Reklama

Geopolityka

Rosja próbuje zbudować sojusz wojskowy i futbolowy – z Nigerią

Autor. mil.ru

Rosyjskie media poinformowały o pracach nad implementacją porozumienia w dziedzinie obronności między Federacją Rosyjską a Nigerią. Rozmowy mają jednak dotyczyć nie tylko współpracy między ministerstwami obrony, ale również możliwości przeprowadzania transferów piłkarzy nigeryjskich do klubów piłkarskich pierwszej ligi w Rosji.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Informacja w rosyjskich mediach o pracach nad implementacją porozumienia w dziedzinie obronności między Federacją Rosyjską a Nigerią okazuje się być bardzo nieprecyzyjna. Rosjanie chcieliby ogłosić jakiś sukces dyplomatyczny, jednak z wypowiedzi ambasadora Nigerii w Moskwie Abdullahi Shehu dla agencji „RIA Nowosti" 31 marca br. wynika coś zupełnie innego.

Czytaj też

Okazuje się bowiem, że rozmowy rosyjsko-nigeryjskie są dopiero w toku i ich zakończenia jak na razie nie można się spodziewać. Ambasador wyraźnie np. zaznaczył, że zaplanowane spotkanie wspólnej komisji rosyjsko-nigeryjskiej do spraw realizacji porozumienia trzeba było przełożyć ze względu na napiętą sytuację międzynarodową. Sprawa jest o tyle niezręczna dla Rosjan, że informacja przedłużeniu umowy o współpracy wojskowo-technicznej z 2017 r. pomiędzy Federacją Rosyjską i Nigerią pojawiła się już w sierpniu 2021 r.

Reklama
„Proces jest w toku, to nie jest chwilowa sprawa. Odbywają się wizyty zarówno nigeryjskich, jak i rosyjskich urzędników w celu realizacji umowy. Trwają dyskusje na szczeblu ministerstw spraw zagranicznych i obrony obu krajów… W tym roku nie było jeszcze czasu na tą komisję. Mamy nadzieję, że już niedługo będziemy mogli wyznaczyć nowy termin i omówić postępy w realizacji umowy o współpracy wojskowo-technicznej”.
Abdullahi Shehu - Ambasador Nigerii w Moskwie

Na decyzję Nigeryjczyków niewątpliwie wpłynęła postawa państw zachodnich, które wprowadziły daleko idące sankcje na Federację Rosyjską za atak na Ukrainę. Nigeria na pewno się więc obawia, że sojusz wojskowy z Rosją może spotkać się z gwałtowną kontrreakcją Stanów Zjednoczonych oraz krajów europejskich i wtedy sankcje obejmą również rząd nigeryjski.

Czytaj też

Wojny w Ukrainie i Syrii pokazały dodatkowo jak niebezpieczne są jakiekolwiek kontakty wojskowe z Rosją i jak wychodzą poszczególne państwa na takiej współpracy. Przykładem tego może być np. Kazachstan, który opierał się zbyt długo ratyfikowaniu umowy między z Federacją Rosyjską o współpracy wojskowej. Umowa ta została przygotowana na okres 10 lat jeszcze 16 października 2020 r. w Nur-Sułtan i kazachski parlament zaakceptowaniu ją pod przymusem w lutym 2022 roku, dopiero po zamieszkach wywołanych w ich kraju i faktycznej interwencji rosyjskiej armii.

Chcąc udobruchać w jakiś sposób Rosjan ambasador Abdullahi Shehu poinformował rosyjskie media, że piłkarze z tego kraju są gotowi do gry w klubach rosyjskiej pierwszej ligi. Jeżeli więc będzie takie zapotrzebowanie to Nigeria nie będzie przeciwko ewentualnym transferom, ponieważ „sport jest jednym z filarów polityki zagranicznej i wewnętrznej i może być wykorzystany do promowania kultury nigeryjskiej, utalentowanych Nigeryjczyków".

Czytaj też

Ma to pomóc rosyjskim klubom i drużynom, które są bojkotowane zarówno przez organizacje FIFA i UEFA, jak i przez samych piłkarzy zagranicznych.

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. JAGODA

    Państwa "trzeciego świata" zawsze trzymały się razem ... Rosja została określona przez niemieckiego polityka Helmuta Schmidta w latach '80 jako Górna Wolta z rakietami. Jest to określenie do dziś obowiązujące a jedyne, co się w nim zdezaktualizowało to fakt, że nie istnieje już takie państwo jak Górna Wolta. Obecnie bowiem znane jest ono jako Burkina Faso.