Reklama

Rosja próbuje zbudować sojusz wojskowy i futbolowy – z Nigerią

Autor. mil.ru

Rosyjskie media poinformowały o pracach nad implementacją porozumienia w dziedzinie obronności między Federacją Rosyjską a Nigerią. Rozmowy mają jednak dotyczyć nie tylko współpracy między ministerstwami obrony, ale również możliwości przeprowadzania transferów piłkarzy nigeryjskich do klubów piłkarskich pierwszej ligi w Rosji.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Informacja w rosyjskich mediach o pracach nad implementacją porozumienia w dziedzinie obronności między Federacją Rosyjską a Nigerią okazuje się być bardzo nieprecyzyjna. Rosjanie chcieliby ogłosić jakiś sukces dyplomatyczny, jednak z wypowiedzi ambasadora Nigerii w Moskwie Abdullahi Shehu dla agencji „RIA Nowosti" 31 marca br. wynika coś zupełnie innego.

    Okazuje się bowiem, że rozmowy rosyjsko-nigeryjskie są dopiero w toku i ich zakończenia jak na razie nie można się spodziewać. Ambasador wyraźnie np. zaznaczył, że zaplanowane spotkanie wspólnej komisji rosyjsko-nigeryjskiej do spraw realizacji porozumienia trzeba było przełożyć ze względu na napiętą sytuację międzynarodową. Sprawa jest o tyle niezręczna dla Rosjan, że informacja przedłużeniu umowy o współpracy wojskowo-technicznej z 2017 r. pomiędzy Federacją Rosyjską i Nigerią pojawiła się już w sierpniu 2021 r.

    Reklama
    „Proces jest w toku, to nie jest chwilowa sprawa. Odbywają się wizyty zarówno nigeryjskich, jak i rosyjskich urzędników w celu realizacji umowy. Trwają dyskusje na szczeblu ministerstw spraw zagranicznych i obrony obu krajów… W tym roku nie było jeszcze czasu na tą komisję. Mamy nadzieję, że już niedługo będziemy mogli wyznaczyć nowy termin i omówić postępy w realizacji umowy o współpracy wojskowo-technicznej”.
    Abdullahi Shehu - Ambasador Nigerii w Moskwie
    Reklama

    Na decyzję Nigeryjczyków niewątpliwie wpłynęła postawa państw zachodnich, które wprowadziły daleko idące sankcje na Federację Rosyjską za atak na Ukrainę. Nigeria na pewno się więc obawia, że sojusz wojskowy z Rosją może spotkać się z gwałtowną kontrreakcją Stanów Zjednoczonych oraz krajów europejskich i wtedy sankcje obejmą również rząd nigeryjski.

      Wojny w Ukrainie i Syrii pokazały dodatkowo jak niebezpieczne są jakiekolwiek kontakty wojskowe z Rosją i jak wychodzą poszczególne państwa na takiej współpracy. Przykładem tego może być np. Kazachstan, który opierał się zbyt długo ratyfikowaniu umowy między z Federacją Rosyjską o współpracy wojskowej. Umowa ta została przygotowana na okres 10 lat jeszcze 16 października 2020 r. w Nur-Sułtan i kazachski parlament zaakceptowaniu ją pod przymusem w lutym 2022 roku, dopiero po zamieszkach wywołanych w ich kraju i faktycznej interwencji rosyjskiej armii.

      Reklama

      Chcąc udobruchać w jakiś sposób Rosjan ambasador Abdullahi Shehu poinformował rosyjskie media, że piłkarze z tego kraju są gotowi do gry w klubach rosyjskiej pierwszej ligi. Jeżeli więc będzie takie zapotrzebowanie to Nigeria nie będzie przeciwko ewentualnym transferom, ponieważ „sport jest jednym z filarów polityki zagranicznej i wewnętrznej i może być wykorzystany do promowania kultury nigeryjskiej, utalentowanych Nigeryjczyków".

        Ma to pomóc rosyjskim klubom i drużynom, które są bojkotowane zarówno przez organizacje FIFA i UEFA, jak i przez samych piłkarzy zagranicznych.

        Reklama
        WIDEO: ASDA 2025: Aselsan jest przygotowany do współpracy z Polską
        Reklama

        Komentarze (1)

        1. JAGODA

          Państwa "trzeciego świata" zawsze trzymały się razem ... Rosja została określona przez niemieckiego polityka Helmuta Schmidta w latach '80 jako Górna Wolta z rakietami. Jest to określenie do dziś obowiązujące a jedyne, co się w nim zdezaktualizowało to fakt, że nie istnieje już takie państwo jak Górna Wolta. Obecnie bowiem znane jest ono jako Burkina Faso.

        Reklama