Geopolityka

Rosja obawia się islamskich bojowników z Afganistanu

Autor. SeHi/flickr/CC BY 2.0

Prezydent Rosji Władimir Putin ocenił w poniedziałek, że sytuacja na granicy afgańsko-tadżyckiej jest niepokojąca. Moskwa uważa Tadżykistan za bufor odgradzający byłe kraje radzieckie od wpływów radykalnych islamistów z Afganistanu - zauważa Reuters.

Kreml obawia się, że islamscy bojownicy będą przenikać z Afganistanu do innych krajów regionu, a zwłaszcza Tadżykistanu, toteż wzmacnia swoją bazę wojskową w tym kraju.

Do bazy w Tadżykistanie wysłano w grudniu 30 nowych czołgów i broń innego typu.

Czytaj też

Pod koniec września Rosja wezwała Tadżykistan i Afganistan do łagodzenia napięć i rozwiązania wszelkich sporów w sposób akceptowalny dla obu stron.

Reuters przypomina, że tadżycki prezydent Emomali Rachmon odmówił uznania talibskiego rządu w Kabulu i ostro skrytykował łamanie praw człowieka podczas oblężenia przez talibów prowincji Pandższir, zamieszkanej w większości przez etnicznych Tadżyków. Stanowią oni ponad jedną czwartą ludności Afganistanu.

Kreml zaniepokojony jest przede wszystkim ryzykiem niestabilności w Azji Środkowej, możliwym przepływem migrantów i kierowaną z Afganistanu działalnością islamskich bojowników. Obawy Rosji nasiliły się po serii ataków lokalnego oddziału Państwa Islamskiego na meczety i inne cele, w których zginęły setki ludzi.

Czytaj też

Źródło:PAP

Komentarze