzy. Jak na reali wojny domowej to zadziwiający wynik. Wcale nie potwierdzający masowej przemocy wobec ludności cywilnej. Dla porównania liczba zabitych cywili w Jemenie mimo zdecydowanie mniejszej skali walk jest porównywalna. Również liczba ofiar cywilnych w wojnie USA a Iraku czy Afganistanie jest większa. Do tego tak na prawdę nie ma obecnie alternatywy. co widać na przykładzie sąsiedniego Iraku. Zdobytego i kontrolowanego przez USA a mimo to nadal będącego areną nieustannych walk z Państwem Islamskim. jak popatrzy się na mapę Idlibu to po zajęciu trasy M5 i reszty prowincji Alepo na zachód od tego miasta to widać, że rebeliantom pozostał wąski pas terenu wbity głębokim klinem w terytorium Syrii o szerokości 30-40 km. Niemożliwy do obrony. Podnae liczby uchodźców są wysokie ale też prowincja Idlib była bardzo gęsto zurbanizowana i zaludniona a wśród uchodźców są też tysiąe cywili opuszczających teren północnej Syrii na których trwa konfrontacja Turcji z Kurdami. Oczywiście jest to tragiczne i skala okropieństw które teraz cierpią cywile jest niewyobrażalna. Obecnie na tych terenach są rekordowo niskie temperatury w wyżej położonych rejonach pada śnieg. Wśród obecnej fali uchodźców dochodzi do wielu zamarznięć szczególnie wśród osub słabszych. No ale w Polsce gdzie nie ma wojny też co roku regularnie zamarza ok 200 osób - w Środku Europy!!!

  1. Are

   "Z podanych danych 1 cywil ginie na 3 -ch żołnierzy" A skąd te statystyki? Czyżby Asad i rosjanie zmienili zdanie, że w Idlibie są sami terroryści, ale także i żołnierze? " w Polsce [...] co roku regularnie zamarza ok 200 osób!!!" Proszę o podanie źródła. Kreml?

  2. Davien

   Niuniu, w samym Aleppo Rosja i Asad zabili ponad 14 tyś cywili, nie licząc Doumy, teraz Idlibu i dziesiatek miejsc w Syrii wiec moze przestań wciskac te swoje manipulacje. Obecnie uciekajace prawie 900 tys osób to efekt ataku SAA a nei walk Turków z kurdami.

  3. eh te trolle narwane

   To ty nie umiesz czytać ze zrozumieniem czy jak niezrównany miszcz na D nie doczytujesz do końca?

 7. yaro

  Każdy dzień przeciągania się rozmów Rosyjsko-Tureckich jest z korzyścią dla Syrii, bandyci z Idlib są niszczeni w ekspresowym tempie, im więcej SAA zdobędzie terenów tym lepiej dla ludności cywilnej bo wreszcie wkracza wyczekiwana przez nich stabilizacja. Kurdowie już zrozumieli z kim trzeba było się układać i wiedzą, że z USA to był błąd.

  1. Nostromo

   Miejmy nadzieję, że ten koszmar się dla Syryjczyków skończy. Ta wojna to hańba dla tzw. Zachodu, który nałożył na Syrię sankcje.

  2. Milutki

   Tym cywili którzy w ilościach milionów mieszkają poza Syrią nie jest dobrze , będą musieli czekać na następną okazję obalenia Asada

  3. Davien

   Taak, taka stabilizacja że kto może to przed tymi "wyzwolicielami " ucieka.

 8. Are

  Erdogan - papierowy tygrysik.

 9. Observer

  Tam uciekają teraz Turmeni którzy zabrali te miejsca Kurdom . To nie uchodźcy. To lud którym obiecał te ziemie Erdogan. Tak, nie swoje ziemie. Chciał tam nasiedlić turkmenów po wcześniejszym wypchnięciu Kurdów.

  1. Milutki

   Turkmeni mieszkają tam od setek lat , Erfigan nie musiał im niczego obiecywać